Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Pieniądze dla Ukrainy od gnieźnian, czyli poseł Arndt o pomocy dla Majdanu

Czwartek, 27 lutego 2014
 • Pieniądze dla Ukrainy od gnieźnian, czyli poseł Arndt o pomocy dla Majdanu

Od kilku tygodni wydarzeniami na Majdanie żyje cała Europa. O sytuacji na Ukrainie i sposobach pomocy ze strony Polski oraz całej Unii Europejskiej z posłem Pawłem Arndtem rozmawiali gnieźnieńscy dziennikarze.

Jak Platforma Obywatelska chce wspomagać Ukraińców?

W Polsce wszyscy śledzimy sytuację na Ukrainie. Jest to sprawa niezwykle ważna i trochę martwimy się tym, co się dzieje. Wiemy co się wydarzyło, natomiast nie wiemy co się wydarzy w przyszłości. W Polsce sporo różnych organizacji przystępuje do akcji pomocy Ukrainie, natomiast Platforma Obywatelska na szczeblu krajowym chce się w taką akcję włączyć. Ze swoimi partnerami ukraińskimi przygotowaliśmy listę najbardziej potrzebnych przedmiotów, które są potrzebne dzisiaj Ukraińcom, które mogą być potrzebne w przyszłości. Te przedmioty to przede wszystkim wszelkiego rodzaju leki, elementy opatrunkowe, gazy, bandaże, koce, odzież ochronna. Gdyby coś takiego nasi mieszkańcy mieli, chcieli przekazać na rzecz Ukraińców, to my w naszych biurach parlamentarnych jesteśmy gotowi to przyjmować. Przede wszystkim chcielibyśmy, gdyby nasi mieszkańcy byli gotowi przekazać pieniądze. To jest może najważniejsza rzecz, ponieważ wtedy jesteśmy w stanie gdzieś na tym szczeblu ogólnokrajowym te pieniądze w sposób najwłaściwszy zagospodarować. Oczywiście zakupić te rzeczy, które w danym momencie będą najbardziej potrzebne Ukraińcom.

Czy sytuację na Ukrainie można porównywać do naszej rewolucji ustrojowej sprzed stanu wojennego?

Sytuacja na Ukrainie jest inna. Właściwie każdy kraj jest inny - Ukraina też jest inna. Tam troszeczkę inne standardy polityczne obowiązują. Ja bym tych dwóch spraw nie porównywał, natomiast Ukraina, tak jak Polska przed kilkudziesięciu laty, dąży do pewnej demokracji i mamy nadzieję, że te zmiany, które dzisiaj następują na Ukrainie właśnie ku temu zmierzają i Ukraina w jakimś takim przewidywalnym czasie stanie się partnerem i członkiem Unii Europejskiej.

Czego obawiają się polscy politycy? Podziału Ukrainy, reakcji Rosji? Majdan jest przecież nieobliczalny.

To rzeczywiście nie byłyby dobre rozwiązania dla Polski. Ani podział Ukrainy, wojna domowa tym bardziej. To nie jest rzecz, która jest potrzebna nam w pobliżu naszych granic. Rosja rzeczywiście ma duże wpływy na Ukrainie i będzie starała się te wpływy wykorzystać, natomiast Unia Europejska również poprzez swoje działania polityczne chce wywrzeć pewien nacisk na tych Ukraińców, którzy nie są jeszcze do przekonani do integracji z Unią Europejską. Wierzę, że te racje zachodu jednak przeważą i Ukraińcy pójdą tą drogą, którą my oczekujemy w Polsce.

Czy Unia Europejska będzie wspierać gospodarczo zmiany na Ukrainie, bo mówi się o kryzysie, który ogarnął ten kraj?

Kryzys gospodarczy jest. Mówi się wręcz czasami o bankructwie Ukrainy. Unia Europejska oczywiście jest gotowa włączyć się w tą pomoc finansową. Nie jest to takie proste, bo w Unii Europejskiej jednak panują określone standardy i, żeby otrzymać pomoc również te standardy trzeba spełnić. Ukraina na razie pewnie jest daleka od spełnienia tych standardów. Myślę tutaj głównie o korupcji, która jest wszechwładna na Ukrainie i przekazywanie pomocy finansowej w takiej sytuacji nie wszystkim europejczykom odpowiada. W związku z tym będzie trzeba obwarować to wieloma elementami, warunkami. Ona jest możliwa i Ukraińcom jest niezwykle potrzebna.

Dziękujemy za rozmowę.

(Buk)

Napisz komentarz

Komentarze(5)

 • 28.02.2014 21:03  Odpowiedz na komentarz

  Panie Arndt, po te pieniądze proszę się udać do budynku Urzędu Miasta i starostwa, tam kasa jest. W kieszeni gnieźnian - kasy brak!

 • 28.02.2014 11:38  Odpowiedz na komentarz

  Miałem Arndta za normalnego.Dotychczas.

 • 28.02.2014 10:19  Odpowiedz na komentarz

  No to robimy ściepę po gnieźnieńsku i niech te wszystkie nagrodo-trzynastki urzędnicy miejscy,wysoko oceniana kadra Starostwa dadzą na te naglące potrzeby.

 • Zajmij sie człowieku swoim miastem, regionem który jawnie upada a nie bawisz sie w tematy zastepcze tak jak reszta tych "naszych" parlamentarzystów. Nie robicie nic a tylko szukacie bzdetów. Mam nadzije że na ciebie i reszte tych tworów parlamentarnych z powiatu nikt nie bedzie glosował. lepij wybrac kogos z Konina bo to robi sie główne miasto dla naszego regionu!!!!!!

 • Poślijcie im książkę Małgorzaty Tusk. albo zbierajcie na bilety PKP dla majdanowców. Może tu przyjadą i zrobią z wami porzadek

PODOBNE TEMATY
"PiS pozdrawia chorych na raka" - billboard na wjeździe do Gniezna Na wjeździe do Gniezna od strony Poznania stanął billboard z napisem "PiS pozdrawia chorych na raka".... Piątek, 28 lutego 2020
Nie ma środków na przebudowę drogi krajowej w Żydowie i Cielimowie! Posłowie odrzucili poprawki do budżetu Odrzucenie poprawki budżetowej dotyczącej przebudowy drogi krajowej nr 15 między Żydowem a Gnieznem... Środa, 26 lutego 2020
Będą walczyć o stan wody w wielkopolskich jeziorach Na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat poziom wody w jeziorach położonych na terenie Powidzkiego Parku... Czwartek, 16 stycznia 2020
Czy Powiat Gnieźnieński zostanie uratowany? Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego przy wsparciu Rady podjął decyzję o przyjęciu programu postępowania ostrożnościowego.... Poniedziałek, 9 grudnia 2019