Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Koronawirus w Gnieźnie? Czy szpital jest przygotowany na koronawirusa?

Środa, 26 lutego 2020
 • Koronawirus w Gnieźnie? Czy szpital jest przygotowany na koronawirusa?

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej zastępca dyrektora gnieźnieńskiego ZOZ-u, Mateusz Hen, wypowiedział się w kwestii koronawirusa i tego, czy nasz szpital jest przygotowany na walkę z tą chorobą.

Przed statystyką nie uciekniemy i każdy lekarz ma tego świadomość - mówi Mateusz Hen, z-ca dyrektora ds. lecznictwa gnieźnieńskiego ZOZ-u. Na pewno ten wirus wcześniej czy później na terenie naszego kraju się pojawi. Myślę, że obawy są bardzo przesadzone. Statystyka pokazuje, że śmiertelność nie jest większa niż z powodu grypy, którą każdy z nas przechodził w swoim życiu zapewne wiele razy. Obawy dotyczą osób starszych, schorowanych, u których współistnieją inne choroby, które obniżają odporność. Wszystkie szpitale w Polsce aby funkcjonować muszą spełniać pewne wymagania i każdy ze szpitali jest przygotowany do walczenia z chorobą zakaźną - nasz szpital również. Na dzień dzisiaj wytyczne są takie, że jeżeli osoba była w kraju, gdzie narażenie było duże to zgłasza się do szpitala zakaźnego, nie na Szpitalny Oddział Ratunkowy, nie do lekarza pierwszego kontaktu, tylko jedzie na oddział zakaźny. Taki oddział jest na przykład w Szpitalu im. Józefa Strusia w Poznaniu. Dopiero tam można przeprowadzić pełną diagnostykę i w sposób jednoznaczny zweryfikować czy mamy do czynienia z koronawirusem, czy nie. My oczywiście leczymy wszystkich pacjentów, nie odmawiamy pomocy czy wstępnej diagnostyki, aczkolwiek w Polsce jest tylko jedno laboratorium, w którym jesteśmy w stanie określić czy mamy do czynienia z koronawirusem. To laboratorium znajduje się w Warszawie. Objawy są typowe dla grypy: gorączka, kaszel, osłabienie większa męczliwość, u osób starszych duszności. Większość młodych ludzi często traktuje te objawy jako objawy zwykłego przeziębienia i stąd rozszerzanie tej epidemii jest takie, ponieważ ludzie uważają się za zdrowych lub lekko przeziębionych. Nie sposób rozróżnić po objawach czy mamy do czynienia z zarażeniem wirusowym, np. grypowym, czy z koronawirusem.

W Polsce nie ma potwierdzonych przypadków wystąpienia koronawirusa. Chociaż pojawiają się pierwsze informacje o pacjentach z objawami mogącymi sugerować epidemiologiczną chorobę z Chin, na razie nie zostały one medycznie potwierdzone.
 
tekst: Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(5)

 • 27.02.2020 09:19  Odpowiedz na komentarz

  ale mamy przynajmniej procedury na azbestozę!

 • 26.02.2020 22:41  Odpowiedz na komentarz

  Ta większa ..... "męczliwość ?", Dokucza wszystkim młodym ludziom po treningach !! A jeżeli będą jeszcze mieli kaszelek, to bez dwóch zdań, muszą jechać do Warszawy na badania !

 • Gniezno nie zaatakuje żadna epidemia koronowirusa gdyż to miasto i powiat jest już opanowane przez epidemię komuszo-platformuchoską. Nie ma przypadku na świecie aby epidemia właziła tam gdzie już jest jakaś epidemia. To miasto umiera przy jednej epidemii więc dość kar Bożych na tym ogłupionym społeczeństwie nie mającym kogo wybrać w wyborach > może więc teraz kapną się,że Konfederacja to jedyna czysto-polska partia opluwana przez PO-PiS którzy od 30 lat niszczą Prawdziwych Polaków i Patriotów więc jakim cudem mieliby zaakceptować Konfederację???

 • 26.02.2020 16:13  Odpowiedz na komentarz

  Tzn że transport bedzie do Poznania czy chory sam musi tam jechac???

  26.02.2020 19:17

  Zadajesz pytanie jakbyś spadł z księżyca do Gniezna - a niby to czym mieli by wozić ludzi do Poznania skoro w nagłych przypadkach czeka się min godzinę na przyjazd karetki ??? Rusz mózgownicą człowieku > ani na dworzec cię nie zawiozą, ani biletu na pociąg ci nie kupią a jak nie masz kasy to na auto stop.

PODOBNE TEMATY
Komunikat Sanepidu: bieżące informacje o sytuacji epidemiologicznej koronawirusa 8.04.2020 Publikujemy treść informacji otrzymanej o godz. 7.30 od Powiatowej Stacji Sanitarno-epidemiologicznej... Środa, 8 kwietnia 2020
Zastępca dyrektora szpitala poddał się kwarantannie Mateusz Hen, zastępca dyrektora ds. lecznictwa gnieźnieńskiego ZOZ-u, poddał się 14-dniowej kwarantannie... Wtorek, 7 kwietnia 2020
Komunikat Sanepidu: bieżące informacje o sytuacji epidemiologicznej koronawirusa 7.04.2020 Publikujemy treść informacji otrzymanej o godz. 7.30 od Powiatowej Stacji Sanitarno-epidemiologicznej... Wtorek, 7 kwietnia 2020
Dostarczymy Twoje zakupy pod same drzwi! Nie możesz lub nie chcesz wychodzić z domu w czasie epidemii? Nie chce Ci się stać w długich kolejkach... Wtorek, 7 kwietnia 2020