Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Finaliści konkursu "Dodaj Mieszka do znajomych"

Czwartek, 5 lipca 2012
  • Finaliści konkursu

W 2011 roku Muzeum Początków Państwa Polskiego ogłosiło jubileuszowy konkurs "Dodaj Mieszka do znajomych". "Wasza klasa 1000 lat temu" skierowany był do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Przed uczniami postawiono zadanie: zaprezentowania wizji siebie i swojego otoczenia 1000 lat temu. Nadesłane na konkurs prace udowodniły organizatorom i samym uczniom, że szukanie związków między historią średniowiecza, a współczesnością jest nie tylko niezwykle pouczającym doświadczeniem, ale i niezłą zabawą.

Klasa III a z Gimnazjum ze Zbąszynia nakręciła prawdziwe arcydzieło filmowe opowiadające o życiu codziennym naszych przodków. Uczniowie wykonali ogromną pracę nad przygotowaniem strojów i scenografii filmowej. Przede wszystkim jednak wykazali duże poczucie humoru i odwagi wcielając się w role średniowiecznych chłopów, mnichów i wojów. Natomiast uczniowie z II klasy Gimnazjum nr 1 ze Swarzędza ze Szkoły Społecznej Fundacji Edukacji Społecznej nadesłali przepiękną Kronikę klasową, w której zamieścili swoje „średniowieczne” życiorysy. Szczególną uwagę organizatorów przyciągnęły fotografie uczniów w słowiańskich strojach.
Dla autorów tych zwycięskich prac Muzeum Początków Państwa Polskiego przygotowało trasy zwiedzania historycznych stolic Krakowa i Warszawy. Dzięki współpracy z działami edukacji zaprzyjaźnionych muzeów w Krakowie: Muzeum Narodowego, Muzeum Historycznego, Muzeum Etnograficznego oraz Zamku Królewskiego w Warszawie i Muzeum Pałac w Wilanowie, zwycięskie klasy uczestniczyły w specjalnie dla nich przygotowanych lekcjach muzealnych. W Muzeum Etnograficznym im. S. Udzieli w Krakowie zwiedzanie rozpoczęło się od dyskusji nad życiem codziennym nie sprzed 1000-ca lat, a sprzed 100-tu. Podczas zajęć okazało się, że te same wartości, takie jak miłość i rodzina są wspólne zarówno nam żyjącym jak i naszym przodkom.
Wycieczki odbyły się 1 czerwca zgodnie z życzeniem zwycięskich klas. Czas spędzony w tych miastach oraz informacje zdobyte podczas zajęć edukacyjnych z pewnością zachęciły młodzież do odkrywania historii. Dzięki uprzejmości i zaangażowaniu edukatorów z warszawskich i krakowskich muzeów, było to bardzo interesujące doświadczenie. Muzeum Początków Państwa Polskiego już zapowiada, że we wrześniu ruszy kolejna edycja konkursu „Dodaj Mieszka do znajomych”
Magda Robaszkiewicz
Muzeum Początków Państwa Polskiego

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY