Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Podsumowanie akcji "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego"

Czwartek, 7 lutego 2013
  • Podsumowanie akcji

"Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego" to akcja, która wczoraj została przeprowadzona przez policjantów z drogówki na terenie powiatu gnieźnieńskiego. Podczas działań policjanci sprawdzali zachowanie się kierujących pojazdami w szczególności na przejściach dla pieszych oraz zachowanie samych niechronionych uczestników ruchu drogowego - pieszych i rowerzystów.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego to przede wszystkim piesi i rowerzyści. Jest to grupa najbardziej narażona na udział i tragiczne konsekwencje wypadków drogowych. Są oni narażeni na bardzo poważne obrażenia ciała już przy prędkościach pojazdu w granicach 20-30 km/h. Należy pamiętać, że w konfrontacji z pojazdem pieszy zawsze jest na straconej pozycji, nie chroni go zderzak, maska samochodu ani poduszka powietrzna.
Celem wczorajszej akcji było wytworzenie w świadomości zarówno pieszych jak i kierujących przekonania o konieczności stosowania się do przepisów ruchu drogowego. Podczas trwania akcji policjanci zwracali uwagę na respektowanie prawa przez pieszych, a w szczególności przechodzenie przez wyznaczone przejście, czy stosowanie się do sygnalizacji świetlnej. Niestety, nie wszyscy piesi zachowywali się prawidłowo. W ciągu akcji policjanci z drogówki ujawnili 14 przypadków popełnienia przez nich wykroczeń, z czego 11 osób ukarano mandatami karnymi, a 3 pouczono.
Mundurowi reagowali także na wykroczenia popełniane przez kierujących, takie jak na przykład nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu czy nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych. Łącznie ujawniono 48 takich wykroczeń, w tym 2 dotyczyły nieprawidłowego przejeżdżania pojazdami przez przejścia dla pieszych.
"Pod lupą" znaleźli się też kierujący rowerami. Policjanci sprawdzali tę grupę pod kątem posiadania prawidłowego oświetlenia oraz jazdy wzdłuż przejść dla pieszych. Również i w tej grupie znalazła się osoba, która nie respektowała przepisów ruchu drogowego. Był on sprawcą  jednego wykroczenia - braku wymaganego prawem oświetlenia roweru.

Policjanci apelują do kierowców o zachowanie ostrożności, szczególnie w pobliżu przejść dla pieszych, a poza miastem o baczniejsze zwracanie uwagi na pobocza. O zmroku, czy podczas deszczu, piesi i rowerzyści są niewidoczni i na reakcję kierowcy bywa czasem za późno.

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Pacjent z raną brzucha zgłosił się do przychodni w Trzemesznie! Miał objawy sugerujące zakażenie koronawirusem! Dzisiaj ok. godz. 12.00 do przychodni Luxmed w Trzemesznie zgłosił się 45-letni mężczyzna, mieszkaniec... Czwartek, 2 kwietnia 2020
Pierwsze mandaty za łamanie nowych przepisów Policjanci wystawili pierwsze mandaty osobom, który nie stosowały się do nowych przepisów dotyczących... Środa, 1 kwietnia 2020
Uwaga! Utrudnienia w ruchu na ul. Żwirki i Wigury w Gnieźnie Komenda Powiatowa Policji w Gnieźnie informuje o utrudnieniach w ruchu drogowym dla kierowców, które... Środa, 1 kwietnia 2020
Dachowanie w Czeluścinie! Kierująca była kompletnie pijana! We wtorek o godz. 18.35 służby ratunkowe otrzymały zgłoszenie o dachowaniu samochodu osobowego w Czeluścinie... Środa, 1 kwietnia 2020