Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

W drodze na grunwaldzkie pola

Czwartek, 15 lipca 2010
  • W drodze na grunwaldzkie pola

Jeźdźcy z Chorągwi Rycerskiej Królewskiego Miasta Gniezna, po raz kolejny podążają pod Grunwald, by wziąć tam udział w inscenizacji jednej z największych bitew w historii Starego Kontynentu.

Strudzeni wędrowcy, między 4 a 6 lipca 2010 roku, zatrzymali się na trzydniowy postój w Nieszawie. Przejazd konno z taborami na pola grunwaldzkie wiedzie zgodnie z opisem Jana Długosza historyczną drogą chorągwi Wielkopolskich.

Gnieźnieńscy wojowie chcą w ten sposób uczcić swoje dziesięcioletnie uczestnictwo w rekonstrukcji tych historycznych wydarzeń. Jedną z formacji, która wzięła udział w bitwie pod Grunwaldem była bowiem Chorągiew arcybiskupa gnieźnieńskiego Mikołaja Kurowskiego. Rycerze podążają na pole bitwy właśnie z tym proporcem, który będzie wykorzystany w zmaganiach z krzyżakami, grunwald3m.JPGjako symbol udziału rycerstwa z Gniezna w tym wydarzeniu.

Mikołaj Kurowski herbu Szreniawa urodził się około 1360 roku, a zmarł w 1411. Był biskupem poznańskim, włocławskim i arcybiskupem gnieźnieńskim. W latach 1399 – 1405 pełnił urząd kanclerza koronnego. Podczas bitwy pod Grunwaldem wystawił chorągiew, sam jednak pozostał w Krakowie, gdzie jako prymas zastępował króla.

Chorągwią Rycerską Królewskiego Miasta Gniezna dowodzi rotmistrz Tadeusz Nitka. Przy okazji pobytu w Nieszawie wojowie zaprezentowali 5 lipca 2010 roku swoje umiejętności przed licznie zgromadzoną publicznością, mieszkańcami i gośćmi. Pokaz turnieju rycerskiego na placu przed kościołem farnym poprzedził przejazd ulicami Nieszawy.

Na rynku wojów przywitał włodarz miasta burmistrz Andrzej Nawrocki. Swoje pięć minut mieli także fotoreporterzy. W asyście publiczności jeźdźcy przejechali na miejsce turnieju. Zostały także rozegrane specjalne konkurencje: atak na Saracena, nizanie pierścieni na kopie, podnoszenie kopią chusty, podnoszenie mieczem pierścieni, ścięcie głowy Saracenowi (główka kapusty). Po pokazie rycerze w pełnym uzbrojeniu, z chorągwiami wzięli udział w Mszy Świętej, przez cały czas jej trwania stojąc przed wejściem do prezbiterium. Na zakończenie odśpiewano „Bogurodzicę”.

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Czas na waloryzację emerytur i rent Od 1 marca wzrosną emerytury i renty. Jak co roku świadczenia objęte zostaną waloryzacją. W tym roku... Czwartek, 20 lutego 2020
Autostrada A2 jeszcze droższa! Od 2 marca w życie wejdą kolejne podwyżki na Autostradzie A2. Za przejechanie każdego trzech 50-kilometrowych... Czwartek, 20 lutego 2020
Nowe godziny pracy Wydziału Komunikacji, Transportu i Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Ze względu na zwiększoną ilość klientów Wydziału Komunikacji, Transportu i Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego,... Czwartek, 20 lutego 2020
"Powiatowe Targi Edukacyjne" w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Gnieźnie Już 27 lutego w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Gnieźnie odbędą się Powiatowe Targi... Czwartek, 20 lutego 2020