X
Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Kontrapasy dla rowerzystów

Środa, 5 czerwca 2013
  • Kontrapasy dla rowerzystów

Kontrapasy rowerowe pojawiły się na ul. bł. Jolenty w Gnieźnie i ul. św. Michała. To nie koniec ułatwień dla rowerzystów, które powstaną w najbliższym czasie w Pierwszej Stolicy.

Kontrapas - wydzielony pas jezdni ulicy jednokierunkowej, przeznaczony dla ruchu określonej kategorii pojazdów w kierunku przeciwnym do obowiązującego pozostałe pojazdy. Najczęściej spotykane są kontrapasy autobusowe i rowerowe, jako sposób na uprzywilejowanie transportu publicznego i niezmotoryzowanego w centrach miast. W Polsce pierwszym kontrapasem był kontrapas rowerowy wytyczony w 1993r. w ul. Wronieckiej w Poznaniu.
W Gnieźnie kontrapasy pojawiły się na ul. bł. Jolenty i ul. św. Michała. W sumie ich długość to 860 metrów. Koszt namalowania wyniósł ok. 7 tys. zł.
Wielokrotnie w lokalnych mediach pojawiał się temat braku ścieżek rowerowych w centrum miasta. Władze jednoznacznie podkreślały, że zabytkowa zabudowa centrum nie jest przystosowana do wydzielenia ścieżek rowerowych. Ponadto warto wyjaśnić, że w ścisłym centrum znajdują się strefy ograniczenia prędkości do 20-stu i 30-stu kilometrów na godzinę, w których nie muszą być wydzielone ścieżki rowerowe. Kontrapasy, które zostały wydzielone na ul. bł. Jolenty i św. Michała umożliwiają rowerzystom poruszanie się tymi ulicami w obydwu kierunkach - w jedną stronę cykliści jadą wspólnie z pojazdami mechanicznymi, w drugą wracają kontrapasem. Jest to stosunkowo prosty i tani sposób stworzenia ciągów komunikacyjnych przeznaczonych dla rowerzystów. Jest on wdrażany na podstawie wniosku złożonego przez Polski Klub Ekologiczny koło w Gnieźnie. W planach jest wytyczenie kolejnych kontrapasów. Nie wszystkie ciągi będą ze sobą połączone. Celem jest jednak stworzenie jak największej ilości ścieżek dla rowerzystów, aby mieszkańcy mogli szybko i bezpiecznie dojeżdżać do pracy oraz poruszać się z rodzinami podczas weekendowych przejażdżek.
Jeżeli natomiast chodzi o ścieżki rowerowe, to już w najbliższym czasie mieszkańcy mogą spodziewać się nowego ciągu wzdłuż ul. Orzeszkowej. Istniejący tam ciąg dla rowerzystów zostanie przedłużony do ul. Swarzędzkiej.
tekst: (Buk), www.wikipedia.pl

Napisz komentarz

Komentarze(3)

  • 20.11.2014 07:31  Odpowiedz na komentarz

    W gnieźnie nie powinno być w ogóle ścieżek rowerowych. Jedyna słuszna ścieżka w Gnieźnie jest wzdłuż ul. Kostrzewskiego na Dalkach. Jestem rowerzystą, często jeżdżę rowerem i śmieszą mnie niektóre "śmieszki" w Gnieźnie. Ul. Orzeszkowej? Po co tam ścieżka? Obok szeroka droga, spokojnie możnaby było po niej jechać. Ścieżka na 3maja? Sypiąca się kostka, natężenie ruchu wcale nie jest tak duże, spokojnie na tej ścieżce możnaby zrobić parking. Nowa ścieżka na ul. Matejki to chyba największa porażka, ruch prawie zerowy, droga szeroka to trzeba było walnąć niepotrzebną ścieżkę, a kontynuacja między ulicami Słowackiego i Żeromskiego to jakaś kpina, zapewne ta ścieżka będzie poprowadzona aż do ul. Paderewskiego - a to już będzie śmiech na sali. Ścieżki buduje się w miejscach, gdzie jest duży ruch pojazdów, duży ruch rowerowy, podwyższona prędkość na drodze itp. Prawie wszystkie ścieżki w Gnieźnie są dla statystyk i są zbudowane kompletnie bez sensu!

  • 06.06.2013 10:31  Odpowiedz na komentarz

    Bo na Orzeszkowej jest taki ruch, że na pewno tam sciezka rowerowa sie przyda...i ulica jest bardzo wąska...

  • 06.06.2013 09:49  Odpowiedz na komentarz

    mega bzdura.. pieniądze wyrzucone w błoto.... zamiast zrobić nowe, porządne ścieżki urywają kawałek ulicy.

PODOBNE TEMATY
Rajd Bibliotekarza za nami! W sobotę z gnieźnieńskiego Rynku wyruszył Rowerowy Rajd Bibliotekarza. Trasa do miejscowości Ostrowite... Wtorek, 28 maja 2019
Powstaje koncepcja kompleksowej sieci dróg rowerowych w Gnieźnie Znaczny wzrost ruchu pojazdów na ulicach miasta Gniezna i tworzące się zatory w godzinach szczytu zmuszają... Piątek, 26 kwietnia 2019
Jak się dobrze przygotować na sezon rowerowy? Wiosna zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią zaczyna się sezon rowerowy. Jazda na rowerze jest uwielbianym... Poniedziałek, 25 marca 2019
Spotkanie z Pawłem Pieczką "Rowerowa Rajzy w Nieznane" Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Pawłem Pieczką, który przejechał rowerem począwszy od Gdowa (koło... Środa, 6 marca 2019