Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Denar Princes Polonie już wkrótce w sprzedaży

Środa, 14 lipca 2010
  • Denar Princes Polonie już wkrótce w sprzedaży

Gniezno nierozerwalnie związane jest z historią Polski, a zwłaszcza z początkami naszego Państwa. Miasto to, jako siedziba dworu książęcego, a potem i królewskiego było ważnym ośrodkiem władzy i kultury. Dlatego nie dziwi też, że najprawdopodobniej tutaj jeszcze za czasów piastowskich, zostały wybite pierwsze polskie monety.

Gnieźnieńskie 6 Denarów, jest więc reprodukcją najsłynniejszej monety z tamtych czasów: Denara Princes Polonie Bolesława Chrobrego. Jej inskrypcja zawiera pierwszy (łaciński) zapis nazwy Polski. Zyskała ona sławę wśród europejskich numizmatyków, między innymi dzięki wizerunkowi ptaka w awersie, który może być pierwszym przedstawieniem orła będącego przecież naszym symbolem narodowym. Denar ten był najliczniej wybijaną monetą Bolesława Chrobrego. Teraz także Państwo mogą cieszyć się jego nieprzemijalnym pięknem oraz unikatową wartością historyczną. Już bowiem 31 lipca 2010 roku, podczas Koronacji Królewskiej na Placu św. Wojciecha, będzie można zakupić reprodukcję tej monety w specjalnym namiocie Karkonoskiego Domu Numizmatycznego. To owoc wspólnej akcji Miasta Gniezna i KDN, dzięki któremu krążek o wartości sześciu złotych nabyć będzie można w różnych wersjach, w tym w plastikowej kapsule czy w ozdobnym blistrze lub pudełku (warianty droższe). Dostępna będzie także specjalna, limitowana edycja w srebrze. Denary Princes Polonie będą spełniały rolę bonu towarowego, dostępnego w wybranych punktach sprzedaży na terenie całego miasta. W tych miejscach będzie można je kupić, a potem - jeżeli ktoś zechce - wymienić je z powrotem na pieniądze, towary czy usługi. Monety ważne będą przez rok, do 31 lipca 2011. Lista punktów sprzedaży i kolejne informacje już wkrótce na naszej stronie internetowej, poniżej zaś regulamin, w którym dostępnych jest więcej szczegółów całej akcji.
 

źródło: www.gniezno.eu

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Niepowtarzalna pamiątka kolekcjonerska Wyjątkowa pamiątka dla turystów i niezapomniana atrakcja dla mieszkańców ? tak najkrócej można opisać... Piątek, 30 lipca 2010