X
Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Statek "Offeliada 2013" dobił do brzegu

Poniedziałek, 11 listopada 2013
 • Statek

Ogólnopolski Festiwal Filmów Amatorskich i Niezależnych Offeliada 2013 dobiegł końca. Jak można było przewidzieć festiwal zaoferował wiele atrakcji, nie tylko seanse filmowe. Poza teatrem można było również uczestniczyć w warsztatach filmowych dla dzieci, koncercie Gaba Kulka, wernisażach oraz spotkaniach z niezwykłymi artystami. Niestety wszystko co dobre, musi się kiedyś skończyć.

Pierwszy dzień Offeliady rozpoczął się od atrakcji przygotowanych przez Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna. Już kilka godzin później, w Miejskim Ośrodku Kultury wystartowały zaś sesje konkursowe, czyli najważniejsza część całego festiwalu. Składy jurorskie i licznie zgromadzona publiczność mogła obejrzeć dziewiętnaście filmów prezentujących różnorodne style i maniery. Wśród widzów nie zabrakło również wielu twórców, którzy przyjechali do Pierwszej Stolicy z całej Polski. 
Nie samym filmem żyje jednak człowiek. Wieczorem, wszyscy uczestnicy Offeliady mogli zobaczyć, jak barwna i intensywna jest Gruzja we wspomnieniach z podróży Agaty Ożarowskiej-Nowickiej, bohaterki drugiej z offowych wystaw tegorocznego festiwalu. Październikowa Gruzja w opowieści zobrazowanej kolorowymi slajdami, to kraj winogron we wszelkich możliwych postaciach, chleba prosto z pieca, a przede wszystkim gościnności. Jej podróż uchwycona na fotografiach to nie tyle krajobraz dzikiego Kaukazu, ale przede wszystkim opowieści o ludziach. Dorośli przy pracy, ich twarze opowiadające historie życia, dzieci nieśmiało zerkające w stronę obcych. Jak podkreśla jednak autorka zdjęć, to tylko zapis jej subiektywnych wrażeń. Nie można powiedzieć, jaka Gruzja jest, czy czego w niej nie ma. Każdy, jak mówi, Agata, wyrusza w swoją własną podróż, wybiera, co chce z niej czerpać. A gruzińskie "Gomardżobat", czyli "witaj" lub "dzień dobry" zawiera w sobie uśmiech i otwarte drzwi.
Na zakończenie dnia pełnego wrażeń, Miejski Ośrodek Kultury zaprosił wszystkich uczestników festiwalu oraz tłumnie przybyłych gnieźnian na wspaniały koncert Gaby Kulki. Artystka pokazała, że nie samym głosem, ale i miłą osobowością można sobie zjednać publiczność. Grupa zagrała nie tylko utwory ze swojej nowej płyty „Wersje”, ale także kilka kawałków stworzonych ostatnio. Niesamowite zdolności wokalne Gaby zupełnie zaskoczyły niejednego uczestnika koncertu. Można się więc pokusić o stwierdzenie, że po występie w Gnieźnie zyskała ona kolejnych, wiernych fanów swojej twórczości.
Drugi dzień Offeliady to także sesje filmowe, które rozpoczęły się o godz. 10.00 i trwały do godz. 18.30. Po bardzo krótkiej przerwie odbyło się spotkanie zorganizowane z Kingą Dunin - publicystką, pisarką, krytyczką literacką, socjologiem kultury, autorką wielu felietonów w Wysokich Obcasach.
Uroczysta gala na zakończenie Offeliady odbyła się w niedzielę o godz. 13.00. Statek pt. Offeliada 2013 dobił do brzegu - mówi dyrektor festiwalu Piotr Wiśniewski. Myślę, że było bardzo ciekawie, było wiele ciekawych filmów, wernisaży, koncertów, spotkań, pokazów specjalnych. Cóż - my jesteśmy dumni, że możemy ten festiwal robić, a myślę, że Gniezno ma dobry festiwal i jest na co zapraszać. Nagrodziłem film "Mam takie marzenie" Małgorzaty i Kajetana Święcichowskich. Film niezwykły, bardzo głęboko schodzący do najważniejszych spraw. Film, który ja zobaczyłem kilka miesięcy temu i przyznam się, że do dzisiaj głęboko we mnie tkwi. To jest magia kina.
Podczas uroczystej gali wręczono nagrody i wyróżnienia. I tak powędrowały one do:

Jury Główne Festiwalu

 • Grand Prix Festiwalu „OFFELIA” oraz nagroda finansowa w kategorii: AMATORZY dla filmu „Mam takie marzenie” Małgorzaty i Kajetana Święcichowskich.
 • Grand Prix Festiwalu: „OFFELIA” oraz nagroda finansowa w kategorii: STUDENCI dla filmu „Żar” Bartosza Kruhlika.
 • Grand Prix Festiwalu: „OFFELIA” oraz nagroda finansowa w kategorii: NIEZALEŻNI dla filmu „Potencjalne problemy dozorcy Mariana” Tomasza Pawlaka.
 • „OFFELIA”  oraz nagroda finansowa za najlepszy film fabularny dla filmu „Zabicie ciotki” Mateusza Głowackiego.
 • „OFFELIA” oraz nagroda finansowa za najlepszy film dokumentalny dla filmu „Diamentowo Złoty Redaktor” Moniki Nowickiej
 • „OFFELIA” oraz nagroda finansowa za najlepszy film animowany dla filmu „Ex Animo” Wojciecha Wojtkowskiego.

Jury Studenckie

 • Wyróżnienie dla filmu „Psubrat” Marii Zbąskiej
 • Wyróżnienie dla filmu „Anioł” Błażeja Kujawy
 • Wyróżnienie dla filmu „W imię ojca” Jakuba Nowickiego
 • Nagroda Głowna Jury Studenckiego „HAMLET” oraz nagroda finansowa dla filmu „Żar” Bartosza Kruhlika.
 • Nagroda Specjalna Prezydenta Miasta Gniezna za Najlepszy Film z Pierwszej Stolicy Polski „KLAUDIUSZ” oraz nagroda finansowa dla filmu „KUŚ” Tomasza Góralczyka i Radosława Biskupskiego.

Jury Młodego Widza

 • Wyróżnienie dla filmu „Strażnicy” Krzysztofa Szota
 • Wyróżnienie dla filmu „Wzajemność” Joanny Smolarczyk
 • Nagroda Głowna Jury Młodego Widza „Horacy” oraz nagroda finansowa dla filmu „Zabicie ciotki” Mateusza Głowackiego.

Jury Dziennikarzy

Nagroda Dziennikarzy „LAERTES” dla filmu „Diamentowo Złoty Redaktor” Moniki Nowickiej

Nagroda Krytyki Politycznej im. Stanisława Brzozowskiego

za „szczególną wrażliwość społeczną dzieła filmowego” dla filmu „Polska za 20 lat”, Adriana Łapczyńskiego,
 

Nagroda „IKAR” Gnieźnieńskiego Klubu Fantastyki Fantasmagoria

dla najlepszego dzieła podejmującego tematykę fantasy lub science fiction dla filmu „Odium” Michała Wiśniowskiego,

Nagroda Studia FOTOSTUBE

za najlepsze zdjęcia dla filmu „Strażnicy” Krzysztofa Szota
 

Nagroda Teatru G@J „G@jOFFon”

dla filmu „Strażnicy” Krzysztofa Szota

Nagroda Stowarzyszenia Ośla Ławka „łOł” za „coś nowego”

dla filmu „Polska za 20 lat”, Adriana Łapczyńskiego,

Nagroda KUŹNI LITERACKIEJ „HEFAJSTOS”

za najlepszy scenariusz dla filmu „Zabicie ciotki” Mateusza Głowackiego.

Nagroda Specjalna Dyrektora Festiwalu „ROZENKRANC”

dla filmu „Mam takie marzenie” Małgorzaty i Kajetana Święcichowskich.

Nagroda Publiczności „POLONIUSZ”

dla filmu „KUŚ” Tomasza Góralczyka i Radosława Biskupskiego.
 

Honorowa OFFELIA

przyznawana osobom, które wspierają Festiwal OFFELIADA dla Pawła Kostusiaka. 
tekst: Urząd Miejski
foto: J.P., (Buk), Urząd Miejski

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Poznaliśmy program 13. "Offeliady" 34 filmy konkursowe, pokazy specjalne "Juliusza, "Siłaczek" i "Ondyny", spotkania z twórcami i jurorami... Wtorek, 29 października 2019
Spotkanie z autorem przygód wikinga Tappiego W niezwykły świat elfów, wodników oraz krasnali wprowadził najmłodszych gnieźnian pisarz Marcin Mortka.... Czwartek, 31 maja 2018
Damian Holecki wystąpi z okazji Dnia Dziecka w Kiszkowie 10 czerwca w Kiszkowie odbędzie się festyn z okazji Dnia Dziecka. W programie m.in. pokaz motoparalotni,... Wtorek, 29 maja 2018
Tłumy na festynie w Osińcu W weekend we wsi Osiniec odbył się Festyn z okazji Dnia Matki i Dziecka. Zobaczcie jakie atrakcje przygotowali... Poniedziałek, 28 maja 2018