Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Sprzątanie Świata ze Starostwem

Wtorek, 16 października 2012
  • Sprzątanie Świata ze Starostwem

Akcja "Sprzątania świata" organizowana jest cyklicznie 2 razy w roku przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa we współpracy z Nadleśnictwem Gniezno.

Celem akcji jest budowanie świadomości ekologicznej oraz inicjowanie działań na rzecz ochrony środowiska - poczynając od uprzątania śmieci, poprzez promocję i stosowanie racjonalnej gospodarki odpadami. Przedsięwzięcie to skłania młodych ludzi do szerszych postaw proekologicznych i wzbudza większą wrażliwość na czystość środowiska naturalnego.
W tegorocznej jesiennej edycji zorganizowanej 11 października wzięło udział około 250-ciu uczniów z 9-ciu placówek oświatowych: I LO, II LO, III LO, ZSP nr 1, ZSP nr 2, ZSP nr 3, ZSP nr 4, Zespołu Szkół Ekonomiczno-Odzieżowych i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Witkowa. Uczniowie zostali podzieleni na 9 grup (8 grup sprzątało Las Miejski w Gnieźnie, a 9-ta grupa z Witkowa teren przy Ośrodku Wypoczynkowym Skorzęcin). W sumie udało się zebrać ok. 2,5 tony odpadów. Po raz pierwszy w akcję Sprzątania Świata z inicjatywy Krystyny Żok - Radnej Powiatowej, włączono Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych z Witkowa. Mając na uwadze potrzebę propagowania edukacji ekologicznej oraz duże zainteresowanie ze strony młodzieży Starostwo Powiatowe w Gnieźnie w przyszłości planuje zaprosić pozostałe placówki oświatowe znajdujące się w gminach powiatu gnieźnieńskiego.
Sprzątanie świata rozpoczęło się o godz. 9.30. Na uroczystym podsumowaniu, młodzieży z placówek oświatowych z Gniezna za zaangażowanie i trud włożony w posprzątanie lasu, przy Leśnym Ośrodku Edukacji Ekologicznej i Rekreacji „Poligon” podziękował Wicestarosta Gnieźnieński - Robert Andrzejewski, a młodzieży z ZSP z Witkowa - Członek Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego - Alina Kujawska-Matanda, zapraszając wszystkich na ciepły posiłek. Nad sprawnym przebiegiem akcji czuwało Nadleśnictwo Gniezno.
Na uwagę zasługuje fakt, że dzień wcześniej, tj, 10 października w całej Polsce obchodzone było Święto Drzewa. Drzewa i lasy odgrywają istotną rolę w działaniu ekosystemu, dlatego już od najmłodszych lat powinno się budzić świadomość w zakresie poszanowania zasobów przyrody. Ziemia jest naszym wspólnym domem, o który możemy zadbać tylko my sami, nikt inny za nas tego nie zrobi. Dlatego ważne jest wspieranie tego typu akcji, z których korzystają nie tylko ziemia, drzewa czy zwierzęta, ale również jest to szansa dla nas na jesienny spacer po czystym lesie.
Akcja „Sprzątanie Świata” realizowana była w ramach przedsięwzięcia pn. „Podnoszenie świadomości proekologicznej mieszkańców oraz propagowanie i realizacja zasad zrównoważonego rozwoju poprzez konkursy i inne imprezy upowszechniające wiedzę ekologiczną” i dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
Starostwo Powiatowe

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Młodzież wyszła na ulice! W Gnieźnie odbył się Strajk Klimatyczny W piątek na placu przed gnieźnieńskim Teatrem odbył się Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Przy sprzyjającej... Środa, 4 grudnia 2019
XVIII Powiatowy Konkurs Ekologiczny rozstrzygnięty Zofia Koteras uczennica I LO w Gnieźnie, Aleksandra Banaszak reprezentująca III LO oraz Paweł Kmiecikowski... Czwartek, 24 października 2019
XXIV Gnieźnieńskie Prezentacje Ekologiczne za nami 15 maja w Miejskim Ośrodku Kultury odbyły się XXIV Gnieźnieńskie Prezentacje Ekologiczne, w których... Czwartek, 16 maja 2019
Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna Słysząc o fotowoltaice wielu z nas myśli o inwestycjach idących w setki tysięcy złotych. Tymczasem opublikowany... Piątek, 5 kwietnia 2019