moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Toshiba wybuduje fabrykę w Gnieźnie! To pierwszy zakład w Europie! Koszt inwestycji przekroczy 100 mln zł!

Wtorek, 21 stycznia 2020
  • Toshiba wybuduje fabrykę w Gnieźnie! To pierwszy zakład w Europie! Koszt inwestycji przekroczy 100 mln zł!

Toshiba Carrier Corporation (TCC) wybuduje zakład produkcyjno-dystrybucyjny klimatyzatorów w Gnieźnie. Fabryka ma powstać jeszcze w tym roku. Koszt inwestycji to ponad 100 mln zł.

Będzie to pierwszy zakład japońskiego giganta w Europie. Na jego lokalizację wybrano Pierwszą Stolicę Polski. Premier Polski liczy, że to nie ostatnia inwestycja TCC.

Jak informuje Polska Agencja Inwestycji i Handlu, w Gnieźnie mają być produkowane klimatyzatory różnego przeznaczenia, systemy chłodnicze, wentylatory i kompresory. Fabryka powstanie na terenie Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Szokuje tempo, w jakim Japończycy chcą postawić fabrykę. Inwestycja ma zostać sfinalizowana jeszcze w tym roku.

Rozmowy w sprawie fabryki, która zostanie zlokalizowana w Gnieźnie prowadzi m.in. premier Mateusz Morawiecki, który przebywa obecnie w Japonii.
 
tekst: Andrzej Bukowski
foto: Mapy Google

Napisz komentarz

Komentarze(17)

  • 23.01.2020 00:42  Odpowiedz na komentarz

    Pinokio mówi "prawdę" i artykuł zawiera częściowo prawdę !!!

  • 22.01.2020 17:33  Odpowiedz na komentarz

    Kolejna firma nie placaca podatkow. A na ten Rok dla starych silidnych firm podwyzka o20% podatkow od nieruchomosci. No trzeba jaPonczykom dolozyc. Tacy biedni.

  • 22.01.2020 17:19  Odpowiedz na komentarz

    Na FB jest strona tych hal

  • 22.01.2020 14:30  Odpowiedz na komentarz

    Podtaki wplyna ale z manych wynagrodzen pracowników

  • 22.01.2020 13:23  Odpowiedz na komentarz

    Gdyby komuś się chciało troszkę poszperać po internecie i zainteresować się tematem zamiast pisać głupie i marudne komentarze, to znalazłby wiadomości że owy budynek ma mieć powierzchnię zabudowy 1,7 ha na działce 3,7 ha. Zatrudnić ma ok 100 osób. Produkcja ma być w pełni zautomatyzowana więc potrzebni będą głównie pracownicy wykwalifikowani , inżynierowie do obsługi takowych maszyn a więc nie za najniższą krajową. Tak jak pracownicy biurowi, magazynierzy, spedytorzy itp. no może będzie kilka etatów za najniższą krajową ale to wypełnią raczej nasi wschodni przyjaciele.

  • 22.01.2020 09:46  Odpowiedz na komentarz

    Mam pytanie. Czy przy ulicy Gdańskiej na prywatnym gruncie też funkcjonuje Słubicka Strefa Ekonomiczna ? Czy wciska się nam gnieźnianom tylko taki bajer?!!

  • Tohiba nie wybuduje żadne fabryki. Ta firma tylko wynajmie hale na swoje cele i tyle. Zatrudni 50 ludzi i tyle. I Tą halę przy ulicy Gdańskiej firma Toshiba rozumiem tylko wynajmie od właściciela na jakieś 15 lat. A po tym okresie zwinie swoje urządzenia do składania w całość klimatyzatorów i ... wyjedzie ze swoimi urządzeniami dalej. Na przykład na Ukrainę. Tak ? Ale spryciarze . A zostawią w Gnieźnie choć 100 złotych podatków? Czy wcale ? Jeżeli wcale, to jaki to interes dla Miasta Gniezna

  • 22.01.2020 07:21  Odpowiedz na komentarz

    Same zabudowania - hale i teren to pryszcz. Najważniejsze są nowoczesne maszyny i sama technologia którą przywiozą do Gniezna Japończycy. To dopiero pozwoli temu zakładowi zaistnieć jako producentowi nowoczesnych klimatyzatorów ! a potem będą jeszcze ważne podatki jakie dołożą do Budżetu Miasta Gniezna. Ale kiedy te podatki wpłyną? za 10 lat? Jak to jest w przepisach dla Stref ekonomicznych ?

  • 21.01.2020 21:27  Odpowiedz na komentarz

    Co to jest 100mln. szpital na 3maja kosztowal wiecej, a nadal nie jest ukonczony.

  • 21.01.2020 20:44  Odpowiedz na komentarz

    Wszyscy tylko kopiuj wklej , każdy portal te same.bzdury

  • 21.01.2020 18:39  Odpowiedz na komentarz

    I pewnie za 2 tys hehe

  • 21.01.2020 16:40  Odpowiedz na komentarz

    FAbryka nie powstanie w tym miejscu panie redaktorze.
    Kopiuj wklej nie wystarczy.

    21.01.2020 20:43

    Brawo , wszyscy mają ta sama kopie

  • 21.01.2020 13:50  Odpowiedz na komentarz

    Super. A wiadomo jaka mniej więcej ilość gnieźnian zostanie w tej fabryce zatrudniona ? 50 osób, 150 osób czy może aż 300 osób ? Bo nie wiem jak bardzo mam się cieszyć ?

  • 21.01.2020 11:30  Odpowiedz na komentarz

    A CZY autor sprawdził dokładnie temat bo WŁAŚCICIEL kupił JUŻ magazyny przy gdańskiej.

    21.01.2020 20:42

    Wiesz zasada kopiuj wklej Ale żeby tak poczytać rozeznać się to już nie masakra każdy portal I te same bzdury