moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Miliony dla Gniezna

Poniedziałek, 5 września 2011
  • Miliony dla Gniezna

Dzisiaj w Urzędzie Miejskim odbyła się konferencja prasowa, na której przedstawiono projekty, które w najbliższym czasie zostaną zrealizowane w naszym mieście. Omówiono także wizytę delegacji z Pierwszej Stolicy Polski w partnerskim mieście Anagni.

Dzisiejsza konferencja w Urzędzie Miasta rozpoczęła się od omówienia wizyty gnieźnieńskiej delegacji we Włoszech. Od 25 sierpnia do 1 września delegacja z Gniezna przebywała w mieście partnerskim Anagni. Jednogłośna decyzja Rady Miasta Anagni o nadaniu imienia Jana Pawła II placu, przy którym stoi Urząd Miejski była powodem specjalnej uroczystości - mówi prezydent Jacek Kowalski. Anagni jest miastem papieży, ponieważ urodziło się tam aż trzech ojców świętych. Na drugim placu wmurowano tablicę poświęconą przyjacielowi Papieża Polaka - rzeźbiarzowi Tommaso Gismondi’emu. Przekazałem również portret Jana Pawła II na ręce burmistrza Anagni. Włosi zaprosili delegację gnieźnieńskich samorządowców i przedsiębiorców do wzięcia udziału w targach turystyczno - żywnościowych, które odbędą się w kwietniu 2012 roku, natomiast już pomiędzy 22 a 25 września delegacje z miast partnerskich Pierwszej Stolicy Polski zawitają do Grodu Lecha, aby wziąć udział w drugiej części projektu „Razem dla Europy” pod nazwą „Edukacja wspólna sprawa”. 24 września podczas konferencji dla nauczycieli, która odbędzie się w Kolegium Europejskim, delegacje przedstawią prezentacje multimedialne dotyczące edukacji w swoich miastach.
Drugim tematem były szkolenia dla kadry nauczycieli z Gniezna. W ramach projektu „Orły Edukacji - program podnoszenia kwalifikacji pracowników oświaty w Gnieźnie” udało się pozyskać pieniądze na podniesienie kwalifikacji pedagogów. Na studia podyplomowe i studia wyższe otrzymaliśmy w ramach projektu 600 000zł - mówi prezydent Jacek Kowalski. Żaden nauczyciel nie może powiedzieć, że nie będzie mógł skorzystać ze studiów podyplomowych. Projekt jest adresowany wyłącznie do nauczycieli i pracowników administracyjnych gnieźnieńskich placówek edukacyjnych. Wśród wybranych kierunków znalazła się m.in. logopedia, terapia pedagogiczna, oligofrenopedagogika oraz nauczanie języka angielskiego w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Projekt przeszedł już pozytywnie ocenę formalną i oczekuje na ocenę merytoryczną.
Kolejną kwestią przedstawioną na konferencji był projekt „W moim mieście Gnieźnie uczę się, rozwijam - nową wiedzę zdobywam”. Pieniądze przeznaczone na projekt są rozdysponowane na dwa lata: w roku 2011 - 537 585zł, i w roku 2012 - 104 640zł - mówi zastępca prezydenta, Czesław Kruczek. Ten projekt będzie realizowany w bieżącym roku szkolnym. Potrzeby edukacyjne w tym zakresie były zdiagnozowane wśród uczniów pierwszych klas w szkołach podstawowych i w ostatnich rocznikach przedszkoli tak, żeby ten projekt trafił do pierwszych trzech klas szkół podstawowych. Grupę docelową projektu stanowi 625 uczniów klas I-III w 6 gnieźnieńskich szkołach podstawowych. W ramach zajęć znajdą się m.in. warsztaty dla dzieci z trudnościami w czytaniu i pisaniu, wadami postawy, zaburzeniami komunikacji społecznej, ale również dla dzieci wybitnie uzdolnionych.
Ostatnim tematem był projekt „Gnieźnieńskie przedszkola bliżej dzieci - bez barier w szeroki świat”. W ramach tego projektu przewidziano zajęcia logopedyczne, muzyczno-taneczne, z gimnastyki korekcyjnej, plastyczne, rytmiki, ogólnorozwojowe oraz z języka angielskiego. Zajęcia zaczynają się już 3 października, są bezpłatne i adresowane do dzieci w wieku 3-5 lat. Projekt będzie trwał do roku 2013. Nabór na zajęcia rozpocznie się w połowie września. Na ten projekt udało się pozyskać 1 267 664,30zł, a łączna wartość projektu to 1 366 464,30zł.
Jako ciekawostkę gospodarz konferencji podał informację o programie „Life+”. „Life+” dobrze nam wyszedł na gnieźnieńskich jeziorach - mówi prezydent Jacek Kowalski. Temat jest dosyć trudny, ponieważ brzmi: „Innowacyjne zarządzanie w środowisku”. Projekt ten przeszedł wstępną kwalifikację. Dotyczy on rewitalizacji naszych parków. Kwota jaką możemy uzyskać to 4 500 000zł.
(Buk)

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Milion złotych za działkę przy ul. Osiniec Miasto Gniezno ogłosiło II przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości niezabudowanej, położonej... Sobota, 16 stycznia 2021
Nowa zieleń na ulicach Gniezna W zeszłym tygodniu zakończyła się kolejna z inwestycji Zakładu Zieleni Miejskiej mająca na celu zazielenianie... Wtorek, 12 stycznia 2021
Rozstrzygnięto przetarg na remont ul. Wolności. Prace ruszą na wiosnę Około 3,5 mln zł, czyli do 50% kosztów inwestycji pozyskało Miasto Gniezno z rządowego Funduszu Dróg... Wtorek, 12 stycznia 2021
Stypendium Prezydenta Miasta Gniezna obniżone i rozdane po cichu? W grudniu 2020 r. napłynęły do nas nieoficjalne informacje dotyczące wręczenia Stypendium Prezydenta... Poniedziałek, 11 stycznia 2021