X
Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Program V Offeliady już znany

Czwartek, 8 września 2011
  • Program V Offeliady już znany

Ogólnopolski Festiwal Filmów Amatorskich i Niezależnych Offeliada odbywa się w Gnieźnie od 2007 roku. Od początku Festiwal realizuje podstawowy cel: popularyzację dorobku młodej polskiej kinematografii off-owej oraz promocję szeroko rozumianej kultury niezależnej, czemu służy Konkurs Główny o statuetkę Offelii oraz liczne spotkania z zaproszonymi twórcami, wystawy, warsztaty, przedstawienia teatralne, pokazy specjalne i szereg innych wydarzeń artystycznych. W tym roku Offeliada odbędzie się od 11 do 13 listopada.

O niezwykłości imprezy świadczy także unikalna atmosfera oraz kameralny charakter obcowania ze sztuką w otoczeniu przepięknej polskiej jesieni, która w Gnieźnie nabiera zaiste metafizycznego wymiaru. Od zarania jest to impreza niekomercyjna i otwarta na każdą publiczność zakochaną w polskim kinie. Festiwal organizują Urząd Miejski w Gnieźnie oraz Miejski Ośrodek Kultury, a Honorowy patronat sprawuje Prezydent Miasta Gniezna.
Rok 2011 to już piąta edycja Festiwalu, który tym razem odbędzie się między 11 a 13 listopada. Z okazji tego „małego jubileuszu” na uczestników i widzów czeka specjalny program. Szczegóły poniżej.

Wydarzenia przed-festiwalowe:

Specjalne Pokazy Filmowe „Offeliada 2007 – 2010… tak było…”

Czwarta edycja Festiwalu może pochwalić się sporym dorobkiem filmowym, dlatego podczas specjalnego pokazu zaprezentujemy wybranych laureatów z lat ubiegłych. Będzie to oczywiście Pokaz Wielce Subiektywny i pełen Niespodzianek. Termin: I połowa listopada 2011 roku, 19.00, MOK.

Konkurs Fotograficzny „Gniezno - OFF”

Wyjątkowy konkurs fotograficzny, któremu patronuje Studio Fotograficzne „Foto-Stube”. Szczegóły wkrótce.

Warsztaty Fotograficzne

Co roku przed OFFELIADĄ odbywają się Warsztaty, podczas których wszyscy chętni, bez względu na wiek, płeć i światopogląd mogą zgłębiać tajemnice fotografii. Nie inaczej będzie i w tym roku. Podczas Warsztatów Fotograficznych zajęcia będą prowadzone w grupach pod kierunkiem profesjonalnych fotografików, a ich podsumowaniem będzie Wernisaż podczas Offeliady. Udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Partnerem Warsztatów Fotograficznych jest Medialuk oraz Fotostube z Gniezna oraz czasopismo Take Me z Poznania. Terminy warsztatów: 5  - 6 listopada 2011.

V Przegląd Teatralny dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych

Przegląd Teatralny stał się już tradycją Offeliady - wydarzeniem z własną, wierną publicznością i odważnymi uczestnikami. W tym roku planowana jest jego kolejna edycja, nabór już ogłoszono, a tegoroczne hasło brzmi „Wolnoć Tomku w swoim Domku”. Termin: I połowa listopada, MOK.

Wydarzenia festiwalu, 11-13 listopada 2011:

Konkurs Główny Festiwalu

Główne wydarzenie Offeliady: trzy kategorie w Konkursie Głównym: Amatorzy, Studenci, Niezależni, a także kategorie specjalne: Fabuła, Dokument, Animacja. Na zwycięzców czekają zatem: trzy Offelie (przyznawane przez Jury Główne), Hamlet (nagroda Jury Studenckiego), Horacy (nagroda Jury Młodego Widza), Poloniusz  (Nagroda Publiczności) Laertes (Nagroda Dziennikarzy), Klaudiusz (dla najlepszego filmu z Pierwszej Stolicy Polski), Konfrater (Nagroda Gnieźnieńskiego Stowarzyszenia Konfraternia Teatralna), Nagroda Krytyki Politycznej im. Stanisława Brzozowskiego oraz Rozenkranc (Nagroda Dyrektora Festiwalu). Jest zatem o co powalczyć… Termin: piątek, 11 listopada i sobota, 12 listopada 2011 roku, MOK.

Mały Wernisaż Fotograficzny

Wernisaż będzie podsumowaniem tegorocznych Warsztatów Fotograficznych oraz podsumowaniem Konkursu Fotograficznego. Termin: piątek, 11 listopada 2011 roku, MOK.

Wernisaż „Po OFF-owej stronie Gniezna”

Akcja „Po OFF-owej stronie Gniezna” prezentuje przeróżne osobowości artystyczne związane z Pierwszą Stolicą, które swoją odważną i niezależną działalnością zasługują na szczególną uwagę i przyjęcie do grona „OFF-owych Dusz”. W tym roku bohaterem wernisażu będzie Waldemar Lisiecki, dziennikarz radiowy, zajmujący się szeroko rozumianym życiem kulturalnym Pierwszej Stolicy oraz, czego dowiedzie sama wystawa, utalentowany fotografik i baczny obserwator czasu i przestrzeni. W tym roku z okazji „małego jubileuszu” Galerii prosimy spodziewać się, a nawet żądać szeregu niespodzianek. Termin: piątek, 11 listopada 2011 roku, MOK.

V Pokaz Filmowy „Filmowe Podlasie Atakuje!”

Już po raz piąty do Pierwszej Stolicy Polski przybędą wysłannicy magicznej, niezwykłej i jak się okazuje filmowej Krainy jaką jest Podlasie. Spodziewać się zatem możemy mocnej dawki najnowszej podlaskiej kinematografii. Strona inicjatywy: www.filmowepodlasieatakuje.pl, Termin: piątek, 11 listopada 2011 roku, MOK.

Pokaz Specjalny „Zwellinder Group Prezentuje”

Zwellinder - filmowa grupa stworzona w Przemyślu w roku 2005. Na swoim koncie mają już ponad 100 produkcji niezależnych, w tym wiele z nich nagradzanych na festiwalach filmowych w całej Polsce. Jak piszą sami o sobie: „ciągle doskonalimy swój warsztat filmowy, nie zapominając jednak, że to co robimy, to przede wszystkim dobra zabawa i rozwijanie pasji jaką jest film (i nie tylko)”. Od 2007 roku wraz z Centrum Kulturalnym organizują Ogólnopolski Festiwal Kina CK OFF, prezentujący najlepsze dzieła niezależne w Polsce. Jak się przekonamy na pokazie ich twórczość filmowa to niezwykle szerokie spectrum tematów. Termin: sobota, 12 listopada 2011 roku, MOK.

Koncert projektu Z66

Długo: dzięki niezwykłemu zbiegowi okoliczności na tegorocznej Offeliadzie będziemy mieli okazję zapoznać się z całkowicie „niefilmową” stroną działalności niezwykłych ludzi z grupy Zwellinder. Ponadto szykuje się I Gnieźnieńska Bitwa Karaoke. Krótko: będzie się działo. Termin: piątek, 11 listopada 2011 roku, Klub Muzyczny „Młyn”.

Koncert „Szajse Records prezentuje…”

Szajse Records to niezwykły kolektyw skupiający didżejów, producentów, grafików i designerów, jedna z najważniejszych wizytówek muzycznych Pierwszej Stolicy Polski, twórcy jedynego w swoim rodzaju festiwalu audio-wizualnego CanDID oraz polskiego studia radia RTS.FM. Ponadto grywają na najciekawszych wydarzeniach klubowych i festiwalach w całej Polsce. Mają za sobą ponad 200 imprez z czołówką artystów z Polski, ale i nie tylko. Termin: 11 listopada 2011 roku, Klub Muzyczny „Młyn”.

Panel Dyskusyjny Klubu Krytyki Politycznej

Każdego roku podczas Offeliady gnieźnieński Klub Krytyki Politycznej zaprasza do spotkań z ciekawymi ludźmi i do dyskusji o polityczności oraz zaangażowaniu społecznym polskiego kina, w tym kinematografii niezależnej. Gośćmi Panelu byli już tacy autorzy jak: Piotr Marecki i Agnieszka Wiśniewska. W tym roku zapowiada się spotkanie z Jakubem Majmurkiem. Jednym z tegorocznych tematów dyskusji będzie inicjatywa krytyków filmowych i twórców z różnych dziedzin „RESTART” oraz możliwość powtórzenia tego zjawiska w „offie”, a także wydana niedawno książka „Polskie Kino Dokumentalne 1989-2009. Historia Polityczna”. Spotkanie poprowadzą Kamila Kasprzak i Paweł Bartkowiak. Termin: piątek, 11 listopada 2011 roku, MOK.

Koncert zespołu NAPSZYKŁAT

Zespół Napszykłat powstał na przełomie 1995/96 roku. Grupa proponuje słuchaczom modern hip-hop wypełniony gamą alternatywnych dźwięków. Znaleźć tu można żywą energię, zakurzone brzmienie i podszyte absurdem, niebanalne teksty. Zespół umiejętnie rozwija hiphop i przenosi go na nieznane wcześniej obszary. Ważny okaz na polskim bazarze dźwięku. Nieczesane, swawolne i bezkompromisowe granie. Skład: Cezary Bitdetektyw Kołodziej, Marek Maryna Karolczyk, Robert Zbrakulaku Piernikowski. Termin: sobota, 12 listopada 2011 r., Klub Muzyczny „MŁYN”.

Koncert zespołu ZEBRA

Zebra została założona w 2007 roku i  eksperymentuje wokół gatunku muzycznego, jakim jest dub. Jego członkowie tworzą wybuchowe, psychodeliczne mieszanki, łączą nowoczesne brzmienie elektronicznych dźwięków z żywymi instrumentami, takimi jak: wiolonczela, flet, djembe czy melodica. Jak Piszą sami o sobie „(…) duszę zespołu wypełnia gniew i frustracja rodem z punka połączona jednak z nadzieją, pozytywną mocą dubowej wibracji. Zespół stara się ukazać za pomocą oryginalnego brzmienia tą drugą stronę świata, bardziej magiczną i zaskakującą, ponieważ reality is not enough...”. Zebra została założona w 2007 roku. Zespół eksperymentuje wokół gatunku

Forum Festiwali Filmowych: FoFeFi

Czy jest możliwe, aby dyrektorzy i przedstawiciele najważniejszych polskich festiwali kina niezależnego spotkali się w Gnieźnie i podyskutowali o teraźniejszości i przyszłości polskiego OFF-u? Rzecz jak najbardziej możliwa, zważywszy, że za organizacją Forum stoi jego pomysłodawca, sam Jacek „Katos” Katarzyński…Szczegóły wkrótce! Termin: sobota, 12 listopada 2011 roku, MOK.

BAJKOBUS - pokaz filmów animowanych dla dzieci

Offeliada to święto kina w Pierwszej Stolicy Polski. Z tej racji nie może w jej bogatym programie zabraknąć i czegoś dla najmłodszych Gnieźnian. Ogólnopolska inicjatywa Bajkobus - czyli Objazdowy Festiwal Filmów Animowanych, tym razem po raz czwarty zawita do naszego miasta. W programie wspaniałe polskie animacje i… niespodzianki. Partnerem pokazów Bajkobus jest Ferment Kolektiv z Poznania. Termin: czwartek rano, 10 listopada 2011 roku, MOK i niedzielny poranek, 13 listopada 2011 roku, MOK.

Spotkanie ze Zbigniewem Żmudzkim, Prezesem Studia SE-MA-FOR z Łodzi

Jest nam, organizatorom Offeliady, niezmiernie miło każdego roku zapowiadać ten oto punkt Programu. Zbigniew Żmudzki, kierujący legendarnym studiem SE-MA-FOR, także i w tym roku zapowiedział swój przyjazd i prezentację najnowszych łódzkich animacji. Podczas pokazu zobaczymy także filmy nagrodzone na Międzynarodowym Festiwalu Animowanych Filmów Lalkowych i Technik Przestrzennych SE-MA-FOR FILM FESTIVAL.  Na to wydarzenie nie trzeba chyba specjalnie zapraszać. Termin: niedziela, 13 listopada 2011 roku, MOK.

Uroczyste Zakończenie Festiwalu

Na ten moment czekać będą chyba wszyscy: Uczestnicy, Jury, Publiczność i… Organizatorzy. Sprawa bardzo dobrze znana: przemówienia, werdykty, nagrody, oklaski, bankiet… ale i niespodzianka - wystąpi niezwykły Teatr im. dra Frankensteina z nowym ciekawym projektem poświęconym specjalnie Offeliadzie. Termin: niedziela, 13 listopada 2011 roku, MOK.

źródło: www.gniezno.eu

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Robert Biedroń odwiedził Gniezno! Spotkał się z mieszkańcami Kandydat na Prezydenta RP, Robert Biedroń, spotkał się dzisiaj z mieszkańcami Gniezna. Wcześniej, podczas... Sobota, 22 lutego 2020
Robert Biedroń już w sobotę odwiedzi Gniezno Jak informuje Wasze Radiom FM, Robert Biedroń podczas objazdu Wielkopolski zagości również w Gnieźnie.... Wtorek, 18 lutego 2020
11. Fantasmagoria: ponad 1 100 odwiedzających i 100 punktów programu Dziesięć sal tematycznych, wystawcy, konkursy oraz ciekawe wykłady - to wszystko czekało na uczestników... Wtorek, 11 lutego 2020
Nie tylko Star Wars! Konwent Fantasmagoria kusi atrakcjami! Gnieźnieński Konwent Fantastyki Fantasmagoria bierze sobie do serca słowa ?od fanów dla fanów?. Już... Niedziela, 2 lutego 2020