Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Podsumowanie akcji "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego"

Czwartek, 7 lutego 2013
  • Podsumowanie akcji

"Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego" to akcja, która wczoraj została przeprowadzona przez policjantów z drogówki na terenie powiatu gnieźnieńskiego. Podczas działań policjanci sprawdzali zachowanie się kierujących pojazdami w szczególności na przejściach dla pieszych oraz zachowanie samych niechronionych uczestników ruchu drogowego - pieszych i rowerzystów.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego to przede wszystkim piesi i rowerzyści. Jest to grupa najbardziej narażona na udział i tragiczne konsekwencje wypadków drogowych. Są oni narażeni na bardzo poważne obrażenia ciała już przy prędkościach pojazdu w granicach 20-30 km/h. Należy pamiętać, że w konfrontacji z pojazdem pieszy zawsze jest na straconej pozycji, nie chroni go zderzak, maska samochodu ani poduszka powietrzna.
Celem wczorajszej akcji było wytworzenie w świadomości zarówno pieszych jak i kierujących przekonania o konieczności stosowania się do przepisów ruchu drogowego. Podczas trwania akcji policjanci zwracali uwagę na respektowanie prawa przez pieszych, a w szczególności przechodzenie przez wyznaczone przejście, czy stosowanie się do sygnalizacji świetlnej. Niestety, nie wszyscy piesi zachowywali się prawidłowo. W ciągu akcji policjanci z drogówki ujawnili 14 przypadków popełnienia przez nich wykroczeń, z czego 11 osób ukarano mandatami karnymi, a 3 pouczono.
Mundurowi reagowali także na wykroczenia popełniane przez kierujących, takie jak na przykład nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu czy nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych. Łącznie ujawniono 48 takich wykroczeń, w tym 2 dotyczyły nieprawidłowego przejeżdżania pojazdami przez przejścia dla pieszych.
"Pod lupą" znaleźli się też kierujący rowerami. Policjanci sprawdzali tę grupę pod kątem posiadania prawidłowego oświetlenia oraz jazdy wzdłuż przejść dla pieszych. Również i w tej grupie znalazła się osoba, która nie respektowała przepisów ruchu drogowego. Był on sprawcą  jednego wykroczenia - braku wymaganego prawem oświetlenia roweru.

Policjanci apelują do kierowców o zachowanie ostrożności, szczególnie w pobliżu przejść dla pieszych, a poza miastem o baczniejsze zwracanie uwagi na pobocza. O zmroku, czy podczas deszczu, piesi i rowerzyści są niewidoczni i na reakcję kierowcy bywa czasem za późno.

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Zakaz stadionowy na 3 lata i 6 miesięcy ograniczenia wolności za odpalenie racy Mężczyzna, który w sobotę, 16 marca, podczas meczu Mieszka Gniezno z KKS Lech II Poznań odpalił racę... Niedziela, 24 marca 2019
Zginął młody, ambitny człowiek. To był nieszczęśliwy wypadek W piątek, w godzinach wieczornych na os. Jagiellońskim w Gnieźnie doszło do nieszczęśliwego wypadku.... Niedziela, 24 marca 2019
17 zastępów Straży Pożarnej gasiło las w Cielimowie W piątek o godzinie 13:15 jednostki Straży Pożarnej z całego powiatu gnieźnieńskiego udały się na miejsce... Sobota, 23 marca 2019
Samobójstwo czy nieszczęśliwy wypadek? Z wieżowca wypadł mężczyzna W piątek ok. godz. 18.30 do służb ratunkowych wpłynęła informacja o mężczyźnie, który wypadł lub wyskoczył... Piątek, 22 marca 2019