Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Miliony dla Gniezna

Poniedziałek, 5 września 2011
  • Miliony dla Gniezna

Dzisiaj w Urzędzie Miejskim odbyła się konferencja prasowa, na której przedstawiono projekty, które w najbliższym czasie zostaną zrealizowane w naszym mieście. Omówiono także wizytę delegacji z Pierwszej Stolicy Polski w partnerskim mieście Anagni.

Dzisiejsza konferencja w Urzędzie Miasta rozpoczęła się od omówienia wizyty gnieźnieńskiej delegacji we Włoszech. Od 25 sierpnia do 1 września delegacja z Gniezna przebywała w mieście partnerskim Anagni. Jednogłośna decyzja Rady Miasta Anagni o nadaniu imienia Jana Pawła II placu, przy którym stoi Urząd Miejski była powodem specjalnej uroczystości - mówi prezydent Jacek Kowalski. Anagni jest miastem papieży, ponieważ urodziło się tam aż trzech ojców świętych. Na drugim placu wmurowano tablicę poświęconą przyjacielowi Papieża Polaka - rzeźbiarzowi Tommaso Gismondi’emu. Przekazałem również portret Jana Pawła II na ręce burmistrza Anagni. Włosi zaprosili delegację gnieźnieńskich samorządowców i przedsiębiorców do wzięcia udziału w targach turystyczno - żywnościowych, które odbędą się w kwietniu 2012 roku, natomiast już pomiędzy 22 a 25 września delegacje z miast partnerskich Pierwszej Stolicy Polski zawitają do Grodu Lecha, aby wziąć udział w drugiej części projektu „Razem dla Europy” pod nazwą „Edukacja wspólna sprawa”. 24 września podczas konferencji dla nauczycieli, która odbędzie się w Kolegium Europejskim, delegacje przedstawią prezentacje multimedialne dotyczące edukacji w swoich miastach.
Drugim tematem były szkolenia dla kadry nauczycieli z Gniezna. W ramach projektu „Orły Edukacji - program podnoszenia kwalifikacji pracowników oświaty w Gnieźnie” udało się pozyskać pieniądze na podniesienie kwalifikacji pedagogów. Na studia podyplomowe i studia wyższe otrzymaliśmy w ramach projektu 600 000zł - mówi prezydent Jacek Kowalski. Żaden nauczyciel nie może powiedzieć, że nie będzie mógł skorzystać ze studiów podyplomowych. Projekt jest adresowany wyłącznie do nauczycieli i pracowników administracyjnych gnieźnieńskich placówek edukacyjnych. Wśród wybranych kierunków znalazła się m.in. logopedia, terapia pedagogiczna, oligofrenopedagogika oraz nauczanie języka angielskiego w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Projekt przeszedł już pozytywnie ocenę formalną i oczekuje na ocenę merytoryczną.
Kolejną kwestią przedstawioną na konferencji był projekt „W moim mieście Gnieźnie uczę się, rozwijam - nową wiedzę zdobywam”. Pieniądze przeznaczone na projekt są rozdysponowane na dwa lata: w roku 2011 - 537 585zł, i w roku 2012 - 104 640zł - mówi zastępca prezydenta, Czesław Kruczek. Ten projekt będzie realizowany w bieżącym roku szkolnym. Potrzeby edukacyjne w tym zakresie były zdiagnozowane wśród uczniów pierwszych klas w szkołach podstawowych i w ostatnich rocznikach przedszkoli tak, żeby ten projekt trafił do pierwszych trzech klas szkół podstawowych. Grupę docelową projektu stanowi 625 uczniów klas I-III w 6 gnieźnieńskich szkołach podstawowych. W ramach zajęć znajdą się m.in. warsztaty dla dzieci z trudnościami w czytaniu i pisaniu, wadami postawy, zaburzeniami komunikacji społecznej, ale również dla dzieci wybitnie uzdolnionych.
Ostatnim tematem był projekt „Gnieźnieńskie przedszkola bliżej dzieci - bez barier w szeroki świat”. W ramach tego projektu przewidziano zajęcia logopedyczne, muzyczno-taneczne, z gimnastyki korekcyjnej, plastyczne, rytmiki, ogólnorozwojowe oraz z języka angielskiego. Zajęcia zaczynają się już 3 października, są bezpłatne i adresowane do dzieci w wieku 3-5 lat. Projekt będzie trwał do roku 2013. Nabór na zajęcia rozpocznie się w połowie września. Na ten projekt udało się pozyskać 1 267 664,30zł, a łączna wartość projektu to 1 366 464,30zł.
Jako ciekawostkę gospodarz konferencji podał informację o programie „Life+”. „Life+” dobrze nam wyszedł na gnieźnieńskich jeziorach - mówi prezydent Jacek Kowalski. Temat jest dosyć trudny, ponieważ brzmi: „Innowacyjne zarządzanie w środowisku”. Projekt ten przeszedł wstępną kwalifikację. Dotyczy on rewitalizacji naszych parków. Kwota jaką możemy uzyskać to 4 500 000zł.
(Buk)

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Najwyższa Izba Kontroli w Urzędzie Miasta Gniezna W gnieźnieńskim magistracie trwa kontrola NIK-u. Jakie dokumenty są sprawdzane? Piątek, 18 października 2019
Pierwszy Publiczny Żłobek w Gminie Gniezno wspiera rodziców Gmina Gniezno otrzymała dofinansowanie do utworzenia pierwszego żłobka. To bardzo dobra wiadomość dla... Piątek, 18 października 2019
Przedszkolaki i uczniowie ze Szczytnik Duchownych bili rekord w udzielaniu pierwszej pomocy Przedszkolaki z Zespołu Szkół im. ks. Jana Twardowskiego w Szczytnika Duchownych wzięły udział w biciu... Czwartek, 17 października 2019
Ulica Kochanowskiego ponownie dwukierunkowa W związku z oddaniem do użytku ul. Pod Trzema Mostami, 17 października 2019 roku przywrócona zostanie... Wtorek, 15 października 2019