moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Kobiety zdominowały IV edycję JPG

Środa, 24 lipca 2013
 • Kobiety zdominowały IV edycję JPG

W niedzielę na hipodromie Stada Ogierów w Gnieźnie odbyła się kolejna, IV edycja Jeździeckiego Pucharu Gniezna HIFI EXCLUSIVE Cup 2013. Tym razem na zawodach pojawił się nestor polskiego jeździectwa - Marian Kowalczyk. Widzowie mogli zobaczyć aż 140 przejazdów.

W niedzielę przy słonecznej pogodzie rozegrano IV edycję Jeździeckiego Pucharu Gniezna HIFI EXCLUSIVE Cup 2013. Ze względu na trwające wakacje i okres urlopowy większość osób spodziewała się frekwencji niższej niż zazwyczaj. Rzeczywistość okazała się jednak zupełnie odwrotna. Na zawody przybyło zarówno wielu zawodników, jak i kibiców. Sędziowie odnotowali aż 140 przejazdów. Zawody zaszczycił swoją obecnością wielokrotny Mistrz Polski w skokach przez przeszkody i ujeżdżeniu Marian Kowalczyk. Przyjechałem po prostu popatrzeć na te zawody - mówi nestor polskiego jeździectwa Marian Kowalczyk. Ostatni raz byłem tutaj w 1963 roku na Mistrzostwach Polski i od tej pory nie startowałem na tym placu. Widzę konkurs, który w tej chwili się rozgrywa, konkurs można powiedzieć młodych koni i jeźdźców, bo przeszkody nie są za wysokie. Wiadomo, że młody koń nie może skakać 120 lub 130 cm, młody jeździec zresztą tak samo, ale od czegoś trzeba zaczynać. Jeżeli się nie zacznie od tych małych rzeczy to potem tych dużych rzeczy nie umie się pojechać. Ja tutaj mam też jednego konika, którego przyjechałem obejrzeć. Bardo lubię tego konia i jestem ciekaw jak się zachowa. Koń, który robi wszystko na mój głos. Moim zdaniem mamy bardzo dużo dobrych koni, tylko jest jedna sprawa. Wtedy, jak ja jeździłem, to były konie, które znajdowały się w klubach, stadach i stadninach. Te konie były przygotowywane do sportu. Dzisiaj nie ma komu tego robić, nie ma klubu. Obecnie konie, które startują w zawodach są końmi prywatnymi, a wtedy to wszystko było państwowe. Jeździłem na państwowych koniach, nie jeździłem na swoim koniu, bo nie było mnie na to stać. To, że mamy konie dobre, to wiem z doświadczenia. Słyszę jednak dużo krytyki odnoszącej się do polskich koni, "bo zachodnie to dobre, a nasze to nie". Ja jestem innego zdania. Nasze konie są bardzo dobre i mam dowód na to. Po pierwsze sam mam 13 tytułów w Mistrzostwach Polski i w ujeżdżeniu i w skokach i wszystko na polskich koniach, a po drugie przygotowywałem kadrę do Olimpiady w Moskwie i nie miałem koni zagranicznych, tylko wszystko polskie konie. Podczas startów w Achen mieliśmy 24 pkt karne w Pucharze Narodów, gdzie przede mną trenerzy polscy mieli po przeszło 100 pkt karnych. I po raz pierwszy swoją kadrą w 1980 roku ograłem ekipę niemiecką. Poza Niemcami jeszcze Irlandia i Włochy byli za nami. To wszystko polskimi końmi. Teraz słyszę, że mówi się, że polskie konie są złe, ale dlatego, że my dzisiaj polskich koni nie próbujemy, w stadninie nie ma kto jeździć. Sprzedajemy i nie wiemy co sprzedajemy.
W konkursie klasy mini LL (dokładności bez rozgrywki) parkur pokonywany był aż 14 razy. Najlepszy czas uzyskała Natalia Szymańska (UKS Jantar Gniezno), o niespełna 2-wie sekundy gorszy był Ziemowit Nowicki (Country Club), a o kolejne półtorej sekundy Wiktoria Nowicka (Stajnia Country Club Nowy Folwark). Warto zauważyć, że aż 8-mioro zawodników pokonało parkur bez punktów karnych.
Konkurs klasy LL (z trafieniem w normę czasu) to aż 53 przejazdy. Tym razem najlepsza okazała się Julia Gorzkowska, która uzyskała czas 58,99 sek. (norma czasu wynosiła 59 sekund). Tuż za nią - dosłownie o "błysk podkowy" - uplasował się Wiesław Maciejewski (JKS Dragon Gniezno) z czasem 59,02 sek., a trzecie miejsce zajęła Paula Joachimiak (Stajnia Hera) z czasem 59,30 sek. Był to bardzo emocjonujący konkurs, bowiem zawodnicy często wydłużali trasę przejazdu, żeby trafić w normę czasu.
Konkurs klasy L (zwykły) to również 53 przejazdy, z czego 15 bez punktów karnych, a 9-ciu zawodników zaliczyło eliminację. Pierwsze miejsce zajęła Wiktoria Widzińska (GLKS Sokół Damasławek), a drugie Magdalena Murawska (KJ Zagórów). Pomiędzy zawodniczkami była raptem 1 setna sekundy różnicy. Na trzecim stopniu podium stanął Mirosław Gradecki (KJ Zagórów).
W konkursie klasy P (dwufazowy) sędziowie odnotowali 17 startów. Drugą fazę pokonywano 8 razy i, co istotne, za każdym razem "na czysto". Najlepszy wynik uzyskała Wiktoria Stanisławska (LKS Cwał Poznań), tuż za nią uplasowała się Agata Kujawa (LZS Lech Gniezno), a trzecie miejsce przypadło Katarzynie Wojciechowskiej (bpk).
Konkurs klasy N (zwykły) to raptem 3 przejazdy. Zwyciężył w nim Piotra Matławski (LZS Lech Gniezno), który jako jedyny pokonał parkur bez punktów karnych. Na drugim stopniu podium stanął Jacek Olejnicki (KJ Gołębin Stary), a na trzecim zwyciężczyni konkursu klasy P - Wiktoria Stanisławska (LKS Cwał Poznań).
IV etap JPG przeszedł do historii jako zawody, które zaskoczyły frekwencją zarówno ze strony zawodników, jak i publiczności i nie zaskoczyły pogodą - tradycyjnie nie padał deszcz, a z nieba lał się żar. Zawodnicy kilkukrotnie rozstawali się ze swoimi wierzchowcami na parkurze - każdorazowo bez kontuzji. Konie stosunkowo często odmawiały skoku, co mogło być spowodowane m.in. upalną pogodą. Organizatorzy zadbali o jak najlepsze przygotowanie parkuru, który już dzień wcześniej regularnie polewany był wodą. Po raz kolejny Pierwszą Stolicę odwiedzili zawodnicy, którzy startowali po raz pierwszy w cyklu Jeździeckiego Pucharu Gniezna. Zawody zostały zdominowane przez płeć piękną. Panie aż 10-krotnie stawały na podium (licząc z konkursem klasy mini LL), w tym aż 4-krotnie na jego najwyższym stopniu oraz w 100% dominując w konkursie klasy P, gdzie zajęły pierwsze 3 miejsca.

tekst: (Buk)
foto: H. Krych, J.P., (Buk)

Napisz komentarz

Komentarze(20)

 • 03.08.2013 09:57  Odpowiedz na komentarz

  No NIE!!! Relacja z JPG,a w komentarzach wylewane są pomyje(kolejny już raz).Jeśli nie możecie się powstrzymac od takich poczynań to piszcie takie rzeczy pod artykułami bezposrednio związanymi ze sprawą.Śmiem przypuszczać,że jesteście bardzo młodymi ludzmi i to za waszą przyczyną wszyscy koniarze mierzeni są jedną miarą! Krzywdzicie ludzi dla których konie to praca,pasja.Na ostatnich zawodach był obecny pan Marian Kowalczyk; chwila rozmowy z tym niezwykłym,ale bardzo skromnym koniarzem dałaby wam duzo do myslenia ...Jest mi przykro,ale sie poddam,będę robić to co kocham i dozgonnie będę wdzięczna moim trenerom za to co dla mnie zrobili,czego mnie nauczyli-a wierzcie mi ich życie to kawał historii polskiego jeżdziectwa........

 • Pani Mario prosze robic zawody-były bardzo ładnie zorganizowane,nagrody super,pomysleliscie państwo nie tylko żeby zgarnąć pieniądze ale żeby ciężką pracę jaką wkładają jeżdźcy w jakiś sposób nagrodzić.a te osoby ktore tak piszą-to brak im kultury i z pewnością nic nie reprezentują swoją osobą,

 • 31.07.2013 22:56  Odpowiedz na komentarz

  nigdy nie podobało mi się to środowisko koniarzy, na hubertusach wóda leje się strumieniem a koniarze zgrywają wielkich panów a wielu słoma z butów wystaje

 • 31.07.2013 09:53  Odpowiedz na komentarz

  Czytam te komentarze i powiem, że ręce opadają. Tyle wzajemnych pretensji,złośliwości,przyklejania etykietek...
  Wydaje się, że to co dawniej ze sportem konnym się kojarzyło,czyli kultura i uprzejmość osób związanych w jakikolwiek sposób z tym sportem- przeszło do lamusa.
  Ja doceniam wysiłek organizatorów i wszystkich uczestników Konkursu.Gratuluje zwycięzcom.
  Dobrze,że konie nie mówią, bo chyba nie chciałyby brać udziału w takim jazgocie.

 • Panu Tadeuszowi to powinni zabrać konie bo są zagłodzone to fakt! ale pan na pewno tego nie chce zobaczyć panie redaktorze.

 • 30.07.2013 00:27  Odpowiedz na komentarz

  Ludzie weście się za prace, bo tak czytam te wasze debilskie komentarze i naprawdę rzygać się chce! dlaczego nie napiszecie, że zawody były fajne czy coś takiego......a nie tylko o jednym KLUBIE piszecie!!!lepiej zadbajcie o swoje piękne RUMAKI bo naprawdę co niektóre to są w opłakanym stanie żal tych pięknych stworzeń są cudowne ale niektórzy o nie,nie dbają prawda panie redaktorze? jesteście żałośni, beznadziejni i w ogóle brak mi słów!!!dlaczego pan nie zrobi artykułu o koniach? kto ma najbardziej zaniedbane konie w waszym pięknym aż mdli świecie końskim?

 • 28.07.2013 17:00  Odpowiedz na komentarz

  matko...wszyscy jak zawsze przy kazdym artykule z zawodow jada na uks master..to juz sie nudne robi..maja dlugi i co z tego? ich sprawa, nie nasza. dziewczyny ktore startowaly na ich koniach chyba nikomu nic nie zrobily wiec uwazam ze powinno byc o nich rowniez napisane w artykulach.no chyba ze nikt z nimi nie rozmawia bo jezdza w MASTERZE... :/ poprostu rece opadaja na to wszystko...

 • 26.07.2013 20:26  Odpowiedz na komentarz

  A może należałoby uregulować długi i zrobić w końcu zawody za swoje pieniądza a nie za nasze podatki?!?!?!

 • 26.07.2013 11:32  Odpowiedz na komentarz

  Może należałoby skupić się na artykule, czy wypowiedzieć się na temat zawodów? Publiczne pranie cudzych problemów robi tylko dodatkowy kwas w i tak już zepsutym środowisku.

 • 26.07.2013 00:40  Odpowiedz na komentarz

  Zapewne redakcja cieszy się, że p. Maria N. czyta ten portal. W końcu jaki to zaszczyt skoro po "swoich" zawodach nękają ich fotografa. Może redakcja powie publicznie jak wygląda rozliczenie klubu z redaktorem Bukowskim? Skoro i tak wszędzie mają długi... Redaktor tak odzyska co jego jak Franek siodło i każdy to wie.

 • 26.07.2013 00:19  Odpowiedz na komentarz

  mi nie wisza kasy bo nigdy z nimi nie wszedlem w uklad po tym co slyszalem :) nie chcialem dolaczyc do comesa, bukowskiego, ignaczaka, dutczaka i reszty :) widac calkiem niezle na tym wyszedlem i rada dla reszty to omijac kawiary 33 duzym lukiem :D

 • 25.07.2013 22:59  Odpowiedz na komentarz

  a jaka sytuacja byla z przeszkodami w zeszlym roku na stadzie? jak sie masterzy postawili i zabrali przeszkody ze stada? nie powinni ich tam teraz wpuscic! maria miala dzieci pod opieka a z boku pila w busie ze swoimi znajomymi. taka wielka pani prezes.

 • 25.07.2013 22:19  Odpowiedz na komentarz

  ja ich uwielbiam. nawet zuza już u nich nie jeździ a przez płot miała. a co się stało z seniorem i indexem??? ktoś coś wie???

 • 25.07.2013 22:13  Odpowiedz na komentarz

  Ale w tym internecie byłoby nudno gdyby nie nasza kochana stajnia na Kawiarach <3

 • Jezu a komu oni nie wisza kasy? Franek odszedł i jego siodło tez tam zostało. Rysiu zapier...... w tej samej koszulce non stop, Sławuś jeździe jeepem starszym od siebie, wiocha jak ch...

 • 25.07.2013 22:09  Odpowiedz na komentarz

  Niech Maciej powie jakie przeboje z nimi miał za wynajem namiotu na zawody na stadionie żużlowym! rachunek dostali a zapłacić nie miał kto!!! wszyscy się z nimi rozeszli. jan dutczak też tam konia trzymał i co? i to samo co ze wszystkimi!!! tylko martyna naiwna płaci pieniądze za to co nigdy nie będzie jej!

 • Zbiniu zabrał im motorek, redaktorowi też są dłużni koła od samochodu, Comesowi kasę za najem namiotu, Tadziowi Nitce kasę za 2 konie, Bielakowi kasę za Ediego, innym kasę za słomę i siano...pytania??? V-ce prezes zapierdala w budce na Rynku, żeby odrobić zadłużenie klubu u Comesa. Brawo Master, brawo!!!

 • 25.07.2013 17:26  Odpowiedz na komentarz

  To znaczy jakie konie są nie ich, koniarz jak chcesz zobaczyć umowy kupna to zapraszam a jeśli chodzi o kasę to zapraszam o odbiór osobiście,bo nie wiem o co chodzi.Jeśli chodzi o p.Andrzeja to nawet pisze wręcz wprasza się ....pod fartuszkiem innych czego jest artykuł o naszych zawodach . Brak ci odwagi podpisać się z imienia ja tobie podaję Maria Nitka

 • 25.07.2013 12:04  Odpowiedz na komentarz

  Dyskryminacja? Niech najpierw oddadzą pieniądze tym którym wiszą! I nieswoje konie! Nie dziwię się że Andrzej o nich nie pisze. Złodzieje!

 • 25.07.2013 08:24  Odpowiedz na komentarz

  Ta młoda Julia Gorzkowska z UKS MASTER przejechała super.Chciałbym zobaczyć jej jeden przejazd ale nie widzę . W artykule tyle o młodych a tu taka dyskryminacja.

PODOBNE TEMATY
Mateusz Kowalczyk zwycięzcą Jeździeckiego Pucharu Gniezna 2013! Finał Jeździeckiego Pucharu Gniezna HIFI EXCLUSIVE Cup 2013 przyniósł wiele emocji. Kilka nieoczekiwanych... Środa, 4 września 2013
Listy startowe Finału JPG 2013 95 przejazdów widnieje dotychczas na listach startowych Finału Jeździeckiego Pucharu Gniezna HIFI EXCLUSIVE... Sobota, 31 sierpnia 2013
Czy Aleksandra Kachelska obroni podium podczas Finału JPG? Wśród liderów Jeździeckiego Pucharu Gniezna HIFI EXCLUSIVE Cup 2013 znalazła się jedna amazonka. Aleksandra... Czwartek, 29 sierpnia 2013
Tadeusz Pełeszuk o Finale JPG 2013 Mateusz Kowalczyk przed Finałem Jeździeckiego Pucharu Gniezna HIFI EXCLUSIVE Cup 2013 powiedział, że... Środa, 28 sierpnia 2013