moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

17 jednostek straży na pożarze magazynu słomy w Ostrowitem

Niedziela, 30 czerwca 2013
  • 17 jednostek straży na pożarze magazynu słomy w Ostrowitem

Dzisiaj przed godz. 5.00 do Powiatowego Stanowiska Kierowania w Gnieźnie wpłynęło zgłoszenie o pożarze magazynu słomy w miejscowości Ostrowite. Dyżurny na miejsce zdarzenia wysłał 17 zastępów straży pożarnej.

Na miejsce zdarzenia wysłano jednostki z terenu powiatu gnieźnieńskiego, słupeckiego i mogileńskiego, m.in.: 5 zastępów z JRG w Gnieźnie oraz zastępy z OSP Witkowo, OSP Trzemeszno, OSP Wiekowo, OSP Kruchowo, OSP Gębice, OSP Modliszewo, OSP Słowikowo i OSP Orchowo. W dniu dzisiejszym otrzymaliśmy zgłoszenie o pożarze hali w miejscowości Ostrowite, w gminie Trzemeszno - mówi p.o. Komendanta Powiatowego PSP w Gnieźnie st. kpt. Bartosz Klich. Pożar objął 1/3 magazynu, budynek o konstrukcji metalowej. Pali się dokładnie składowana słoma. Powierzchnia pożaru to w przybliżeniu 50m na 30 m, a wysokość składowania to 8 metrów. Pożar nie stanowi zagrożenia dla innych budynków, natomiast jest dość trudny do ugaszenia. Musimy po rozebraniu elementów konstrukcyjnych wywozić słomę i dogaszać. Z racji rozmiarów tego pożaru musimy mieć dostęp do dużej ilości wody. Najbliższe duże źródło wody to znajduje się 1,5 km od pożaru, to jest jezioro. W pierwszej fazie korzystaliśmy z wody, która była w okolicy przedsiębiorstwa: hydranty, studnie oraz dowożenie wody. Teraz budujemy długą magistralę wężową, o dużej wydajności, która pozwala na przetłaczanie wody z jeziora. Pożar, który był w obiekcie jest wywożony na zewnątrz i zwiększa swoją powierzchnię, dlatego będziemy musieli podawać jeszcze większe ilości wody i ta magistrala zapewni nam możliwość wykonywania tego rodzaju zadań. Warto dodać, że te warianty, które ćwiczyliśmy wczoraj na terenie jednego z zakładów w Gnieźnie, po kilku godzinach możemy zastosować tutaj. Fajne rozwiązania, które bardzo ułatwiają nam pracę i taka ilość wody, jaką podajemy właśnie możemy uzyskać dzięki wyćwiczonym wczoraj wariantom. Szacunkowo na chwilę obecną podajemy ok. 6 tys. litrów na minutę. Akcja gaszenia magazynu i słomy prawdopodobnie zakończy się dzisiaj popołudniu, jednak nawet po ugaszeniu pożaru strażacy z OSP będą musieli monitorować zdarzenie przez dobę. W sumie w akcji bierze udział 75-ciu strażaków.
tekst: J.P.
foto: (Buk)

Napisz komentarz

Komentarze(3)

  • 01.07.2013 10:05  Odpowiedz na komentarz

    No widzisz jaki jesteś genialny - rozróżniasz słomę od siana. Wytłumacz tylko jakim cudem mieli o tej porze roku świeżą słomę? Oczywiście, że paliła się słoma, ale zaczęło się od siana! Podsumujmy: paliła się słoma, ale zapaliło się siano.

  • 01.07.2013 07:42  Odpowiedz na komentarz

    na moje to była słoma... widziałem z bliska

  • 30.06.2013 17:06  Odpowiedz na komentarz

    To nie słoma, tylko siano, które zapaliło się od samozapłonu. Widać, że Sano nie miało pojęcia, jak się je robi i jak potem składuje...

PODOBNE TEMATY