moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Największe firmy IT w Polsce

Poniedziałek, 18 maja 2020
  • Największe firmy IT w Polsce

Nie ma co do tego wątpliwości, firmy informatyczne są jednym z głównych filarów polskiej gospodarki. W kontekście rynku pracy, są gwarantem bezpiecznej kariery zawodowej z duża możliwością rozwoju.

Sytuacja w ostatnich latach
Firmy informatyczne to przyszłość polskiego rynku pracy. Ostatnie lata okazały się szczególnie przychylne dla rozwoju tej branży. Na rok 2018 ogólne dochody w branży IT w Polsce wynosiły 49.5 mld złotych z czego 58% przychodów pochodziło ze sprzedaży sprzętu informatycznego.

Naturalnie dobra pozycja firm IT w Polsce jest odzwierciedleniem międzynarodowego trendu. Spółki zajmujące się sprzedażą sprzętu i udzielaniem usług w branży informatycznej są kluczowym graczem w obecnej globalnej ekonomii, dlatego to nieuniknione, że znalazły swoje miejsce również na polskim rynku.

Opinie o pracodawcach w Polsce są szczególnie pozytywne. Jako kraj o socjalistycznej przeszłości, poziom rozwoju kultury pracy do pewnego stopnia nadal nosi znamiona poprzedniego systemu.

Rozwój branży IT jest w tym wypadku dobrym przykładem postępu jaki miał miejsce w naszym kraju w przeciągu ostatnich 30 lat. Firmy informatyczne wyróżniają się zachodnią kultura pracy, co sprawia, że na polskim rynku stanowią pewnego rodzaju novum. Odzwierciedleniem tego są pozytywne opinie pracowników o pracodawcach.

Ciekawym zjawiskiem jest również to, jak impulsy zakupowe takie jak programy 500 + i 300 + wpłynęły na rozwój branży IT w Polsce. W stosunku do sytuacji z przed wprowadzenia programów można zauważyć ewidentny wzrost w dochodach. Jak widać, część społeczeństwa, której dotyczyły dane programy należy do docelowych klientów w branży IT.

Rok 2020
Przewiduje się, że w tym roku ogólna wartość branży informatycznej w Polsce ma osiągnąć 6,24 mld dolarów. Jest to szczególnie wysoki współczynnik, nawet w skali międzynarodowej.

W stosunku do uprzednich lat można zauważyć współczynnik wzrostu wynoszący 6% procent rocznie. Branża IT w Polsce, ma się w ostatnich latach całkiem dobrze. Również rokowanie na przyszłość są bardzo obiecujące i wróżą utwierdzenie pozycji branży IT jako jednej z głównych gałęzi polskiej gospodarki.

W tym kontekście opinie pracowników także są bardzo pozytywne. Jako prężnie rozwijający się obszar gospodarki. Branża Informatyczna jest w stanie zapewnić swoim pracownikom wyjątkowo dobre warunki materialne, oraz system pracy, który odpowiednio wynagradza włożony przez pracownika wysiłek i szanuje rozdział między życiem prywatnym a pracą.

Szczególnie ciekawe w kontekście pozycji rynku IT w Polsce jest jego pozycja na tle spadkowych tendencji na rynku globalnym. Na przykład pomimo spowolnienia rozwoju branży informatycznej w 2015 roku, firmy IT w Polsce nieustannie rozwiały się z corocznym wzrostem wynoszącym kilka procent, tendencja ta ma miejsce do dziś. Ze współczynnikiem rocznego wzrostu sięgającym około sześciu procent rocznie.

Podsumowanie
W latach 2017-2018 do firmy IT o najlepszej pozycji na polskim rynku należały między innymi.
  1. ABC Data - zajmująca się dystrybucją sprzętu IT oraz dodatkowo dystrybucją sprzętu RTV i AGD
  2. Action - poza sprzętem IT, RTV i AGD jest również odpowiedzialna za marki ActiveJet i Actina
  3. Lenovo Technology B.V. - oryginalnie pochodząca z Hong Kongu firma zajmują się produkcją sprzętu informatycznego już od 1984 roku.
  4. ABB - działająca od lat 90 tych firma zajmująca się dystrybucją technologii informatycznej
  5. HP Inc. firma, jest obecnie jednym z przodujących dystrybutorów sprzętu informatycznego w Polsce i na świecie, odzwierciedleniem tego są pozytywne opinie o pracy pisane przez zatrudnione tam osoby.
     

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Dlaczego warto stworzyć stronę internetową dla swojej firmy? Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego Twoja firma potrzebuje własnej strony internetowej? Odkryj liczne... Sobota, 25 kwietnia 2020
Nowe technologie, nowe wyzwania. Sprawa, by Twoją stronę odnaleźli w Google użytkownicy wyszukiwania głosowego! Internet sam w sobie już dawno przestał być jakąkolwiek nowinką, trudno wręcz wyobrazić sobie bez nieco... Poniedziałek, 13 kwietnia 2020
Dowiedz się, czego potrzebuje Twoja strona, aby zdobywać dla Ciebie klientów Nikogo nie trzeba już dziś chyba przekonywać, że nie należy lekceważyć zagadnienia promocji w internecie.... Czwartek, 30 stycznia 2020
Otwierasz sklep internetowy? Musisz zdobyć wysoką pozycję w Google! Już wyraźnie ponad połowa Polaków dokonuje zakupów w sieci. Gwałtownie rośnie przy tym odsetek badanych,... Niedziela, 27 października 2019