1 października na hali sportowej w Kiszkowie w przy ul. Polnej 33 odbyła się XV Regionalna Olimpiada Osób Niepełnosprawnych. Celem imprezy była popularyzacja kultury fizycznej i rekreacji wśród „sprawnych inaczej”, aktywizacja środowisk i stowarzyszeń do systematycznego działania w zakresie kultury fizycznej i rekreacji osób zdrowych i niepełnosprawnych oraz wyrabianie nawyku aktywnego udziału w sportowych imprezach rekreacyjnych mieszkańców miast i wsi ze szczególnym uwzględnieniem dzieci, młodzieży i osób dorosłych „sprawnych inaczej”.
Organizatorami imprezy byli:
- Stowarzyszenie Młodych Wielkopolan w Poznaniu -Biuro Terenowe w Gnieźnie
- Ministerstwo Sportu i Turystyki w Warszawie
- Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w Warszawie w ramach Projektu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich
- Urząd Gminy w Kiszkowie
- Stowarzyszenie Rodzin i Osób Niepełnosprawnych „Razem” – Warsztaty Terapii Zajęciowej w Gnieźnie
Pomoc dla sędziów prowadzących konkurencje udzielili jak co roku wolontariusze z Medycznego Studium zawodowego w Gnieźnie. W olimpiadzie udział wzięło ponad 250 – ciu uczestników reprezentujących następujące stowarzyszenia, placówki i instytucje:
- Warsztaty Terapii Zajęciowej: Kalisz, Kłecko, Gniezno, Grodzisk Wielkopolski, Babin, Kruszwica, Gizałki
- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Wągrowcu
- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Poznaniu
- Stowarzyszenie Centrum Rehabilitacyjno-Kulturalne „PROMYK” Oddział Kiszkowo
- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 Gimnazjum Gniezno
- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 14 Gniezno
- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Kłecko
- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Borzęciczki
W poszczególnych konkurencjach indywidualnych i zespołowych finałowe miejsca zajęły następujące osoby:
PRZECIĄGANIE LINY:
- WTZ Gizałki
- SOSW Borzęciczki
- WTZ Kalisz
ZBIJANIE KRĘGLI – WÓZKOWICZE:
- Tomasz Steinmec – WTZ Gniezno
- Grażyna Migas – WTZ Gniezno
- Sebastian Nowicki – WTZ Gniezno
RZUT PIŁKĄ DO KOSZA do lat 16
- Łukasz Kalinowski – SOSW Gniezno Gimnazjum
- Tomasz Roloff – SOSW Kłecko
- Karol Siadak – SOSW Kłecko
RZUT PIŁKĄ DO KOSZA powyżej 16 LAT
- Michał Bychowiec – WTZ Gniezno
- Natalia Walkowiak – WTZ Gniezno
- Jarosław Kulczak – WTZ Babin
RZUT RINGO:
- Ewa Gajzlerowicz – WTZ Gniezno
- Ignacy Taczkowski – Promyk Kiszkowo
- Wiesława Sobek – Promyk Kiszkowo
STRZAŁ PIŁKĄ DO MINI BRAMKI:
- Patryk Kowalski – ZSZ nr 14 Gniezno
- Maciej Maciejewski – SOSW Gimnazjum Gniezno
- Dawid Perek – SOSW Gimnazjum Gniezno
RZUT LOTKĄ DO TARCZY ELEKTRONICZNEJ:
- Arkadiusz Załoga – WTZ Kłecko
- Maciej Maciejewski – SOSW Gimnazjum Gniezno
- Teresa Sobolewska – Promyk Kiszkowo
RZUT WORECZKAMI DO KOSZA:
- Kajetan Matczak – WTZ Kalisz
- Sebastian Nowicki – WTZ Gniezno
- Tomasz Steinmec – WTZ Gniezno
RZUT PIŁKĄ LEKARSKĄ dziewcząt do lat 16:
- Angelika Major – SOSW Poznań
- Ilona Maślij – SOSW Gimnazjum Gniezno
- Anna Bartłomiejczak – SOSW Poznań
RZUT PIŁKA LEKARSKĄ chłopców do lat 16:
- Krzysztof Műller – SOSW Gimnazjum Gniezno
- Kamil Kulasik – SOSW Kłecko
- Karol Siadak – SOSW Kłecko
RZUT PIŁKA LEKARSKĄ dziewcząt powyżej 16 lat:
- Ewa Nowicka – ZSZ nr 14 Gniezno
- Agnieszka Tymek – ZSZ nr 14 Gniezno
- Angelika Wojcieszak ZSZ nr 14 Gniezno
RZUT PIŁKA LEKARSKĄ chłopców powyżej 16 lat:
- Mariusz Sobański – WTZ Gizałki
- Dawid Kaźmierski – WTZ Babin
- Karol Balicki – ZSZ nr 14 Gniezno
BIEG NA 40m dziewcząt do lat 16:
- Julia Kwaśna – SOSW Poznań
- Anna Bartłomiejczyk – SOSW Poznań
- Karolina Janka – SOSW Kłecko
BIEG NA 40m chłopców do lat 16:
- Krzysztof Műller – SOSW nr 2 Gimnazjum Gniezno
- Radosław Paluch – SOSW Kłecko
- Piotr Lisowski – SOSW nr 2 Gimnazjum Gniezno
BIEG NA 40m dziewcząt powyżej 16 lat:
- Angelika Wojcieszak – ZSZ nr 14 Gniezno
- Magdalena Wiśniewska – WTZ Gniezno
- Anna Skonieczna – WTZ Kruszwica
BIEG NA 40m chłopców do lat 16:
- Krzysztof Műller – SOSW nr 2 Gimnazjum Gniezno
- Radosław Paluch – SOSW Kłecko
- Piotr Lisowski – SOSW nr 2 Gimnazjum Gniezno
SKOK W DAL dziewcząt do lat 16:
- Iwona Maślij – SOSW Gimnazjum Gniezno
- Sandra Lisiecka – SOSW Kłecko
- Agata Bernaciak – SOSW Gimnazjum Gniezno
SKOK W DAL chłopców do lat 16:
- Artur Jeżak – SOSW Gimnazjum Gniezno
- Bartek Jabłoński – SOSW Kłecko
- Tomasz Roloff – SOSW Kłecko
SKOK W DAL dziewcząt powyżej lat 16 lat:
- Magdalena Zomerska – WTZ Kruszwica
- Angelika Wojcieszak – ZSZ nr 14 Gniezno
- Ewa Nowicka – ZSZ nr 14 Gniezno
SKOK W DAL chłopców powyżej16 lat:
- Mateusz Wesołowski – WTZ Kruszwica
- Mariusz Sobański – WTZ Gizałki
- Dawid Kaźmierski – WTZ Babin
SZTAFETA:
SOSW Kłecko
- WTZ Kłecko
- ZSZ nr 14 Gniezno
WYŚCIG NA WÓZKACH 20 m:
- Kajetan Matczak – WTZ Kalisz
- Tomasz Stajnmec – WTZ Gniezno
- 3. Sebastian Nowicki – WTZ Gniezno
Wybrane spośród gości jury wyłoniło z przywiezionych przez placówki rysunków na temat EURO 2012 trzy najlepsze indywidualne prace, które nagrodzone pamiątkowymi medalami.
KONKURS RYSUNKOWY „EURO 2012”:
- Leszek Małecki – WTZ Gizałki
- Justyna Pękała – WTZ Kłecko
- Urszula Krysztofowicz – WTZ Kalisz
Corocznie prowadzona jest z klasyfikacji generalnej klasyfikacja dla WTZ, DPS i stowarzyszeń osób niepełnosprawnych. W tej kategorii zwyciężył WTZ Gniezno przed WTZ Gizałki i WTZ Kruszwica.
W klasyfikacji generalnej zwyciężyły następujące zespoły:
- Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy nr 2, Gimnazjum Gniezno 282 pkt.
- Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy nr 2, Zasadnicza Szkoła Zawodowa Gniezno 261 pkt.
- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Kłecko 243 pkt.
- Warsztat Terapii Zajęciowej Gniezno 133 pkt.
- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Poznań 116 pkt.
- Warsztat Terapii Zajęciowej Gizałki 98 pkt.
SMW