X
Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

By na cmentarzach było bezpiecznie

Poniedziałek, 24 października 2011
  • By na cmentarzach było bezpiecznie

Za kilka dni obchodzić będziemy Dzień Wszystkich Świętych. Większość z nas w tym okresie będzie porządkować groby swoich bliskich. Gnieźnieńscy policjanci apelują do wszystkich osób, aby podczas prac porządkowych na cmentarzach nie zapominały o swoim bezpieczeństwie.

Przygotowując się do Święta Zmarłych większość z nas w ciągu kilku najbliższych dni zaplanuje porządkowanie grobów swoich bliskich. Dlatego gnieźnieńscy policjanci zwracają się do wszystkich z apelem o ostrożność i rozwagę. Policyjne statystyki wykazują, że w każdym okresie przedświątecznym wzrasta zagrożenie przestępczością. W tym czasie dochodzi do większej niż zwykle liczby kradzieży w centrach handlowych, na targowiskach, bazarach, w środkach komunikacji miejskiej, ale i także na cmentarzach. Więcej jest również włamań do mieszkań i piwnic. Podczas, gdy my wyjeżdżamy odwiedzić oddalone groby bliskich, nasze mienie często pozostaje bez nadzoru.
Oto kilka praktycznych porad, które pozwolą uniknąć zagrożeń występujących w okresie Święta Zmarłych:
  • Przedmiotem zainteresowania złodziei są m.in. kwiaty i znicze. Przestępcy potrafią zabrać przedmioty pozostawione na grobach, a następnie sprzedać je jeszcze przed świętami. Dlatego radzimy, aby ozdabiać groby bliskich możliwie jak najpóźniej, najlepiej nie wcześniej niż w przeddzień Wszystkich Świętych.
  • Niejednokrotnie zdarzało się, że okradane były osoby akurat porządkujące miejsca spoczynku swoich bliskich. Przestępcy wykorzystywali moment ich nieuwagi i kradli postawione na ławkach czy na pomnikach torebki i reklamówki. Stosujmy się do zasady, aby nie zabierać na cmentarz większych kwot pieniędzy, dokumentów, biżuterii czy kart bankomatowych. Podczas prac porządkowych zachowajmy większą ostrożność i nie zostawiajmy naszych rzeczy bez nadzoru.
  • O osobach, które zachowują się podejrzanie, obserwują osoby odwiedzające groby lub wynoszą coś z cmentarza, należy powiadomić Policję lub Straż Miejską. Funkcjonariusze wylegitymują taką osobę i sprawdzą, czy wszystko jest w porządku.
  • W środkach komunikacji miejskiej, w sklepach, na targowiskach musimy uważać na kieszonkowców. Wykorzystując tłok i panujące zamieszanie mogą oni wyjąć portfel wystający w kieszeni, przeciąć pasek od torebki lub niepostrzeżenie sprawdzić jej zawartość. Trzymajmy pieniądze w kilku miejscach, najlepiej z przodu w głębiej schowanych kieszeniach. W trakcie płacenia za towary nie zostawiajmy torebek w koszykach na zakupy, nie kładźmy ich na ladzie czy na ziemi.
  • Pamiętajmy także o zabezpieczeniu naszych mieszkań i piwnic. Sprawdzajmy, czy okna i drzwi zostały zamknięte, a jeśli wybieramy się w dłuższą podróż, poprośmy sąsiada, aby co jakiś czas zapalał światło, zabierał listy ze skrzynki i ulotki spod drzwi. To najprostszy sposób, aby zmylić złodzieja i dać mu sygnał, że ktoś jest stale obecny w domu.
  • Ostatnia rzecz, na którą chcemy Państwu zwrócić uwagę, to bezpieczeństwo osobiste. Unikajmy nieoświetlonych uliczek, bram, parków, gdzie najłatwiej stać się ofiarą napadu. Cmentarz po zmroku odwiedzajmy tylko w towarzystwie innej osoby.
Jeszcze przed Świętem Zmarłych, a potem w jego trakcie, w newralgicznych miejscach pojawi się większa liczba policyjnych patroli. Nasze własne bezpieczeństwo w dużym stopniu zależy jednak od nas samych.

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
"Mąż sołtyski i PiS-ior" wydmuchał 3,6 promila! Kierował autem 3,6 promila alkoholu wydmuchał mężczyzna kierujący osobowym Peugeotem, którego ok. godz. 17.00 w Trzemesznie... Środa, 11 grudnia 2019
Wypadek między Łubowem a Leśniewem W środę o godz. 7.40 służby ratunkowe zostały powiadomione o wypadku dwóch samochodów na drodze między... Środa, 11 grudnia 2019
Osobówką przez wysepkę i do szpitala We wtorek o godz. 15.15 służby ratunkowe zostały powiadomione o wypadku w Łubowie. Samochód osobowy... Środa, 11 grudnia 2019
Znaleziono portfel z pieniędzmi Dzielnicowy Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie jest w posiadaniu niebieskiego portfela z zawartością... Wtorek, 10 grudnia 2019