Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Dzieci z Miejskich Świetlic Socjoterapeutycznych w Górach Stołowych

Środa, 16 lipca 2014
  • Dzieci z Miejskich Świetlic Socjoterapeutycznych w Górach Stołowych

Jak wiadomo dzieci mają wiele potrzeb: aktywności ruchowej, zabawy, zdobywania wiedzy, twórczości, wsparcia ze strony dorosłych, przebywania w gronie rówieśników. O zaspokojenie tychże właśnie potrzeb dbała przez jedenaście dni pobytu w górach Stołowych kadra Miejskich Świetlic Socjoterapeutycznych.

Jej uczestnicy (wybrani w ramach nagrody za całoroczną pracę nad doskonaleniem własnej osobowości) odkrywali piękno polskich i czeskich Sudetów oraz Ziemi Kłodzkiej oraz brali udział w programie propagującym zdrowy styl życia wolny od uzależnień. W jego ramach organizowane były liczne wycieczki na szczyty otaczające Duszniki, zajęcia integracyjne i obrzędy kolonijne.
Ponad czterdzieścioro uczestników wyjazdu korzystało również z dobrodziejstw leczniczych wód mineralnych spędzając w pijalni wód zdrojowych miłe chwile. Atrakcji było jednak o wiele więcej. Dzieci zachwycone były pokazami kolorowych fontann odbywającymi się trzy razy w tygodniu w Dusznikach Zdroju. Koloniści zwiedzili również muzeum zabawek w Kudowie, gdzie wzięli w lekcji muzealnej o różnorakich zabawkach od czasów starożytnych aż do współczesnych. W czasie pobytu na obozie socjoterapeutycznym dzieci zwiedziły również wspaniały ogród zoologiczny zwany czeskim Zoo - Safari w miejscowości Dvur Kralove.
Podczas jednej w wycieczek uczestnicy wyjazdu socjoterapeutycznego spędzili kilka godzin w gospodarstwie agroturystycznym - na Szlaku Ginących zawodów w Kudowie-Czermnej.
Gospodarstwo agroturystyczne w Czermnej składało się z kilku drewnianych chat wiejskich, wiatraka, pracowni garncarskiej (gdzie dzieci samodzielnie lepiły gliniane naczynia) oraz mini zoo z lamami, osiołkiem i jeleniami. W jednej z chat odbywały się pokazy wypieku chleba tradycyjną metodą na zakwasie w piecu chlebowym. Smakowi takiej kromki chleba trudno się było oprzeć. Najwięcej emocji dzieciom dostarczył jednak wyjazd do kopalni węgla w Nowej Rudzie, gdzie dzieci zwiedzały podziemną kopalnię i jechały kolejką górniczą.
Dzięki opiece wychowawców i wolontariuszy: Kasi Wiśniewskej-Mazur, Sandrze Buczkowskiej, Sarze Kryszewskiej, Natalii Witkowskiej, Danielowi Superczyńskiemu, Filipowi Manuszakowi i kierownikowi Zofii Komosińskiej, dzieci podczas wyjazdu czuły się bezpieczne i zadowolone. Wyjazd sfinansowano dzięki Miejskiemu Programowi Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz z darowizn sponsorów i środków USKS Rodzice - Dzieciom.
MŚS

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Wygrana Mieszko Gniezno z KP Starogard Gdański Ostre strzelanie urządzili sobie w sobotnie popołudnie piłkarze gnieźnieńskiego Mieszka. Podopieczni... Niedziela, 15 września 2019
Już w sobotę emocje na Strumykowej! Bardzo interesująco zapowiada się sobotnie spotkanie w piłkarskiej III lidze, w którym na stadionie... Środa, 11 września 2019
Socjoterapia przez aktywny wypoczynek Od dawna wiemy, że przyczyną sięgania po substancje psychoaktywne, a w szczególności tak łatwo dostępny... Wtorek, 3 września 2019
Druga wygrana rezerwistów W bardzo trudnych warunkach przyszło walczyć o punkty w Klasie B rezerwom gnieźnieńskiego Mieszka. Podopieczni... Wtorek, 3 września 2019