X
Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Mieszko II ukoronowany w Pierwszej Stolicy Polski

Wtorek, 30 lipca 2013
  • Mieszko II ukoronowany w Pierwszej Stolicy Polski

W minioną sobotę Plac św. Wojciecha po raz kolejny zamienił się w słowiańskie obozowisko. Tym razem niestety tylko na jeden dzień i znacznie skromniej niż w minionych latach. Atrakcji jednak nie brakowało.

Koronacja Królewska w tym roku okraszona była znacznie mniejszą ilością atrakcji. Organizatorzy "stawali na rzęsach", żeby widowisko zgromadziło jak największą liczbę odtwórców i widzów. Impreza rozpoczęła się o godz. 11.00 Turniejem Łuczniczym o Złoty Trzos Gnieźnieńskiego Grodu. Zawody co roku odbywały się w Dolinie Pojednania. Tym razem przeniesiono je na Plac św. Wojciecha, dając zawodnikom więcej miejsca oraz wydłużając tor do 80-ciu metrów. Więcej szczegółów i zdjęć z turnieju można znaleźć tutaj.
Kolejnym punktem była wystawa Romana Derbicha "Sugestie graficzne - rozety i mandale". Kilkadziesiąt grafik stworzonych z tapet, wzorników itp. wyeksponowanych było na sporej części placu tak, że każdy zwiedzający musiał je zauważyć.
W Koronacji uczestniczyły również muzea: Muzeum Początków Państwa Polskiego oraz Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Pierwsza instytucja przygotowała wiele atrakcji dla najmłodszych uczestników, m.in. malowanie wielkiego obrazu Jana Matejki i tworzenie koron. Organizacja Turystyczna "Szlak Piastowski" promowała lokalne szlaki i atrakcje turystyczne.
Tradycyjnie duże zainteresowanie przyciągnął pokaz Gnieźnieńskiej Chorągwi Rycerskiej. Trafianie w saracena, ścinanie głowy (w tym wypadku głowy kapusty) czy zbieranie pierścieni mieczem okazały się niełatwym zadaniem nawet dla samych rycerzy, którzy musieli sporo się natrudzić w sobotnim upale.
Przez cały dzień odbywały się pokazy dawnego rzemiosła, gry i zabawy plebejskie i pokazy wojów. W wielu prezentacjach mogli uczestniczyć widzowie, co niejednokrotnie wywoływało salwy śmiechu. Liczyła się jednak przede wszystkim dobra zabawa, a element rywalizacji był tylko dodatkiem.
O godz. 21.00 przed gnieźnieńską katedrą, przy pomniku Bolesława Chrobrego odbył się koncert światowej sławy polskiej harfistki - Anny Faber z zespołem Blue Harp. Więcej szczegółów i zdjęć z koncertu można znaleźć tutaj.
Główny punkt wieczoru - Koronacja Królewska, odbyła się tym razem na ul. Tumskiej. Nie była to jedyna zmiana w porównaniu z minionymi latami. Po raz pierwszy przedstawiono koronację Mieszka II Lamberta. Spektakl został wystawiony przez Teatr Terminus A Quo z Nowej Soli, który również w zeszłym roku zajął się oprawą spektakli podczas Koronacji Królewskiej. Tradycyjnie artyści pokazali losy władcy, wprowadzając publiczność "za kulisy" przejęcia tronu przez kontrowersyjnego króla. Podczas spektaklu nie brakowało ognia, dymu, wody -  teatralnych żywiołów, które przyciągają uwagę publiczności i pozwalają poczuć klimat wydarzenia.
Tegoroczna Koronacja Królewska byłą zdecydowanie skromniejsza niż w minionych latach. Wszystko za sprawą dużo mniejszego budżetu jakim dysponowali organizatorzy. Pozostaje mieć nadzieję, że w przyszłych latach uda się znaleźć pieniądze na widowisko plenerowe znane gnieźnianom chociażby z lat 2011-2012.
(Buk)

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
11. Fantasmagoria: ponad 1 100 odwiedzających i 100 punktów programu Dziesięć sal tematycznych, wystawcy, konkursy oraz ciekawe wykłady - to wszystko czekało na uczestników... Wtorek, 11 lutego 2020
Nie tylko Star Wars! Konwent Fantasmagoria kusi atrakcjami! Gnieźnieński Konwent Fantastyki Fantasmagoria bierze sobie do serca słowa ?od fanów dla fanów?. Już... Niedziela, 2 lutego 2020
Świąteczne jam session Stary Ratusz zaprasza serdecznie na działanie realizowane we współpracy z gnieźnieńskimi muzykami 29... Poniedziałek, 23 grudnia 2019
Doceniamy nasze, czyli Festiwal Dziedzictwa Kulturowego Gniezna FYRTEL po raz piąty Trudno o lepszy początek. FYRTEL rozpoczął się wernisażem wystawy zdjęć coraz bardziej rozpoznawalnego... Wtorek, 3 grudnia 2019