moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Znamy stawki za wynajem stoisk na zrewitalizowanym targowisku

Piątek, 17 stycznia 2014
 • Znamy stawki za wynajem stoisk na zrewitalizowanym targowisku

Dzisiaj na konferencji prasowej w Urzędzie Miasta przedstawiono stawki za najem kiosków kwiatowych, boksów i stołów na zrewitalizowanym targowisku na Placu 21 Stycznia. Stawki są znacznie niższe niż prognozowano, jednak pojawił się problem z parkowaniem aut.

Dziś rozpoczyna się pierwszy etap wyłonienia użytkowników stoisk targowych na zrewitalizowanym targowisku przy Placu 21 Stycznia w Gnieźnie. Jest on skierowany do osób, które prowadziły działalność na Placu 21 Stycznia w Gnieźnie przed rewitalizacją oraz w wyznaczonym terminie złożyły oświadczenia w sprawie zamiaru najmu stoiska na zrewitalizowanym targowisku. Te osoby będą mogły kontynuować działalność handlową na zrewitalizowanym targowisku i będą składały oferty w pierwszym etapie postępowania, w terminie do dnia 30 stycznia 2014r. do godziny 12.00. Dobiega koniec rewitalizacji targowiska, targowiska bardzo potrzebnego przede wszystkim dla mieszkańców Gniezna, którzy tam spędzają dużo czasu kupując, spotykając się i dlatego też dzisiaj rozpoczynamy pierwszy etap przydziału stanowisk, gdzie kupcy będą sprzedawali swoje towary, a mieszkańcy Gniezna kupowali - mówi prezydent Jacek Kowalski. Emocje były bardzo duże, bo krążyły już legendy na ten temat, a staraliśmy się bardzo wyważyć ceny, żeby niezbyt wysokie ceny były dla tych, którzy korzystają, a żeby nam środków starczyło zgodnie z umową, która została podpisana w ramach projektu Jessica. Stąd te kwoty np. za kiosk poniżej 500 zł, za stoisko - boks trochę ponad 200 zł, a ok. 100 zł stół, na którym można sprzedawać przysłowiową kapustę, marchewkę, rzodkiewkę i inne warzywa. Cieszę się, że ten trudny okres mamy za sobą, że w najbliższym czasie zgodnie z podpisaną umową do końca marca musi wykonawca zakończyć inwestycję. Wszystko wskazuje na to, że ta inwestycja zostanie zakończona w terminie i od kwietnia będziemy w schludnych, nowoczesnych warunkach kupować produkty.
98,40 zł miesięcznie brutto za stół, 221,40 zł miesięcznie brutto za boks zamykany, 492 zł miesięcznie brutto za kiosk kwiatowy, parking 2 zł za godzinę, 1 zł za pół godziny, a do 15-stu minut parkowania za darmo. Ponadto parking będzie elektroniczny. Natomiast kioski i stragany, które nie będą zasiedlone przez dotychczasowych kupców pójdą na przetarg. Tak będą wyglądały stawki za najem stanowisk na zrewitalizowanym targowisku na Placu 21 Stycznia. Miasto Gniezno w tej chwili rozpoczyna i wywiązuje się z umowy - słownie żeśmy się umówili przed rozpoczęciem rewitalizacji, że wszystkie osoby, które tam handlowały na czas przeprowadzania inwestycji zostały wskazane miejsca na ulicy Jeziornej, czyli na tymczasowym targowisku, kioski kwiatowe na Rynku i część handlowała na halach targowych - mówi Mariola Landowska, dyrektor Zarządu Gospodarowania Lokalami w Gnieźnie. Osoby, które złożyły te oświadczenia korzystają z tego przywileju. Dzisiaj już są wysyłane zaproszenia do wszystkich osób, które złożyły takie oświadczenia. Zapraszamy do złożenia ofert. Ceny, które podajemy są cenami rozsądnymi, wykalkulowanymi, skoregulowanymi ze złożonym wnioskiem do Jessici. W związku z tym ta inwestycja przy tych stawkach będzie się samofinansowała i tym samym oddamy ją w dniu 31 marca, bo cały marzec chcemy już pracować nad odbiorami końcowymi na rewitalizowanym targowisku, w związku z tym całą procedurę najmu dla naszych kupców zamierzamy zakończyć do dnia 10 marca. Same już powiadomienie kupcy muszą złożyć do 30 stycznia, potem zespół pracuje nad tymi formularzami, imiennie do domu zostaną poinformowani czy został im przydzielony stragan. Osoby, które nie złożą do 30 stycznia takiego oświadczenia o chęci powrotu na targowisko i te stragany, które nie zostaną zagospodarowane, będą gospodarowane w drugim etapie i miasto Gniezno będzie rozpisywało postępowanie przetargowe. Tym samym my gwarantujemy, wywiązujemy się z umowy, że wszyscy, którzy chcą powrócić na targowisko po prostu powracają. Były wnioski, że niektórzy składali o 3, 4 a nawet 5 stołów czy straganów. Zasada jest jedna i taką żeśmy przyjęli - jeden podmiot otrzymuje jeden stragan lub jeden stół. Zostało złożonych 150 oświadczeń, natomiast niektóre oświadczenia są na podwójne stragany.
Problemem pozostaje jeszcze kwestia miejsc parkingowych dla samochodów dostawczych, którymi kupcy dowożą towar na targowisko. Tutaj odmienne zdanie mają prezydent Jacek Kowalski oraz dyrektor ZGL-u Mariola Landowska. Pan prezydent powołał również zespół, który pracuje nad organizacją ruchu wokół targowiska i wiemy już ze wstępnych ustaleń, że będzie zakaz handlu samochodami dostawczymi wokół targowiska - dodaje Mariola Landowska. W związku z tym osoby te będą mogły korzystać z miejsc parkingowych, które znajdują się pod płytą targowiska. Przypomnę tylko, że przyjęliśmy takie same jak wokół w strefie, czyli 2 zł za godzinę. Nie chcemy być konkurencją dla strefy, ale głównie chodzi nam o to, aby uwolnić teren wokół targowiska, żeby klienci mogli parkować i dokonywać zakupów.
Włodarz miasta twierdzi jednak, że auta dostawcze będą musiały parkować na ul. Strumykowej. Dla samochodów towarowych będzie wskazana ulica Strumykowa jako miejsce parkowania - mówi prezydent Jacek Kowalski. Po rozładowaniu towaru, bo przecież boksy będą zamykane, więc towar będzie można zostawiać, czyli generalnie towaru z dnia na dzień nie będzie trzeba gdzieś tam po szopkach wynajmować tak jak do tej pory, tylko będzie można zostawić w boksie, a samochody dostawcze, jeśli ktoś nie będzie chciał pojechać do domu, będzie mógł zostawić przy stadionie. To jest nasz teren więc nie ma z tym problemu. Parking pod płytą targowiska będzie liczył około 120 miejsc parkingowych.
Tymczasowe, nielegalne targowisko przy ul. Jeziornej zostanie rozebrane, podobnie jak kioski kwiatowe na Rynku. Tymczasowe targowisko przy ulicy Jeziornej zostanie rozebrane - dodaje Jacek Kowalski. Częściowo ten teren jest nasz, częściowo Skarbu Państwa. Tam nie jest do końca teren wyjaśniony, więc nie jest do końca wyjaśniona sprawa własnościowa. Teren po tymczasowym targowisku będzie uporządkowany, doprowadzony do stanu pierwotnego i oddany. Wszystkie tymczasówki będą zlikwidowane i będą przywrócone do stanu pierwotnego, bo taki mamy obowiązek. Na to są środki zabezpieczone.
Prezydent podczas konferencji prasowej kilkukrotnie odniósł się do doniesień medialnych odnośnie wysokości czynszów na zrewitalizowanym targowisku. Warto podkreślić, że media podawały informacje zaczerpnięte z Urzedu Miasta. Jeszcze w listopadzie zastępca prezydenta, Rafał Spachacz powiedział nam: Koszty zniesienia kolizji energetycznych, wodociągowych, dodatkowego systemu parkowania, dodatkowych zjazdów, dodatkowych remontów dróg doprowadziły do tego, że inwestycja na skutek prac dodatkowych podniosła swoją wartość o 850 tys. zł. Inwestycja ta realizowana jest w oparciu o środki pomocowe Unii Europejskiej w ramach inicjatywy Jessica. To już jest całkowity koszt tego targowiska. Wychodzi ok. 1 300 zł za metr kwadratowy. Podane są orientacyjne ceny wynajmu: kioski kwiatowe w kwotach netto 1 600 zł, stragany zabudowane 500 zł, stoły 150 zł. Pod koniec listopada władze miasta twierdziły już, że są do stawki dla nowych najemców. Wcześniej jednak o tym nie wspominano.
Dotychczas kwiaciarki płaciły 117 zł netto za wynajem kiosku kwiatowego. Teraz będą musiały zapłacić 492 zł miesięcznie brutto. Jest to jednak niewiele w porównaniu z prognozowanym wcześniej 1 600 zł brutto.
(Buk)

Napisz komentarz

Komentarze(10)

 • 19.01.2014 15:06  Odpowiedz na komentarz

  Miejsca na targu rozdane na podstawie niby ankiet deklaracji powrotu. Czy to jakiś oficjalny dokument. Pseudo komisja wybrała i przydzieliła miejsca za plecami innych. Wielu podobno złożyło po kilka sztuk inni żadnej bo ni wielu je widziało lub miało w ręku. A gdzie uczciwy jawny przetarg. To żart!!! Wystawią na przetarg ochłapy na które nie było już chętnych z deklaracjami niby żeby ładnie wyglądało. Wszystko ma być jawne i publiczne do końca "wielce szanowna" pani "Land..."

 • 18.01.2014 16:55  Odpowiedz na komentarz

  Kowalskiemu i Spachaczowi już nie wierzymy.

 • 18.01.2014 14:51  Odpowiedz na komentarz

  Bujacze i młode i stare!

 • 18.01.2014 05:52  Odpowiedz na komentarz

  Tej Kowalski, mądralo, ciekawe jak ty byś miał dygać codziennie ze Strumykowej na targowisko z buta. Sam pięciu kroków nie możesz zrobić na raz samodzielnie. Zad ci wożą pod samo wejście do urzędu, a pewnie i windą na piętro musisz wjeżdżać bo po schodach za ciężko. Ty człowieku nigdy nie zrozumiesz co to jest ciężka praca na chleb. Żal mi cie.

 • Do pani dyrektor Landowskiej.Pani dyrektor niech pani weznie chociaz trzy dni urlopu bo widac u pani bardzo silne zmeczenie .pozdrawiam

 • 17.01.2014 19:55  Odpowiedz na komentarz

  co za rozpacz , targowisko będzie skończone , handlujący chcą tam wrócić , opłaty przystępne , trzeba coś nowego wymyślić żeby się czepiać i narzekać

 • 17.01.2014 19:38  Odpowiedz na komentarz

  Rozdawanie kiełbas wyborczych ruszyło

 • super sprawa z tym nowym targowiskiem

 • 17.01.2014 17:54  Odpowiedz na komentarz

  Landowska błysnęła intelektem- przczytajcie dokładnie-
  "... i wiemy już ze wstępnych ustaleń, że będzie zakaz handlu samochodami dostawczymi wokół targowiska - dodaje Mariola Landowska.... "
  PIerwsze słyszę że w centrum miasta ma być giełda samochodowa. a osobowymi autkami gdzi Pani Szanowna pozwoli handlować , z jakich straganów ?

 • 17.01.2014 17:20  Odpowiedz na komentarz

  A tyle krzyku było , tyle narzekano że po kilka tysięcy za stragan że nikt nie będzie handlował a podobno teraz na te miejsca jest więcej chętnych niż straganów.

PODOBNE TEMATY
Czy targowisko to fuszerka budowlana? Cieknące kioski kwiatowe, stragany i parking, psująca się winda, wilgoć na piaskowych płytkach - to... Niedziela, 13 kwietnia 2014
Awaria czy celowe odcięcie wody? Co dzieje się w kamienicy przy ul. Rynek 20? Wczoraj wieczorem w kamienicy przy ul. Rynek 20 ktoś zakręcił wodę. Mieszkańcy obawiają się, że nowy... Środa, 9 kwietnia 2014
Prawie 26 tys. zł raty miesięcznie za kredyt Jessica W zapytaniach prasowych skierowanych do Marioli Landowskiej - dyrektor Zarządu Gospodarowania Lokalami... Wtorek, 8 kwietnia 2014
Czy "zmieniono zasady w trakcie gry", czy po prostu zatajono znane fakty? W lutym br. zwróciliśmy się do Zarządu Gospodarowania Lokalami z zapytaniami prasowymi związanymi z... Niedziela, 6 kwietnia 2014