moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Igor Michalski czyta wiersze Tadeusza Różewicza

Czwartek, 23 września 2010
  • Igor Michalski czyta wiersze Tadeusza Różewicza

Igor Michalski to polski aktor teatralny i filmowy, reżyser teatralny, od 2007 dyrektor Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Jest synem aktora Stanisława Michalskiego i aktorki Sabiny Mielczarek. W 1980 ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.

W tym samym roku debiutował rolą Janka w „Nowych szatach króla” według Hansa Christiana Andersena w reżyserii Bogdana Toszy na scenie Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, którego aktorem pozostał do 1982 i w którym występował pod nazwiskiem Igor Mielczarek. W latach 1982-2006 był aktorem Teatru Wybrzeże w Gdańsku, gdzie zagrał m.in. we „Wszystko dobre, co się dobrze kończy” (Król) i „Ryszard III” (Stalney) Williama Shakespearea, „Trzy siostry” (Solony) i „Mewa” (Ilja Szamrajew) Antoniego Czechowa, „Noże w kurach” (Gilbert) Davida Harrowera. Współpracował (jako asystent reżysera) z Anną Augustynowicz. W 2003 w Teatrze Muzycznym w Gdyni reżyserował „Sceny miłosne dla dorosłych” Zbigniewa Książka. Od 2007 jest dyrektorem Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu i Kaliskich Spotkań Teatralnych.
W filmie debiutował w 1984 w „Czasie dojrzewania” w reżyserii Mieczysława Waśkowskiego. Od tego czasu grał u takich reżyserów jak Kazimierz Kutz („Wkrótce nadejdą bracia”), Barbara Sass („Pajęczarki”), Magdalena Łazarkiewicz („Drugi brzeg”) czy Robert Gliński („Wróżby Kumaka”). Występował również w serialu „Radio Romans” (1994–1995) oraz w spektaklach Teatru Telewizji. Od 2005 współpracuje z Piotrem Rubikiem, występując jako narrator w oratoriach Tu Es Petrus i Psałterz Wrześniowy.
Mąż aktorki Doroty Kolak.
MOK

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY