X
Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

I Bieg Pamięci Lotników Polskich w 33. BLTr w Powidzu

Środa, 18 czerwca 2014
  • I Bieg Pamięci Lotników Polskich w 33. BLTr w Powidzu

Trzynaście lat temu na lotnisku w Powidzu doszło do katastrofy samolotu Su-22, w której śmiercią lotnika polegli ppłk dypl. pil. Maciej Górkiewicz i por. inż. pil. Arkadiusz Madej. W rocznicę tej tragedii, 13 czerwca 2014 r. odbył się I Bieg Pamięci Lotników Polskich.

Na terenie lotniska w miejscu, w którym upadł Su-22, znajduje się pomnik tamtych wydarzeń. Jego elementem jest fragment tamtego samolotu. O miejsce od lat dbają żołnierze powidzkich jednostek. W tym roku w Grupie Działań Lotniczych pojawiła się inicjatywa zrobienia czegoś więcej, niż tylko skromnej uroczystości i złożenia kwiatów. Lotnicy postanowili upamiętnić swoich kolegów własnym wysiłkiem i sportową rywalizacją. Pomysł spodobał się, a świadczy o tym liczba uczestników i osób zaangażowanych w jego realizację. I Bieg Pamięci Lotników Polskich stał się faktem.
Organizatorzy postanowili rozegrać dwie konkurencje: bieg na 3 tys. metrów, na starcie którego stanęło 26-ciu uczestników i na 13 tys. metrów, w którym udział wzięło 67-miu uczestników. Start i meta obu biegów odbyły się w rejonie pomnika.
Uroczystego otwarcia dokonał dowódca 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego płk pil. Mirosław Jemielniak. Honorowymi i najważniejszymi gośćmi żołnierzy były jednak żony obu tragicznie poległych pilotów - Dorota Górkiewicz i Katarzyna Madej z synem Piotrem Madejem.
Następnie pod pomnikiem złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze oddając hołd poległym w tym miejscu lotnikom. Jako pierwsza wystartowała grupa biegnących na 13 km, zaraz po niej zawodnicy biorący udział w biegu na 3 km.
Na dystansie 13 tys. m:
  1. ppłk Marcin Balcerzak
  2. st. sierż. Tomasz Borodycz
  3. szer. Michał Kujawa
Na dystansie 3 tys. m:
  1. sierż. pchor. Bartosz Bartodziej
  2. mł. chor. Paweł Sanok
  3. ppor. Daniel Sobieszczański
Zwycięzcom pamiątkowe medale i dyplomy wręczyli: Katarzyna Madej i dowódca 33. Bazy Lotnictwa Transportowego płk pil. Mieczysław Gaudyn.
tekst: kpt. Włodzimierz Baran
foto: szer. Jakub Stypczyński

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Ruszył VI Turniej Witkowskiej Ligi Strzeleckiej 2020 W poniedziałek na Sportowej Strzelnicy Pneumatycznej w Hali Widowiskowo-Sportowej w Witkowie przy ul.... Środa, 26 lutego 2020
"Strzelec" ogłasza nabór nowych członków Związek Strzelecki "Strzelec" oddział Gniezno rozpoczyna rekrutację nowych członków. Szczegóły na plakacie. Środa, 26 lutego 2020
Wypadek na skrzyżowaniu w Kiszkowie W sobotę o godz. 17.50 służby ratunkowe otrzymały zgłoszenie o wypadku na skrzyżowaniu w Kiszkowie.... Sobota, 22 lutego 2020
Obywatelskie zatrzymanie w centrum Gniezna! Nastolatek ukradł kobiecie torebkę Dzisiaj ok. godz. 18.00 w centrum Gniezna doszło do obywatelskiego zatrzymania złodzieja torebki. Nastolatek... Sobota, 22 lutego 2020