moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Rozpoczęły się obchody Dni Judaizmu

Piątek, 17 stycznia 2020
 • Rozpoczęły się obchody Dni Judaizmu

Historia Gniezna to także losy społeczności żydowskiej, które przed laty zamieszkiwała miasto i miała wpływ na jego kształtowanie. Rozpoczynające się Dni Judaizmu mają upamiętnić wszystkich pomordowanych, a także przybliżyć historię i losy narodu żydowskiego.

27 stycznia przypada 75. rocznica Wyzwolenia Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego I Zagłady Auschwitz. Według oficjalnych raportów, zginęło tam ponad milion osób, głównie żydowskiego pochodzenia. Wielu naukowców do dziś uważa, że liczba ta była o wiele wyższa.

Pamięć to jedna z tych rzeczy, które możemy robić na co dzień, dla tych których życie zostało brutalnie przerwane. W Gnieźnie ta pamięć stara się być chroniona. Kilka lat temu powstał tu Szlak Trzech Kultur, który ma prowadzić turystę poprzez miejsca będące wspomnieniem po pokojowym współistnieniu Polaków, Żydów i Niemców przez kilka wieków naszej wspólnej historii.

Jednym z takich miejsc jest miejsce dawanego XIX-wiecznego cmentarza żydowskiego, który znajdował się tam, gdzie dziś mieści się Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej. Właśnie tu rozpoczęły się dzisiejsze obchody Dni Judaizmu. Obecni oddali chołd wszystkim pomordowanym. Płyta, pod którą złożono kwiaty zamontowana w 2008 roku pokazuje, że nie da się zafałszować historii. Pokazuje, że można pamiętać. Pamięć ta nie kosztuje, a znaczy bardzo dużo.

Napisz komentarz

Komentarze(4)

 • 20.01.2020 13:46  Odpowiedz na komentarz

  Czy rabbi Polak też będzie NA OBCHODACH ?

 • 18.01.2020 18:55  Odpowiedz na komentarz

  A co z drugim cmentarzem żydowskim, który znajdował się przy ulicy Roosevelta, na przeciwko sklepu "LIDL".? tamten TEREN, NIE WYMAGA UPORZĄDKOWANIA I UPAMIĘTNIENIA ?

  19.01.2020 19:46

  A CO Z CMENTARZAMI POLAKÓW? PROSZĘ SOBIE POCZYTAĆ CO ŻYDZI ROBIĄ Z POLSKIMI I NA POLSKICH CMENTARZACH BO NA PEWNO ICH NIE PORZĄDKUJĄ... NIEMA WAŻNIEJSZYCH SPRAW W GNIEZNIE JAK WYDAWANIE PIENIĘDZY NA TAKIE RZECZY!

 • 18.01.2020 17:27  Odpowiedz na komentarz

  sprawdzić pochodzenie prezydenta GNIEZNA TRZY POKOLENIA WSTECZ, I NA TACZKI...

PODOBNE TEMATY
Kolumna Zwycięstwa odsłonięta! W sobotę przy kościele garnizonowym w Gnieźnie odsłonięto Kolumnę Zwycięstwa. Pomnik upamiętnia Bitwę... Niedziela, 27 września 2020
"Śliska sobota" na drogach powiatu! Doszło do wielu kolizji W sobotę na drogach powiatu gnieźnieńskiego doszło do kilku kolizji drogowych. Po opadach deszczu jezdnie... Niedziela, 27 września 2020
Sprawiedliwość po latach! Przedsiębiorca z powiatu gnieźnieńskiego prawomocnie uniewinniony! 24 września 2020 r. Sąd Okręgowy w Poznaniu utrzymał w mocy wyrok uniewinniający Sądu Rejonowego w Gnieźnie... Sobota, 26 września 2020
Za pochówek w niewłaściwym miejscu należy się więcej! Sąd w Poznaniu zmienił wyrok! Sąd Okręgowy w Poznaniu zmienił wyrok i przyznał siostrzeńcowi kobiety pochowanej w złym grobie kwotę... Sobota, 26 września 2020