X
Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

W drodze na grunwaldzkie pola

Czwartek, 15 lipca 2010
  • W drodze na grunwaldzkie pola

Jeźdźcy z Chorągwi Rycerskiej Królewskiego Miasta Gniezna, po raz kolejny podążają pod Grunwald, by wziąć tam udział w inscenizacji jednej z największych bitew w historii Starego Kontynentu.

Strudzeni wędrowcy, między 4 a 6 lipca 2010 roku, zatrzymali się na trzydniowy postój w Nieszawie. Przejazd konno z taborami na pola grunwaldzkie wiedzie zgodnie z opisem Jana Długosza historyczną drogą chorągwi Wielkopolskich.

Gnieźnieńscy wojowie chcą w ten sposób uczcić swoje dziesięcioletnie uczestnictwo w rekonstrukcji tych historycznych wydarzeń. Jedną z formacji, która wzięła udział w bitwie pod Grunwaldem była bowiem Chorągiew arcybiskupa gnieźnieńskiego Mikołaja Kurowskiego. Rycerze podążają na pole bitwy właśnie z tym proporcem, który będzie wykorzystany w zmaganiach z krzyżakami, grunwald3m.JPGjako symbol udziału rycerstwa z Gniezna w tym wydarzeniu.

Mikołaj Kurowski herbu Szreniawa urodził się około 1360 roku, a zmarł w 1411. Był biskupem poznańskim, włocławskim i arcybiskupem gnieźnieńskim. W latach 1399 – 1405 pełnił urząd kanclerza koronnego. Podczas bitwy pod Grunwaldem wystawił chorągiew, sam jednak pozostał w Krakowie, gdzie jako prymas zastępował króla.

Chorągwią Rycerską Królewskiego Miasta Gniezna dowodzi rotmistrz Tadeusz Nitka. Przy okazji pobytu w Nieszawie wojowie zaprezentowali 5 lipca 2010 roku swoje umiejętności przed licznie zgromadzoną publicznością, mieszkańcami i gośćmi. Pokaz turnieju rycerskiego na placu przed kościołem farnym poprzedził przejazd ulicami Nieszawy.

Na rynku wojów przywitał włodarz miasta burmistrz Andrzej Nawrocki. Swoje pięć minut mieli także fotoreporterzy. W asyście publiczności jeźdźcy przejechali na miejsce turnieju. Zostały także rozegrane specjalne konkurencje: atak na Saracena, nizanie pierścieni na kopie, podnoszenie kopią chusty, podnoszenie mieczem pierścieni, ścięcie głowy Saracenowi (główka kapusty). Po pokazie rycerze w pełnym uzbrojeniu, z chorągwiami wzięli udział w Mszy Świętej, przez cały czas jej trwania stojąc przed wejściem do prezbiterium. Na zakończenie odśpiewano „Bogurodzicę”.

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Komunikat PWiK: przerwa w dostanie wody z powodu awarii Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Gnieźnie Spółka z o.o. informuje, iż w związku z awarią... Środa, 18 września 2019
Cieżarówka zakończyła jazdę w rowie Dzisiaj ok. godz. 18.30 służby ratunkowe odebrały zgłoszenie o wypadku ciężarówki na drodze krajowej... Wtorek, 17 września 2019
Bezpłatne zajęcia taneczne i fitness dla dorosłych i dzieci W dniach od 23 do 27 września odbędą się w Studio Tańca "Passion of Dance" bezpłatne Drzwi Otwarte.... Wtorek, 17 września 2019
Przebudowa Trzech Mostów coraz bliżej końca Przebudowa układu drogowego ulicy Pod Trzema Mostami zbliża się ku końcowi. Widać już jak będzie wyglądało... Wtorek, 17 września 2019