Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Stanowisko Twojego Ruchu i DWP w sprawie szpitala Gniezno

Czwartek, 6 marca 2014
 • Stanowisko Twojego Ruchu i DWP w sprawie szpitala Gniezno

Kwestia gnieźnieńskiej służby zdrowia i rozbudowy szpitala, co w prostej linii z tym koreluje - zawirowań na stanowisku dyrektora, porusza bardzo wielu lokalnych polityków, zarówno z koalicji jak i opozycji. Coraz bardziej absurdalne głosy doprowadzają do chaosu informacyjnego, który niekorzystnie odbija się na zaufaniu społeczeństwa do placówki, która z założenia powinna być dobrem ponad podziałami.

Porozumienie Twój Ruch i Dom Wszystkich Polska Gniezno stanowczo sprzeciwia się stawianiu Zespołu Opieki Zdrowotnej jako punktu we wcześnie rozpoczętej kampanii wyborczej. Gnieźnieński szpital powinien być punktem szerokiego porozumienia odbywającego się na płaszczyźnie zgody politycznej całej lokalnej sceny politycznej. Twój Ruch Gniezno i Dom Wszystkich Polska wzywają tym samym do zaprzestania politycznych sporów i obarczania się wzajemnie winą za błędy przy rozbudowie szpitala. Faktem zastanym jest to, że należy patrzeć w przyszłość i dążyć do optymalizacji sytuacji lokalnego szpitala. Roztrząsanie winy na pewno tego nie zapewni. Winni błędów powinni zostać ukarani i ujawnieni. Jest to zadaniem jednak organów ścigania, a nie gnieźnieńskich polityków i obecnego pionu zarządczego placówki.
 1. Twój Ruch i Dom Wszystkich Polska Gniezno, rozumiejąc sytuację wolnej gospodarki i konkurencji, nie sprzeciwiają się wszelakim formom reformy i modernizacji placówki dążącym do poprawy jakości leczenia pacjentów. Kwestią drugorzędową jest to czy pacjent otrzyma usługę medyczną z ramienia szpitala utrzymywanego z kasy powiatowej czy operatorem kontaktu z NFZ będzie spółka z większościowym udziałem struktur samorządu. Priorytetem jest pacjent, a nie szpital jako instytucja i kwestia organu podpisującego się pod kontraktem.
 2. Z całą pewnością stwierdzić należy, że wszyscy politycy mówiący o prywatyzacji szpitala zabierają głos nie rozumiejąc istoty problemu. Komercjalizacja placówki w żaden sposób nie spowoduje konieczności płacenia za usługi. Pacjent w żadnym przypadku nie może płacić za otrzymywaną opiekę zdrowotną. Przekształcenie szpitala w spółkę prawa handlowego nie jest prywatyzacją. Jest jedynie drogą do celu jakim jest dodatni bilans placówki umożliwiający jej rozwój. W przypadku komercjalizacji pacjent otrzymuje bezpłatną opiekę zdrowotną.
 3. Twój Ruch i Dom Wszystkich Polska rozumie i wyraża głębokie współczucie dla osób, które straciły pracę, jednak kapitalizm dotyczy również usług medycznych. Podmiot leczniczy powinien być konkurencyjny i dążyć do możliwie maksymalnej poprawy wyniku finansowego, co nieraz wiąże się z trudną koniecznością zmian personalnych. Zrozumiałe jest oburzenie związków zawodowych i ich obawa o pracę, jednak dynamika zmian personalnych jest nieraz konieczna do rozwoju i modernizacji placówki.
 4. Odbywająca się modernizacja i łączenie oddziałów wymaga skonstruowania planu długoterminowego biorącego pod uwagę sytuację demograficzną ludności powiatu i możliwości zmian finansowania służby zdrowia z budżetu państwa. Krzywa zmian średniej wieku zmusza władze szpitala do takiej modernizacji placówki, by w krótkiej perspektywie czasu przystosować szpital dla potrzeb oddziału geriatrii. Krótkowzroczna modernizacja i łączenie oddziałów nie przyniesie nic dobrego, gdyż bez wyraźnie wytyczone kursu działań w odległej perspektywie czasowej koniecznie będą następne nieprzemyślane zmiany.
 5. Kwestia rozbudowy nowej siedziby szpitala, która stała się kością sporną w obliczu zmian ustawowych w roku 2016 jest mało ważna. Meritum sytuacji jest dokończenie modernizacji szpitala w takiej formie, by spełnić wymogi administracyjne nałożone w wyniki nowej kontraktacji z Narodowym Funduszem Zdrowia. Kontynuacja sporów w kwestii jakości budynku i brak sprawnych działań doprowadzi do kwestii znacznego ograniczenia wartości kontraktu na usługi medyczne.
 6. Brak logiki pojawiający się w wypowiedziach polityków lokalnych wymaga napiętnowania i jasnego przedstawienia faktów. Odpowiedzialność za SP ZOZ Gniezno ponosi zarząd powiatu. Na jego barkach spoczywa wynik i całokształt szpitala. Twierdzenie, że starosta oraz jego koalicjanci nie mają wpływu na SP ZOZ jest kłamstwem. Nielogicznym stwierdzeniem padającym ze strony szeroko pojętej lokalnej prawicy jest fakt z jednej strony braku dbania o wynik finansowy placówki, a z drugiej strony oskarżenia o zwolnienia. Należy jasno powiedzieć politykom, że szpital nie jest instytucją działającą na zasadach non-profit. Wynik ekonomiczny w placówce szpitalnej jest równie ważny co jakość świadczenia usług medycznych. Jeden składnik bez drugiego nie może funkcjonować.
Nowoczesna lewica tworzona przez Twój Ruch i Dom Wszystkich Polska wzywa do szerokiej debaty w celu znalezienia kompromisu w sprawie SP ZOZ Gniezno i zaprzestania negatywnej kampanii wyborczej i zbijania kapitału społecznego na niczym nie wnoszących hasłach propagandowych w zakresie służby zdrowia.
Dom Wszystkich Polska
Twój Ruch
Europa +

Napisz komentarz

Komentarze(3)

 • 07.03.2014 12:05  Odpowiedz na komentarz

  Pik12 - to jest wspólne stanowisko 3 organizacji. Czytaj ze zrozumieniem. Poza tym trzeba patrzeć racjonalnie na problem szpitala. Polska to nie jest Korea Północna

 • 07.03.2014 09:01  Odpowiedz na komentarz

  Co to za lewica , która jest za prywatyzacją ?
  A tak w ogóle to autor mógłby się podpisać pod artykułem :/

 • 07.03.2014 07:40  Odpowiedz na komentarz

  Brzmi rozsądnie. Pierwszy głos w sprawie szpitala który nie jątrzy.

PODOBNE TEMATY
Jutro ogólnopolska akcja Policji! 19 lutego w całym kraju policjanci ruchu drogowego przeprowadzą działania kontrolno-prewencyjne pn.... Wtorek, 18 lutego 2020
Ściął latarnię Mercedesem W sobotę o godz. 21.45 służby ratunkowe zostały powiadomione o wypadku samochodu osobowego w Niechanowie.... Poniedziałek, 17 lutego 2020
Przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h - zatrzymane 3 prawa jazdy Pomimo licznych działań policyjnych, komunikatów i apeli w dalszym ciągu wielu kierujących samochodami... Poniedziałek, 17 lutego 2020
Child Alert: uprowadzono 10-latka! Policjanci poszukują 10-letniego Ibrahima, uprowadzonego przez obywatela Maroka. Poniedziałek, 17 lutego 2020