moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Dźwięki gitary ponownie ożywiły mury katedry

Poniedziałek, 24 sierpnia 2020
  • Dźwięki gitary ponownie ożywiły mury katedry

W piątek, w gnieźnieńskiej katedrze odbył się koncert w ramach Festiwalu Akademia Gitary. W Pierwszej Stolicy wystąpili Avi Avital i Łukasz Kuropaczewski.

Przez cały okres trwania Festiwalu stał się on przestrzenią do wymiany doświadczeń, rozmów o muzyce oraz doskonalenia umiejętności poprzez spotkania z Mistrzami. Zaangażowanie artystyczno-społeczne organizatorów w organizację wydarzeń popularyzowało muzykę strunową w całym kraju. Efektem festiwalu oraz działalności Łukasza Kuropaczewskiego podczas warsztatów jest wychowanie i wypromowanie nowego znakomitego pokolenia młodych gitarzystów klasycznych.

Akademia Gitary to projekt, który powstał z potrzeby przełamywania barier w dostępie do kultury i organizacji koncertów gitarowych na najwyższym poziomie. Przyciągnął tym samym do wielu miast i mniejszych miejscowości w Wielkopolsce melomanów i miłośników gitary z całej Europy i dał też możliwość podróżowania po regionie z festiwalową mapą koncertów. Przez lata był to jedyny projekt w Polsce, ukazujący pełny zakres możliwości twórczych związanych z gitarą, począwszy od gatunków muzycznych po praktyki wykonawcze.

Łącznie podczas wszystkich edycji festiwalu wystąpiło około 1000 artystów z Polski i zza granicy, w projekt włączyło się ponad 70 miast oraz 200 partnerów, zorganizowanych zostało 12 kursów gitarowych prowadzonych przez najwybitniejszych pedagogów z całej Europy, a oferta artystyczna dotarła do publiczności w całej Wielkopolsce łącząc ludzi różnych pokoleń i narodowości.

Realizacja Festiwalu była i jest możliwa dzięki przychylności i zaangażowaniu wielu samorządów i instytucji, dlatego wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.

Akademia Gitary ma również wymiar charytatywny - od samego początku w trakcie wydarzeń Stowarzyszenie prowadzi zbiórkę publiczną na nieuleczalnie chore dzieci z Wielkopolski.

Organizatorem festiwalu jest BONA FIDE Stowarzyszenie Wielkopolan, działające od ponad 16 lat. Jego członkowie to ludzie, którzy na co dzień zajmują się pracą naukową, prowadzą własne firmy i pracują w instytucjach kultury, a w ramach Stowarzyszenia działają wspólnie na rzecz promocji Poznania i regionu, wspierając przy tym charytatywnie domy dziecka oraz hospicja. Organizują i włączają się w akcje wspierające aktywność społeczną dzieci, młodzieży, studentów oraz młodych przedsiębiorców. Myślą przewodnią Stowarzyszenia jest to, że nasza wspólna energia, praca, pomysły i zaangażowanie mogą zmieniać rzeczywistość dookoła nas.

Avi Avital (Izrael)   
Pierwszy mandolinista nominowany do nagrody Grammy w dziedzinie muzyki klasycznej, a także pierwszy nagrywający wyłącznie dla Deutsche Grammophon. Regularnie zapraszany jest na najważniejsze festiwale muzyczne, a współcześni kompozytorzy tworzą dla niego utwory. Absolwent Akademii Muzycznej w Jeruzalem oraz Konserwatorium Cesare Polliniego w Padwie. Spośród najważniejszych wydarzeń w sezonie 2019/20 wyróżnić można światową premierę Koncertu na Mandolinę Giovanniego Sollimy wraz z Orchestra Nazionale della RAI oraz trasę koncertową po Europie i Azji z płytą „Avital meets Avital”.

Łukasz Kuropaczewski   

Jeden z najwybitniejszych polskich gitarzystów klasycznych. Występował na najważniejszych salach koncertowych świata. Ma na swoim koncie 5 płyt, z czego aż trzy otrzymały nominację do Nagrody Fryderyk. Absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz Peabody Conservatory of the Johns Hopkins University w Baltimore, USA. Jest wziętym wykładowcą gitary, prowadzi kursy i lekcje mistrzowskie podczas festiwali gitarowych w Europie oraz na ogólnoświatowych Uniwersytetach.
W latach 2007-2010 wykładał na University of Pennsylvania w Filadelfii, od 2008 roku jest profesorem Akademii Muzycznej w Poznaniu. W 2018 roku wygrał konkurs na profesurę w Kunstuniversitat w Graz, w Austrii, gdzie obecnie pracuje.
 
tekst: Informacja prasowa
foto: Rafał Mikuła

Napisz komentarz

Komentarze(1)

  • 26.08.2020 19:49  Odpowiedz na komentarz

    mANDOLINA brzmiała cudownie w rękach Avi Avital-a. Jeszcze nigdy w Gnieźnie gitara i mandolina nie uzupełniały się tak wspaniale, nie współbrzmiały tak idealnie. A w latach 60 - tych było w Gnieźnie jeszcze z trzydziestu mandolinistów. Starej przedwojennej szkoły. Szkoda, że Obecnie nie ma już chyba ani jednego. Na szczęście mamy w naszym Gnieźnie kilku Utalentowanych Gitarzystów. I cieszmy się chociaż z tego.

PODOBNE TEMATY
Zmarł bp senior Bogdan Wojtuś We wtorek, 20 października, w godzinach południowych zmarł bp. senior Bogdan Wojtuś, emerytowany biskup... Wtorek, 20 października 2020
Rozporządzenie Prymasa Polski Prymas Polski abp Wojciech Polak wydał rozporządzenie szczegółowe dotyczące wykonywania posługi duszpasterskiej... Sobota, 17 października 2020
Prymas Polski w kwarantannie domowej W związku z pozytywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa emerytowanego biskupa pomocniczego archidiecezji... Sobota, 17 października 2020
Osoba zakażona koronawirusem uczestniczyła w mszy świętej w Kiszkowie Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gnieźnie informuje, iż w dniu 4.10.2020r. w kościele pw. Najświętszego... Wtorek, 6 października 2020