X
Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Pierwszej Stolicy Polski

Środa, 18 grudnia 2013
  • Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Pierwszej Stolicy Polski

16 grudnia, późnym wieczorem harcerze z gnieźnieńskiego Hufca ZHP przywieźli Betlejemskie Światło Pokoju. W okresie Świąt Bożego Narodzenia pragniemy podzielić się tym szczególnym darem, dać namacalny dowód pojednania, współpracy, braterstwa, poświęcenia, wiary i nadziei.

Materiał video: Wyjdź z cienia, Pokaż dobro!

Tegoroczne hasło "Wyjdź z cienia. Pokaż dobro!" to zaproszenie do nieustannej pracy nad sobą, do stawania się lepszym. Abyśmy wzmocnieni betlejemskim Światłem Pokoju mieli odwagę wyjść z cienia, odwagę bycia dobrym.
Ten ogień pochodzi z miejsca cudownego. Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część wielkich bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Akcja nosiła nazwę "Światło w ciemności" i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Roznosili oni ogień z Betlejem do różnych instytucji - szpitali, sierocińców, urzędów, aby w czasie Bożego Narodzenia stał się on żywym symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości.
Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF wśród grona dzieci działających charytatywnie, odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Sam moment odpalania Światła jest wyjątkowy. Miasto Betlejem leży na terytorium Autonomii Palestyńskiej uwikłanej w konflikty polityczne z Izraelem, jednakże na czas odpalenia Betlejemskiego Światła Pokoju zawieszane są działania militarne. W zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. Ten fenomen czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami.
Na około tydzień przed świętami Bożego Narodzenia w Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.
Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w betlejemskiej sztafecie od 1991 r. Tradycyjnie przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji, raz w Polsce. Tego samego dnia trafia ono do Krakowa i Częstochowy, skąd rozprzestrzenia się po całej Polsce, aby za pomocą rąk harcerek i harcerzy dotrzeć do wszystkich, którym bliskie jest przesłanie Betlejemskiego Światła Pokoju.
I właśnie przedwczoraj dotarło do pierwszej stolicy Polski. Harcerze pragną obdarować Światłem wszystkich mieszkańców Gniezna, aby mogli w jego blasku zasiąść przy wigilijnym stole. Na te radosne chwile została też skomponowana specjalnie dla gnieźnian  pastorałka "Przyjmij Światło".
Światło zostanie zaniesione do władz miasta i powiatu, do władz kościelnych, do instytucji i parafii. To u nas Płomień przekazany będzie wrzesińskim i wągrowieckim harcerzom, a oni rozpalą go w swoich miastach. Gnieźnianie będą mogli zabrać Światło do swoich domów podczas I Gnieźnieńskiej Wigilii z Prymasem Polski na Rynku dnia 22 grudnia 2013r. Zachęcamy do zabrania ze sobą zniczy lub lampionów.
ZHP

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Abp Henryk Muszyński i Adam Bartosz laureatami Nagrody im. Księdza Stanisława Musiała za rok 2018 1 marca zostanie wręczona Nagroda im. Księdza Stanisława Musiała, przyznawana osobom zasłużonym dla... Środa, 6 lutego 2019
Kupując, pomożesz wspierać Spółdzielnia socjalna "NaWiniarach" otrzymała certyfikat "zakup prospołeczny" na "usługi cateringu okolicznościowego... Środa, 9 stycznia 2019
Każda złotówka na wagę złota Każdego roku od stycznia do kwietnia Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej zwraca się z prośbą o 1% Państwa... Środa, 9 stycznia 2019
Betlejemskie światło pokoju W imieniu Komendy hufca ZHP w Gnieźnie zapraszamy na oficjalne przekazanie Betlejemskiego światła pokoju,... Środa, 12 grudnia 2018