X
Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

I Bieg Pamięci Lotników Polskich w 33. BLTr w Powidzu

Środa, 18 czerwca 2014
  • I Bieg Pamięci Lotników Polskich w 33. BLTr w Powidzu

Trzynaście lat temu na lotnisku w Powidzu doszło do katastrofy samolotu Su-22, w której śmiercią lotnika polegli ppłk dypl. pil. Maciej Górkiewicz i por. inż. pil. Arkadiusz Madej. W rocznicę tej tragedii, 13 czerwca 2014 r. odbył się I Bieg Pamięci Lotników Polskich.

Na terenie lotniska w miejscu, w którym upadł Su-22, znajduje się pomnik tamtych wydarzeń. Jego elementem jest fragment tamtego samolotu. O miejsce od lat dbają żołnierze powidzkich jednostek. W tym roku w Grupie Działań Lotniczych pojawiła się inicjatywa zrobienia czegoś więcej, niż tylko skromnej uroczystości i złożenia kwiatów. Lotnicy postanowili upamiętnić swoich kolegów własnym wysiłkiem i sportową rywalizacją. Pomysł spodobał się, a świadczy o tym liczba uczestników i osób zaangażowanych w jego realizację. I Bieg Pamięci Lotników Polskich stał się faktem.
Organizatorzy postanowili rozegrać dwie konkurencje: bieg na 3 tys. metrów, na starcie którego stanęło 26-ciu uczestników i na 13 tys. metrów, w którym udział wzięło 67-miu uczestników. Start i meta obu biegów odbyły się w rejonie pomnika.
Uroczystego otwarcia dokonał dowódca 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego płk pil. Mirosław Jemielniak. Honorowymi i najważniejszymi gośćmi żołnierzy były jednak żony obu tragicznie poległych pilotów - Dorota Górkiewicz i Katarzyna Madej z synem Piotrem Madejem.
Następnie pod pomnikiem złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze oddając hołd poległym w tym miejscu lotnikom. Jako pierwsza wystartowała grupa biegnących na 13 km, zaraz po niej zawodnicy biorący udział w biegu na 3 km.
Na dystansie 13 tys. m:
  1. ppłk Marcin Balcerzak
  2. st. sierż. Tomasz Borodycz
  3. szer. Michał Kujawa
Na dystansie 3 tys. m:
  1. sierż. pchor. Bartosz Bartodziej
  2. mł. chor. Paweł Sanok
  3. ppor. Daniel Sobieszczański
Zwycięzcom pamiątkowe medale i dyplomy wręczyli: Katarzyna Madej i dowódca 33. Bazy Lotnictwa Transportowego płk pil. Mieczysław Gaudyn.
tekst: kpt. Włodzimierz Baran
foto: szer. Jakub Stypczyński

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Pożar sadzy w kominie W nocy z wtorku na środę, o godz. 1.30 strażacy zostali wezwani do pożaru sadzy w kominie w Zdziechowie.... Czwartek, 19 września 2019
Okradł stragan na targowisku! Grozi mu do 10 lat więzienia Włamał się do straganu na terenie targowiska miejskiego w Gnieźnie. Zatrzymany usłyszał już zarzut.... Środa, 18 września 2019
Uwaga na oszustów! Podają się z funkcjonariuszy CBŚP Na terenie naszego powiatu doszło do kilku przypadków podszywania się za funkcjonariusza Centralnego... Środa, 18 września 2019
Cieżarówka zakończyła jazdę w rowie Dzisiaj ok. godz. 18.30 służby ratunkowe odebrały zgłoszenie o wypadku ciężarówki na drodze krajowej... Wtorek, 17 września 2019