X

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Jezioro Powidzkie wysycha? Takie sytuacje miały już miejsce

Środa, 20 maja 2020
  • Jezioro Powidzkie wysycha? Takie sytuacje miały już miejsce

Niski stan wody w Jeziorze Powidzkim niepokoi lokalną społeczność. Warto jednak zauważyć, że takie sytuacje miały już miejsce w przeszłości.

Ciepła zima i panująca susza nie sprzyjają utrzymywaniu wysokiego poziomu wód w jeziorach. Nie inaczej jest w jeziorach Powidzkim i Niedzięgiel. Chociaż główna wina spada na odkrywki konińskiej kopalni węgla brunatnego, to sytuacja z obniżaniem poziomu wód w tych akwenach miała miejsce przynajmniej kilkukrotnie w ciągu ostatnich 30 lat. Stan wody często się obniżał, zdarza się to co kilka lat - mówi Pan Marek, właściciel działki rekreacyjnej nad Jeziorem Powidzkim. Działkę mam tutaj od ponad 30 lat i pamiętam nawet tak duże wahania poziomu wody jak obecne. Było już tak, że pomosty stały na brzegu. Nad Jeziorem Powidzkim może mneij to widać, ale Niedzięgiel jest płytsze i te wahania są bardziej widoczne, bo linia brzegowa bardziej się przesuwa. Tam jest łagodniejszy brzeg, mniej stromy. Jak w Powidzu linia brzegowa przesunie się o pół metra, to w Skorzęcinie o dwa metry. Na pewno na odkrywkę coś wody ucieka ale myślę, że za taki stan wody odpowiada głównie słaba zima bez śniegu i susza.

Zobaczcie jak obecnie wygląda stan wody w Jeziorze Powidzkim.
 

tekst: Andrzej Bukowski
foto: Czytelnik

Napisz komentarz

Komentarze(13)

  • 22.12.2020 21:57  Odpowiedz na komentarz

    Noteć Zachodnia wupływała niegdyś z innego elementu J. Niedzięgiel, mianowicie z Rynny Wylatkowskiej, i płynęła PROSTO do J. Skubarczewskiego. Potem przekopano grzbiet morenowy poniżej Białej Łąki, kierując koryto rzeki do J. Piłka, prawdopodobnie w związku z budową młyna. W r. 1977 usłyszałem tę relację od 85-latka, który powoływał się na swojego dziadka. Było to w Słowikowie.

  • 21.12.2020 19:38  Odpowiedz na komentarz

    A nawet powróciła woda do Jeziora Głogowskiego koło Konina/Kawnic! Potem znowu wody opadły, i przez ostatnie lata poziom ich ulega wahaniom na + i na "-".
    Wydaje mi się, źe konińskie Zagłębie węglowe niedługo przestanie istnieć. W kaźdym razie powinno.
    Pozdrawiam moich Witkowskich Krajan, wyjechałem w 1955.

    21.12.2020 22:45

    Dopóki obracamy się w - w tym rejonie jedynym - horyzoncie wód gruntowych, szansę na odbudowę zasobów wodnych, choć powolną istniejá. Gdyby przerwane zostały iły pod utworami CZWARTORZĘDOWYMi, TO MOŹNA obawiać się właściwie pustyni.
    P. S. Mylnie uźyłem poprzednio nazwy jeziora pod KOMINEm. To Jest. Głodowskie! W latach 70. Utraciło ponad 2 m warstwę wody. Były nawet plany pompowania w9d dołowych odkrywki Kazimierz do jeziora, jednak koszt uzdatniania jej (piaskowania) to uniemoźliwił.

  • 21.12.2020 19:23  Odpowiedz na komentarz

    W końcu lat 40. ub. stulecia Noteć Zachodnia płynęła z Jez. BIAŁEGO nieprzerwanie. Młyn w Piłce czynny był sporadycznie, co było skutkiem m. In. eksploatacji odkrywki Niesłusz ustała ona w r. 1953, ale niebawem ruszyła w kolejnych odkrywkach. Wtedy doszło do dużej obniżki poziomu okolicznych jezior, i oczywißcie wód gruntowych. Np. źródło powyżej mostu na drodze Skorzęcin - Piłka - Skubarczewo cCAŁKOWICIE znikło. Po zakończeniu eksploatacji odkrywki Kazimierz Biskupi sytuacja na krótko się poprawiła, przybyło wody na odcinku Noteci poniżej J. Białego, wrócił wypływ zsą. źródełka, cdn.

  • Kiedyś kapiący sikali nagminnie do wody, więc stan jeziora utrzymany, Teraz w krzaczki siku, Więc wody niet

  • 11.06.2020 20:45  Odpowiedz na komentarz

    dwa lata temu widziałem jak te małe brzdące wynosiły wodę wiadereczkami z jeziora a rodzice na to nic.

  • 11.06.2020 20:42  Odpowiedz na komentarz

    Widziałem jak dwa lata temu te małe gnoiki wiadereczkami wynosiły wodę z jeziora. teraz takie efekty.

  • 26.05.2020 11:02  Odpowiedz na komentarz

    Kopalnie nie sa w stanie odtworzyc terenu do stanu takiego jak bylo. Skutkiem tego za kilka lat okoliczne jeziora znikna bo cala woda podskorna zostanie wchlonieta przez nieutwardzone zwaly ziemi jaka zasypywano miejsca po wyrobiskach.

  • 22.05.2020 08:59  Odpowiedz na komentarz

    Wszystko przez kopalnie koniec. Ta woda ginie w oczach co roku coraz mniej

  • 21.05.2020 14:05  Odpowiedz na komentarz

    Zamiast śniegu zimą był deszcz. Może ma Pan rację Ale to kopalnie pożerają całą wodę. Człowiek wszystko zniszczy tylko nie wiem gdzie jest ochrona środowiska.

  • 21.05.2020 09:24  Odpowiedz na komentarz

    Jak latem grubi ludzie wskakiwali do wody, chlapali nią na wszystkie strony to teraz mamy tego efekty. Skoro się wychlapało wodę to jak ma jej być potem więcej?

    22.05.2020 09:56

    ale zabłysnął inteligencją hehe