Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Drużyna Szpiku - grupa ludzi o Wielkim Sercu

Środa, 24 listopada 2010
  • Drużyna Szpiku - grupa ludzi o Wielkim Sercu

Fundacja Dar Szpiku powstała w 2008 roku jako ukoronowanie bohaterskiej, choć po ludzku przegranej walki z nowotworem. Mity krążące o przeszczepach szpiku kostnego sprawiają, że co roku wiele osób umiera, ponieważ nie znalazł się dawca. Film, który prezentujemy pokazuje jak ciężka jest walka z chorobą i jak proste jest zostanie dawcą szpiku.


Fundacja im. Anny Wierskiej „Dar szpiku” powstała dla upamiętnienia osoby, która ostatnie 2 lata swojego życia, walcząc z białaczką i brakiem dawcy szpiku, poświęciła na przekonywanie innych jak niewielkim kosztem można uratować inną osobę. Rodzina i przyjaciele Anny Wierskiej postanowili kontynuować jej dzieło.
Każdy człowiek, bogatszy o nową wiedzę, sam może zostać - i jak dowiodła praktyka - najczęściej zostaje emisariuszem tej idei w swoim środowisku. Należy przy tym pokreślić, że Fundacja nie tworzy własnego, odrębnego rejestru, ale zachęca do zgłaszania się do publicznego Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej przy Poltransplancie. Wyklucza to jakąkolwiek konkurencję z innymi organizacjami o podobnym charakterze i skraca oczekiwanie na badania próbek.
Ideę stworzenia Drużyny Szpiku, czyli grupy ochotników, gotowych poświęcić swój czas na propagowanie wiedzy o przeszczepach, została po raz pierwszy przedstawiona w maju 2008 roku. Znakiem rozpoznawczym zespołu są charakterystyczne czerwone koszulki. Dzięki dużemu zainteresowaniu sportowców Drużyna Szpiku zaistniała w nich między innymi na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie oraz wystąpiła na dwóch ostatnich poznańskich maratonach wystawiając stuosobowe ekipy biegaczy. Przed i po biegu osoby towarzyszące biegaczom i widzom rozdają ulotki i broszury na stoisku Fundacji propagując ideę dawstwa szpiku.
W szeregach Drużyny są obecnie gwiazdy znane z ekranu i pierwszych stron gazet. Kapitanem teamu został wieloletni piłkarz Lecha, a obecnie Warty - Piotr Reiss, wspierają go olimpijczycy Julia Michalska, Michał Jeliński, Aneta Konieczna, Szymon Ziółkowski, Monika Drybulska, Leszek Blanik, Otylia Jędrzejczak, Marcin Urbaś.
Silną grupę w Drużynie stanowią artyści pod wodzą aktorki Katarzyny Bujakiewicz, wspieranej przez Magdę Stużyńską, Magdę Steczkowską, Olgę Bończyk, Meza, Libera, Eleni, Krzysztofa Antkowiaka, Małgorzatę Ostrowską i Wojciecha Kordę. Są w Drużynie artyści poznańskich teatrów: Wielkiego, Polskiego, Animacji i Nowego, śpiewacy Chóru Katedralnego, dziennikarze, lekarze, prawnicy i politycy, którym przewodzą Przemysław Pacia Wicewojewoda Wielkopolski i Ryszard Grobelny Prezydent Poznania. W naszych szeregach znajdują się również kolarze, żużlowcy oraz futboliści.
Oprócz znanych nazwisk są całe szeregi ludzi, na co dzień anonimowych, a w dniu egzaminu z człowieczeństwa stających ramię w ramię ze „znanymi tego świata”.
Program „Podziel się życiem”, skierowany do szkół, ma zachęcić młodych ludzi, aby oddali swój głos na chorych na białaczki i stali się ambasadorami idei pomocy słabym i potrzebującym.
 
My nie tyle potrzebujemy pomocy przyjaciół,
co wiary, że taką pomoc możemy uzyskać.
Epikur

Drużyna Szpiku powstała właśnie po to, by wiara w uzyskanie pomocy nigdy w nikim nie zagasła. Bo dokąd jest wiara i nadzieja, dotąd jest chęć walki o swoje zdrowie i życie. Gotowość niesienia pomocy to nadrzędny cel naszej Drużyny. Dla jednych będzie to oddanie szpiku,  mówienie na czym polega przeszczep, dla innych bieganie maratonów w naszych koszulkach, czy organizowanie zbiórek krwi, spotkań w szkołach. A dla artystów charytatywny udział w kampaniach społecznych. Wszyscy są potrzebni, bo ta Drużyna, to po prostu łańcuch składający się z ogniw i każde z nich ma swoje zadanie.
Wyjątkowość Drużyny Szpiku polega na różnorodności. Wnosimy do niej to, co mamy najpiękniejszego, co umiemy, robimy i lubimy. Dzielimy się sobą, naszymi zdolnościami, talentami i umiejętnościami, ale także otwartością, wrażliwością i gotowością do działania na rzecz potrzebujących. Mamy nadzieję, że uda nam się uratować choćby jedno ludzkie życie, a w niejednym sercu rozpalić ogień wiary, że pomoc dla niego na pewno się znajdzie.
 
To dopiero jeden liść, przed nami cały las

Dołącz do nas !!!

  • nie musisz być krwiodawcą, czy dawcą szpiku
  • nie musisz być zdrowy, piękny, młody i bogaty
  • nie musisz być sportowcem
  • nie musisz rezygnować z klubu, w którym dotychczas trenowałeś
  • nie zbieramy pieniędzy, nie pobieramy składek członkowskich
  • musisz mieć otwarte oczy, uszy i serce
  • musisz chcieć pomagać
  • ubierając czerwoną koszulkę z napisem Drużyna Szpiku staniesz się ambasadorem niesienia pomocy, przyczynisz do zwiększenia polskiego Rejestru Dawców Szpiku


Jeżeli chcesz z nami tworzyć Drużynę Szpiku wejdź na stronę
www.darszpiku.pl i  po prostu napisz do nas.
 

Czytaj także:

Potrzebny szpik kostny dla studenta PWSZ
Drużyna szpiku pomaga Damianowi Trzcińskiemu - studentowi PWSZ
Spotkanie z niezwykłą drużyną

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Zostań dawcą szpiku! Przyjdź do TEB Edukacja Chcesz zostać dawcą szpiku? Przyjdź do TEB Edukacja w dniach 25-26 maja 2018r. w godzinach 10.00 - 15.00. Czwartek, 24 maja 2018
Drużyna Szpiku odwiedzi I LO w Gnieźnie 30 stycznia w godz. 12.55 - 13.40 po raz kolejny będziemy gościć w auli I Liceum Ogólnokształcącym Marię... Piątek, 26 stycznia 2018
Szukamy dawcy szpiku dla Klaudii "Razem z Niko, Anią i Kondziem dla chorych", to zbiórka krwi i rejestracja dawców szpiku. Czwartek, 9 lutego 2017
Szukamy dawcy szpiku dla Kamilki Talagi! Kamilka ma 19 miesięcy i zmaga się z niewydolnością szpiku. Niebawem potrzebny będzie przeszczep, a... Piątek, 9 września 2016