Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Licealiści z II LO z wizytą w Europarlamencie

Środa, 26 lutego 2014
  • Licealiści z II LO z wizytą w Europarlamencie

20 lutego licealiści z II Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie odwiedzili Parlament Europejski. Wizyta ta, to nagroda w konkursie wiedzy o Unii Europejskiej - Euroscola. Tego dnia odbył się finał gry, w którym uczestniczyło 500 uczniów z 22-óch krajów członkowskich. Uczniowie z Gniezna zwiedzili także Strasburg, Colmar oraz Luksemburg.

Quiz internetowy Euroscola to konkurs wiedzy o Unii Europejskiej, organizowany przez Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce i przeznaczony dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych (16 - 20 lat). Nagrodą w konkursie jest wizyta w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu oraz spotkanie zwycięzców konkursu Euroscola z całej UE. Jednymi z laureatów tego konkursu zostali licealiści z II Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie. 24-oro uczniów oraz opiekunowie: ks. Marcin Holak, Wanda Kaczmarek oraz Teresa Gaweł wybrali się na finał Euroscoli 20 lutego.
Spotkanie w Parlamencie Europejskim rozpoczęło się o godz. 10.00. 500 uczniów z 22-óch krajów członkowskich zebrało się w sali obrad plenarnych. Po krótkim przywitaniu rozpoczęto debatę, podczas której uczniowie mogli zadawać pytania pracownikom parlamentu i organizatorom Euroscoli. Następnie odbyło się krótkie głosowanie. Uczestnicy oddali swoje głosy odpowiadając na kilka pytań, m.in.: Czy w Parlamencie Europejskim powinien funkcjonować jeden język? Czy waluta Euro jest potrzebna? Czy w szkole jest wystarczająco informacji na temat Unii Eropejskiej?
Po zapoznaniu się z działaniem i funkcjonowaniem parlamentu wszyscy udali się na obiad. Po krótkim posiłku nastąpił jeden z zabawniejszych punktów programu - Eurogra. Uczniowie zostali podzieleni na 4-osobowe grupy, każdy członek załogi był innej narodowości. Następnie zespołom wręczono kartę z pytaniami. Problem jednak polegał nie tyle na poszukaniu poprawnej odpowiedzi, co na zrozumieniu pytania, ponieważ każde pytanie było napisane w innym języku. Uczniowie musieli pokonać bariery kulturowe i językowe by rozwiązać zagadki. W eurogrze udział wzięli także opiekunowie, którzy szukali rozwiązań w swoim gronie.
O godz. 14.00 odbył się główny punkt programu Euroscola - posiedzenia grup roboczych w salach komisyjnych Europarlamentu zakończone ogólną debatą. Wszyscy uczniowie zostali podzieleni na 6 grup, każda grupa dyskutowała na inny temat. Zespoły wybrały przewodniczącego i sprawozdawcę. Sprawozdawca musiał stworzyć protokół z prac grupy, natomiast przewodniczący zobowiązany był do przedstawienia wniosków i prowadzenia debaty dotyczącej danego zagadnienia. O godz. 16.00 uczestnicy Euroscoli ponownie spotkali się w sali plenarnej, gdzie odbyła się główna debata. Po każdej dyskusji odbywało się głosowanie. Mieliśmy możliwość zapoznania się z działaniem Parlamentu Europejskiego „od kuchni” - mówi Łukasz Jarecki z klasy II c. Spotkaliśmy się z młodzieżą z innych krajów Unii Europejskiej i uczestniczyliśmy w debacie. Dzięki temu mogliśmy poczuć się jak eurodeputowani. Poza tym poznaliśmy inną kulturę i mogliśmy zweryfikować swoje umiejętności językowe.
Po burzliwych obradach nastąpił finał Eurogry. Wśród 16-stu finalistów znalazły się dwie uczennice II LO: Aneta Bojarska z klasy IIa oraz Kamila Karasiewicz z klasy Ie. Finaliści zostali podzieleni na 4 grupy. Zwyciężył zespół Kamili Karasiewicz, która w nagrodę otrzymała pamiątkową czapkę, bluzę oraz medal z logo UE oraz Parlamentu Europejskiego.
Wyjazd do Strasburga był również okazją do zwiedzenie miasta, które jest stolicą Alzacji. Licealiści zobaczyli starówkę z cudowną katedrą porównywaną do paryskiej Notre Dame. Odwiedzili także uroczą miejscowość Colmar, oddaloną od Strasburga o kilkadziesiąt kilometrów, a w drodze powrotnej zatrzymali się także w Luksemburgu.
Wyjazd ten z pewnością zapadnie na długo w pamięci uczniów, którzy poznali nie tylko nowe miasta oraz Parlament Europejski, ale mogli spotkać się z rówieśnikami z innych krajów Unii Europejskiej, poznać ich kulturę oraz obyczaje.
J.P.

Napisz komentarz

Komentarze(1)

  • 01.03.2014 18:43  Odpowiedz na komentarz

    W świetle tego, jak prezentują się i wypowiadają obecni i przyszli europosłowie, proponuję : piękne i mądre uczennice Dąbrówki na europosłanki od zaraz!

PODOBNE TEMATY
Powiatowe Zawody w Strzelaniu z Broni Pneumatycznej Prawie 100 zawodniczek i zawodników wzięło udział w organizowanych od wielu lat zawodach strzeleckich,... Czwartek, 28 kwietnia 2016
ZSP 2, I LO oraz ZSP z Witkowa z tytułem Wiarygodna Szkoła W 2016 roku została uruchomiona nowa edycja Programu Wiarygodna Szkoła dedykowana Liceum Ogólnokształcącym... Piątek, 25 marca 2016
II LO z certyfikatem Wiarygodnej Szkoły Z początkiem roku 2015 została uruchomiona nowa edycja Programu Wiarygodna Szkoła dedykowana Liceum... Piątek, 24 kwietnia 2015
Kolejna wygrana ligowa Start SGB TS Basket Gniezno Wyjątkowo w hali II Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie przy ul. Łubieńskiego rozegrały swój przedostatni... Wtorek, 25 lutego 2014