moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Zmarł profesor Gerard Labuda

Poniedziałek, 4 października 2010
  • Zmarł profesor Gerard Labuda

W piątek, 1 października zmarł prof. Gerard Labuda. Profesor specjalizował się w powszechnej historii średniowiecza oraz Słowian. W latach 1962-1965 był rektorem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Był również honorowym obywatelem Gniezna.

Historyk, mediewista, rektor UAM, niezwykle pracowity i ambitny oraz bezinteresowny. Tak najkrócej można streścić postać profesora Gerarda Labudy. Wspierał młodych naukowców, promował Gniezno, pomógł w badaniach żywota św. Wojciecha, wydał niezliczoną ilość dzieł naukowych. Długo możnaby pisać o osiągnięciach tego zasłużonego człowieka. Zarówno dla Polski, jak i dla Gniezna odegrał on ogromną rolę. Ostatnio chorował. Nie przyjął zaproszenia na inaugurację roku akademickiego na UAM w Poznaniu. W odpowiedzi napisał, że wie, że jego życie dobiega końca. Dzień przed śmiercią profesora ukazała się jego ostatnia książka pt. „Próba nowej systematyki i nowej interpretacji źródeł historycznych. Z posłowiem.”.
Profesor Gerard Labuda urodził się 28 grudnia 1916 roku w Nowej Hucie k/ Kartuz. Zmarł 1 października 2010 roku w Poznaniu. Miał 94 lata.
(Buk)

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY