moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

"Trzy światy księcia Mieszka. Piastowska siedziba na Ostrowie Lednickim"

Poniedziałek, 29 czerwca 2020

Wystawa czasowa prezentuje epokę wczesnego średniowiecza w kluczowym momencie budowy państwa polskiego poprzez Ostrów Lednicki - rezydencjonalno-stołeczne centrum państwa piastowskiego.

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie ma niecodzienną możliwość zaprezentować jeden z największych w Polsce i najbardziej różnorodnych zabytków z X-XII w. odkrytych na Ostrowie Lednickim i w jego najbliższej okolicy - ponad 300 wyjątkowych eksponatów wypożyczonych ze zbiorów Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

Wystawa ta powstała dzięki współpracy tych Muzeów, sprawujących opiekę nad Pomnikami Historii, tj. Rezerwatem Archeologicznym w Biskupinie i wyspą Ostrów Lednicki. Miejsca te o najwyższej wartości historycznej, naukowej i kulturowej stanowią jedne z najważniejszych atrakcji turystycznych na Szlaku Piastowskim.

Poprzez wystawę chcemy przedstawić tytułowe "trzy światy" wczesnego średniowiecza: życie na dworze władcy, aspekt chrystianizacji i kultu chrześcijańskiego oraz pracę "zwykłych" ludzi, wytwarzających dobra m.in. zaspokajające potrzeby władcy. Najlepszym przykładem pozwalającym chociażby w części, zaprezentować życie ludzi w centrum kluczowych wydarzeń, pośrednio i bezpośrednio kształtujących państwo polskie jest Ostrów Lednicki. Na największej z wysp jeziora Lednica znajdują się pozostałości rezydencjonalno-stołecznego grodu z przełomu X i XI w. stanowiącego wraz z mostami, pobliskimi osadami, cmentarzyskami, placami targowymi rozbudowane centrum osadnicze.

W oparciu o zabytki z osady przygrodowej na Ostrowie Lednickim przedstawiamy wytwórczość wczesnośredniowieczną, między innymi garncarstwo, bednarstwo, stolarstwo, kowalstwo czy rogownictwo. Prezentujemy narzędzia rolnicze takie jak: sierpy, półkoski, radlice, przedmioty służące do połowu ryb - haczyki, ościenie, sieci, a także dłubankę - łódź wykonaną z jednego pnia drzewa.

Na wystawie prezentujemy makietę kamiennego pałacu Mieszka I z unikatową kaplicą, w której znajdują się baseny chrzcielne oraz model kościoła grodowego, w którym najprawdopodobniej pochowano przedstawicieli rodu Piastów oraz przechowywano cenne relikwie. Zwiedzając wystawę można obejrzeć najstarsze na ziemiach polskich przedmioty związane z kultem chrześcijańskim - stauroteka, czyli relikwiarz Drzewa Krzyża Świętego, grzebień o przeznaczeniu liturgicznym wykonany w kości słoniowej, trójramienny trybularz z żelaza z otworami do zawieszenia kadzielnicy, kościane płytki ze skrzynki relikwiarzowej, czy też pozłacane okucie księgi liturgicznej.

W jednej z największych gablot pokazujemy topory, groty włóczni, miecze, hełm z nosalem, kolczugę oraz elementy wyposażenia jeździeckiego, zabytki stanowiące część najcenniejszej w Polsce i unikatowej w skali Europy kolekcja i wczesnośredniowiecznych militariów z Ostrowa Lednickiego i jego najbliższej okolicy.

Dodatkowym elementem wystawy są efekty dźwiękowe takie jak: odgłosy codziennych prac wykonywanych przez mieszkańców podgrodzia, dźwięki książęcej biesiady oraz refleksyjny śpiew towarzyszący pierwszym mszom.

,,Trzy światy księcia Mieszka. Piastowska siedziba na Ostrowie Lednickim" to jedna z bardziej kompleksowych i złożonych ekspozycji czasowych, prezentowanych w ostatnich latach w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie. Z myślą o najmłodszych w wystawę wkomponowano kolorowe elementy graficzne i przystępne, proste opisy.

Daj się porwać przeszłości! Wybierz, który ze światów mógłby być Twoim!

Organizatorzy:
Muzeum Archeologiczne w Biskupinie
Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy

Kuratorzy:

Joanna Witulska (MAB)
dr Andrzej Kowalczyk (MPPL)

Termin ekspozycji wystawy:
26.06.2020 - 28.02.2021

Wystawa objęta patronatem honorowym Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego.


 
tekst: Informacja prasowa

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Jeszcze więcej Muzeum Początków Państwa Polskiego w internecie Od końca października dostępne są nowe serwisy internetowe Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.... Środa, 11 listopada 2020
Nie będzie jarmarku świątecznego i uroczystego odpalenia iluminacji na choince miejskiej! Prezydent Miasta Gniezna poinformował dzisiaj, że z powodu pandemii i nowych obostrzeń odwołano jarmark... Środa, 4 listopada 2020
Prawie 150 tys. zł na zakup dekoracji świątecznych Mimo pandemii koronawirusa i ciężkiej sytuacji finansowej, Miasto Gniezno wyda prawie 150 tys. zł na... Czwartek, 29 października 2020
W Gnieźnie powstaje nowe muzeum muzyczne Decyzją Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego,... Poniedziałek, 26 października 2020