moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Sokół z Powidza zakończył dyżur w Tatrach! Żołnierze uczestniczyli w 14 akcjach ratunkowych!

Czwartek, 17 grudnia 2020
  • Sokół z Powidza zakończył dyżur w Tatrach! Żołnierze uczestniczyli w 14 akcjach ratunkowych!

W rejonie Tatr zakończyło się działanie załóg i śmigłowca ratowniczego wydzielonego z 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego do wsparcia Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR) w ramach ratownictwa górskiego oraz wzmocnienia służby poszukiwania i ratownictwa lotniczego (ASAR).

Do działań został wydzielony śmigłowiec ratowniczy W-3 WA SAR z dwiema załogami wraz z zabezpieczeniem logistycznym oraz meteorologicznym z Dowództwa 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego i  z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego z Powidza. Dyżur pełniony był od 17 listopada br. od wschodu do zachodu słońca z przygotowanego miejsca znajdującego się na terenie Wojskowego Ośrodka Szkoleniowo-Kondycyjnego w Zakopanem.

W czasie wykonywania zadań w Tatrach zostało przeprowadzonych 10 realnych akcji ratowniczych, dzięki którym uratowano i udzielono pomocy 14 osobom. Najbardziej pracowitym okresem była niedziela 13 grudnia br., w czasie której zostały przeprowadzone trzy akcje udzielenia pomocy turystom w rejonie Kasprowego Wierchu, Hali Gąsienicowej oraz Rysów.

Całość działań koordynował Cywilno-Wojskowy Ośrodek Koordynacji Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego (ARCC), we współpracy z Centrum Koordynacyjnym Ratownictwa Górskiego TOPR.

Realizacja zadań jest kolejnym przykładem bardzo dobrej współpracy Sił Zbrojnych RP z elementami poszczególnych systemów ratowniczych w Polsce, na rzecz udzielania pomocy osobom znajdującym się w niebezpieczeństwie w stanie zagrożenia zdrowia lub życia.

To już drugie wsparcie dyżuru ratowniczego w Tatrach w wykonaniu lotników 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego. Pod koniec 2019 r. dyżur w Tatrach wspierała załoga i śmigłowiec ratowniczy z 2. Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej z Mińska Mazowieckiego wspierani przez wydzielone elementy z 33. i 8. Bazy Lotnictwa Transportowego. Podczas ówczesnego półtoratygodniowego działania udało się uratować łącznie siedem osób.  

Współpraca 3. SLTr i TOPR-u rozpoczęła się w kwietniu 2019 r. wspólnym szkoleniem w wykonywaniu lotów ratowniczych w górach.
 

tekst: Informacja prasowa

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Kobieta pobita na śmierć! Prokuratura Rejonowa w Gnieźnie wspólnie z Komendą Powiatową Policji prowadzą śledztwo w sprawie pobicia... Piątek, 5 marca 2021
Sześciotonowy bus Dużo więcej niż dopuszczała norma, bo aż 6 ton ważył samochód przewożący okna plastikowe. Popularny... Piątek, 5 marca 2021
Tragiczny wypadek w Czeluścinie! Dzisiaj ok. godz. 17.00 na drodze krajowej nr 15 w Czeluścinie (trasa Gniezno - Września) doszło do... Czwartek, 4 marca 2021
Rozpoznajesz mężczyznę? Zadzwoń lub napisz! Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie prowadzą postępowanie dotyczące kradzieży różnych... Czwartek, 4 marca 2021