Reklama

Wydarzenia w tym miesiącu:

  Maj 2012  
Pn Wt Śr Cz Pt Sb Nd
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
• PARTNERZY •















Strażacy ćwiczyli pobór wody z miejsc trudnodostępnych

Data dodania: 06.11.2011 | Drukuj artykuł

Strażacy ćwiczyli pobór wody z miejsc trudnodostępnych

3 listopada upłynął gnieźnieńskim strażakom wchodzącym w skład modułu gaśniczego "Wielkopolska" pod znakiem ciekawych ćwiczeń doskonalących warsztat ich codziennej pracy. Po wstępnym spotkaniu roboczym strażacy wypracowali teoretycznie kilka wariantów, które natychmiast sprawdzili w praktyce.

Głównymi celami do osiągnięcia jakie postawili sobie gnieźnieńscy strażacy było:
  • Pozyskanie wody z miejsc trudno dostępnych – duże różnice wysokości i płytkie źródło,
  • Optymalne ustawienie posiadanych pomp (motopompa, pompy szlamowe i pływające) w celu uzyskania optymalnego ciśnienia i maksymalnego wydatku, który miał się przełożyć na najkrótszy czas tankowania w Punkcie Czerpania Wody,
  • Sprawdzenie w praktyce autorskiego programu do obliczania efektywności dowożenia wody.
Aby realnie zweryfikować przyjęte cele ćwiczenia przeprowadzane był na terenie dwóch wyrobisk żwirowych, gdzie działanie zostały podjęte przy dużych różnicach wysokości i niskim stanie wody (głębokość lustra około 20 cm). Pierwsze miejsce ćwiczeń o mniejszych różnicach wysokości pozwoliło wypracować optymalne warianty ustawiania pomp. Te sprawdzone warianty zweryfikowało drugie miejsce ćwiczeń, gdzie warunki były dwukrotnie trudniejsze. W trakcie ćwiczeń realizowany był dowóz wody do pożaru z odległości 1,5 km. W ćwiczeniach brało udział 10 strażaków z KP PSP w Gnieźnie, wszyscy wchodzą w skład, modułu gaśniczego „Wielkopolska” i stanowią skład sekcji zaopatrzenia wodnego. Przeprowadzone ćwiczenia potwierdziły zasadę, że „mniejszym problemem jest znalezienie wody, natomiast efektywne pozyskanie jej to zupełnie inna sprawa”.

źródło: www.gniezno.psp.wlkp.pl

Zobacz podobne tematy:

Podsumowanie konkursu "Bezpieczna droga do przedszkola"
Wypadek na ul. Roosevelta
30 osób rannych podczas wypadku na Rynku
Wypadek w Łubowie
Zatrzymano podpalacza

Dodaj komentarz:

Podpis:
Przepisz kod:
Captcha
• Losowa fotografia •

http://moje-gniezno.pl/zdjecia/generuj/mini/
• Newsletter •

Podaj swój adres e-mail aby otrzymywać newsletter z najnowszymi informacjami lub usunąć już dodany e-mail.