X
Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

"Muzyczne przestrzenie" po raz pierwszy

Czwartek, 8 września 2011

W dniach od 9 do 17 września 2011 r. w niecodziennej przestrzeni pałaców, dworów i zabytkowych kościołów Wielkopolski odbędzie się pierwszy Festiwal Muzyki Kameralnej "Muzyczne przestrzenie". Inspiracją dla tego przedsięwzięcia jest twórczość znanych oraz niemal zapomnianych polskich kompozytorów XIX i XX wieku, która zostanie zaprezentowana przez wybitnych muzyków z kraju i zagranicy. W programie Festiwalu znajdzie się osiem koncertów. Na zakończenie zapowiedziano światową prapremierę utworu "Responsoria Tenebrae" polskiego kompozytora Pawła Łukaszewskiego. Utwór napisany specjalnie dla The King's Singers zostanie wykonany przez tę brytyjską grupę 17 września br. podczas koncertu finałowego w poznańskiej Farze.

Dzisiaj w Miejskim Ośrodku Kultury otwarto wystawę instrumentów lutniczych. Jest to pierwszy punkt Festiwalu „Muzyczne przestrzenie”. Oprócz ciekawostek na temat produkcji instumentów można było również uczestniczyć w ciekawych prezentacjach.
Organizatorem Festiwalu „Muzyczne przestrzenie” jest Fundacja im. Z. Noskowskiego. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objęli Prymas Polski Arcybiskup Józef Kowalczyk, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak oraz Prezydent Miasta Gniezna Jacek Kowalski. Dyrektorem artystycznym i jednocześnie pomysłodawcą Festiwalu jest Janusz Wawrowski.
Główną ideą całego przedsięwzięcia jest połączenie koncertów z udziałem wybitnych artystów i specjalnie dobranych miejsc, które ze względu na swoje walory architektoniczne i artystyczne znakomicie nadają się jako przestrzeń do spotkania z dziełami muzyki kameralnej. Wybór miejsc, w których zabrzmi muzyka, był nieprzypadkowy. Spośród najpiękniejszych obiektów Wielkopolski wybrano: Zamek w Gołuchowie, Pałace w Rogalinie i Dobrzycy, Dworek w Budziejewie, Katedrę Gnieźnieńską, Kościoły: Farny w Poznaniu i w Koninie oraz Garnizonowy w Gnieźnie.
Organizatorzy określając założenia „Muzycznych przestrzeni” inspirowali się podobnymi przedsięwzięciami artystycznymi, takimi jak Lockenhaus Chamber Music Festival (Austria) czy Lugano Festival (Szwajcaria) – dobrze znanymi miłośnikom muzyki kameralnej na całym świecie.
Fenomen tego typu festiwali polega na wspólnym muzykowaniu artystów, którzy na co dzień w salach koncertowych występują jako soliści. Przed festiwalem natomiast spotykają się i wspólnie przygotowują wybrane utwory, które potem prezentują festiwalowej publiczności. Koncerty takie są prawdziwymi rarytasami dla melomanów.
Pierwsza edycja Festiwalu zobowiązuje - mówi Janusz Wawrowski, dyrektor artystyczny Festiwalu. W programie obok przebojów światowej literatury muzycznej znajdą się utwory polskich kompozytorów przełomu XIX i XX wieku, które poprzez zawirowania historyczne zostały niedocenione i niesłusznie zapomniane. Starałem się tak ułożyć program, aby były w nim prawdziwe perły polskiej i zagranicznej muzyki kameralnej. Udało nam się przekonać zagranicznych gości do wykonania dzieł naszych rodzimych kompozytorów. Mam nadzieję, że włączą te utwory na stałe do swojego repertuaru, dzięki czemu uda nam się wzbogacić europejski kanon dzieł muzyki poważnej o polskie kompozycje.
W trakcie Festiwalu zaprezentowane zostaną utwory Stanisława Moniuszki, Zygmunta Noskowskiego, Juliusza Zarębskiego, Witolda Maliszewskiego, Mieczysława Karłowicza, Ludomira Różyckiego. Zabrzmi także muzyka kompozytorów współczesnych Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Pawła Łukaszewskiego. Nie zabraknie dzieł największych kompozytorów europejskich: Bacha, Boccheriniego, Liszta, Brahmsa, Mahlera, Fauré. Szczególną uwagę warto zwrócić na fakt wykonania podczas Festiwalu wszystkich dzieł kameralnych Zygmunta Noskowskiego.
Wybitni artyści z Polski i z zagranicy będą troszczyli się o jak najwyższy poziom wykonawczy wszystkich dzieł muzycznych. Podczas Festiwalu usłyszymy m.in. Lenę Neudauer, José Gallardo, Katarzynę Budnik, Roberta Dymowskiego, Bogumiłę Dziel-Wawrowską, Rafała Kwiatkowskiego, Janusza Wawrowskiego, Janusza Widzyka, Marcina Zdunika. Gwiazdą Festiwalu będzie jeden z najlepszych zespołów wokalnych na świecie – legendarny The King’s Singers.
Podczas inauguracji wystąpi Orkiestra Młodzieżowa „Muzycznych przestrzeni” złożona ze studentów wyższych uczelni muzycznych, powołana specjalnie na ten gnieźnieński, katedralny koncert. Kierownictwo artystyczne nad tym projektem objął Marcin Zdunik. Wśród solistów wystąpi Jadwiga Rappe. W wykonaniu muzyków usłyszmy dzieła Jana Sebastiana Bacha i Henryka Mikołaja Góreckiego.
Podczas następnych dni melomani wraz z muzykami będą się mogli przenosić nie tylko w przestrzenie wielkopolskich historycznych rezydencji i wnętrz sakralnych, ale również podróżować poprzez różne style i epoki muzyczne.
Najmocniejszym punktem festiwalowego programu będzie światowa prapremiera utworu „Responsoria Tenebrae” wybitnego współczesnego polskiego kompozytora Pawła Łukaszewskiego. Utwór ten zostanie wykonany przez The King's Singers w poznańskiej Farze 17 września 2011 roku. Kompozycje chóralne Pawła Łukaszewskiego, wydane przez Hyperion na płycie w Wielkiej Brytanii, zafascynowały członków Zespołu. Dzieło, które festiwalowa publiczność będzie mogła usłyszeć na koncercie finałowym, powstało latem 2010 roku i zostało skomponowane na zamówienie The King’s Singers. Stroną finansującą zamówienie jest Instytut Adama Mickiewicza. Utwór, dedykowany Jerzemu Salzmanowi, składa się z pięciu niezależnych części i trwa ok. 20 minut. Tekst w języku łacińskim zaczerpnięty został z liturgii Wielkiego Tygodnia.
Festiwal to nie tylko koncerty. Podczas jego trwania organizatorzy przygotowali szereg ciekawych wydarzeń towarzyszących, wśród których warto wymienić „Spotkanie z Gelsomino” w ramach dni otwartych Teatru im. A. Fredry w Gnieźnie czy wystawę instrumentów, mistrzowskie kursy wokalne, skrzypcowe i kontrabasowe.
Inaugurację Festiwalu poprzedzi zorganizowana dla uczniów szkół podstawowych wystawa instrumentów lutniczych autorstwa Wojciecha Topy, znakomitego lutnika z Zakopanego, który na co dzień swoje muzyczne pasje realizuje również jako muzyk w zespole Zakopower.
Ponadto, w ramach „Muzycznych przestrzeni”, Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie przygotował specjalne spotkanie dla dzieci, w trakcie którego milusińscy będą mogli poznać pracę aktorów, kostiumologów, scenografów, zobaczyć kulisy sceny oraz obejrzeć fragmenty spektaklu „Spotkanie z Gelsomino”.
Jedną z atrakcji towarzyszących będzie także koncert w auli gnieźnieńskiej szkoły muzycznej, podczas którego wystąpią uczestnicy międzynarodowych kursów mistrzowskich: wokalnych, skrzypcowych i kontrabasowych. Najlepsi z nich zaprezentują umiejętności muzyczne zdobyte w czasie lekcji z mistrzami.
Wstęp na koncerty organizowane w kościołach jest wolny. Bilety na pozostałe koncerty można nabyć na www.ebilet.pl oraz w miejscach koncertów na 2 godziny przed wydarzeniem. Szczegółowy program Festiwalu i imprez towarzyszących dostępny jest na: www.muzyczneprzestrzenie.pl. Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Urzędu Miasta Gniezno oraz Urzędu Miasta Konin.

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Muzyczne historie w wykonaniu uczniów 23 lutego 2020 roku o 16:00 będziemy mieli przyjemność posłuchać młodych adeptów Szkoły Muzycznej w... Środa, 19 lutego 2020
Lilu wystąpiła w Gnieźnie Lilu - polska raperka, wokalistka i autorka tekstów, a także muzyk, kompozytorka oraz skrzypaczka. Wykonawczyni... Niedziela, 16 lutego 2020
Tymek wystąpi w Gnieźnie! Koncert już 1 marca! NoSleep zaprasza na solowy koncert Tymka w Gnieźnie, który odbędzie się 1 marca. Niedziela, 16 lutego 2020
Waldemar Malicki - Klasyka po bandzie już 1 marca w Gnieźnie Oszałamiająca muzyka, pełna seksapilu czteroosobowa formacja oraz rozbrajające żarty "tu i teraz". Zapraszamy... Czwartek, 13 lutego 2020