moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Renowacja kaplicy grobowej rodziny Lange w Rybnie Wielkim

Niedziela, 27 września 2020
  • Renowacja kaplicy grobowej rodziny Lange w Rybnie Wielkim

Rozpoczęły się prace związane z renowacją zabytkowej kaplicy grobowej rodziny Lange oraz zagospodarowaniu terenu wkoło budynku, w celu zwiększenia jego dostępności.

Kaplica była w złym stanie technicznym: opadające tynki, ubytki, przebarwienia, pęknięcia. W zakresie renowacji kaplicy podjęte zostaną działania: izolacja fundamentów, skucie tynków wewnętrznych i wykonanie nowych. Wymieniona zostanie posadzka i stopnie wejściowe. Poddane renowacji zostaną gzymsy, boniowania i filary. Kopuła będzie naprawiona i pokryta blachą. Rzeźby: wazy i anioły zostaną uzupełnione.

Uporządkowany zostanie również teren wokół kaplicy: usunięte krzewy, posadzone nowe drzewa, wysiana zostanie trawa oraz wykonane będą alejki spacerowe. Zamontowana zostanie również tablica informacyjna.

Po realizacji projektu kaplica zyska nowe życie, zostanie zabezpieczona i odtworzona w takim stopniu, jakim jest to możliwe. Teren wkoło zostanie zagospodarowany i przygotowany na cele użytkowe. Dodatkowo zaprojektowana została ścieżka dojazdowa, wprost z drogi głównej.

Renowacja została zaplanowana zgodnie z zasadą uniwersalnego planowania, dojście do budynku zostało zaplanowane tak, aby było dostępne dla każdego. Ścieżka będzie równa, co pozwoli na zwiedzanie i uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych również osobom niepełnosprawnym. Dotychczas obiekt nie był dla nich dostępny. Wejście do kaplicy będzie się znajdować na poziomie gruntu, a więc nie stanowi dla nikogo bariery. W projekcie założono odtworzenie stopnia oraz podniesienie gruntu od strony ścieżki, stąd stopień nie będzie stanowił bariery architektonicznej. Dodatkowo postawione zostaną ławki, co umożliwi odpoczynek, np. osobom poruszającym się o kulach lub z trudnością.

Całkowita wartość projektu: 522 772,28
Kwota dofinansowania:     491 728,72

Kaplica grobowa rodziny Lange z około 1880 r. jest najstarszym zabytkiem w miejscowości. Jej fundatorem była rodzina Lange, ówcześni właściciele Rybna. Projektant budynku jest nieznany. Kaplica usytuowana jest w zachodniej części wsi, po wschodniej stronie bocznej drogi biegnącej przy blokach mieszkalnych od torów kolejowych do drogi Kiszkowo - Charbowo. Znajduje się za budynkiem mieszkalnym, na skarpie opadającej w stronę budynku danego dworu i zabudowań folwarcznych. Posadowiona jest na rzucie regularnego ośmiokąta o jednoprzestrzennym wnętrzu z wejściem od strony wschodniej. Jest to budynek jednokondygnacyjny, nakryty kopułą o przekroju półkolistym, zwieńczony krzyżem łacińskim. Elewacja jest otynko¬wana, boniowana. Dekoracyjnie opracowane są jej krawędzie oraz lica ciosu kamieni, co podkreśla ich układ. Narożniki zaakcentowane są smukłymi kanelowanymi półkolumnami o doryckich głowicach, z rozczłonkowanym gzymsem koronującym. Na gzymsie nad ośmioma narożnikami kaplicy ustawione były wazy oraz posągi. Obecnie widoczne są jeszcze dwie bardzo zniszczone rzeźby. W fasadzie wschodniej umieszczony jest ostrołukowy portal wejściowy, ujęty pod dwiema kolumnami dźwigającymi wąski przyczółek zwieńczony kierowanym gzymsem z dentualami. Pozostałe siedem elewacji ma identyczną kompozycję z niewielkim ostrołukowym oknem w ozdobnej opasce pośrodku. Wnętrze kaplicy jest jednoprzestrzenne, nakryte kopułą. Widoczne są pozostałości po marmurowej biało-czarnej posadzce oraz delikatne, również biało-czarne barwienia na ścianach. Pośrodku tympanonu znajduje się prostokątna marmurowa tablica z wykutym napisem:
„Erbbegräbniss Familie Lange
Schg sind die Todten Die in dem Herrn starben” -
„Miejsce pochówku rodziny Lange;
Błogosławieni umarli, którzy w Panu umierają”.

 
tekst: Informacja prasowa

Napisz komentarz

Komentarze(2)

PODOBNE TEMATY
Wypadek w Niechanowie! Auto z dużą siłą uderzyło w ogrodzenie posesji! W piątek ok. godz. 20.30 służby ratunkowe zostały powiadomione o wypadku na ul. Parkowej w Niechanowie.... Piątek, 23 października 2020
Zadysponowano śmigłowiec, ponieważ zabrakło karetek "naziemnych" Jak informuje portal Trzemeszno24.info, w czwartek, około godziny 16.30, na polu w Zieleniu wylądował... Piątek, 23 października 2020
Działki przy ul. Dereniowej, Truskawkowej, Morwowej Żurawinowej sprzedane za 2,2 mln zł! Prezydent Miasta Gniezna podaje do publicznej wiadomości, że 15 października 2020 roku w Urzędzie Miejskim... Piątek, 23 października 2020
Pomnik przyrody przy Farze - fikcyjny? Po opublikowaniu informacji o drugim pomniku przyrody w Gnieźnie, którym stał się dąb nad Jeziorem Jelonek,... Piątek, 23 października 2020