Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Kupno mieszkania - krótki i praktyczny poradnik

Czwartek, 9 stycznia 2020
  • Kupno mieszkania - krótki i praktyczny poradnik

Kupno mieszkania to duży wydatek, dlatego warto dobrze przemyśleć decyzję o zakupie, a także postarać się możliwie ograniczyć koszty dodatkowe. Podpowiadamy, jak rozsądnie kupić mieszkanie, by nie przepłacić. Skorzystaj z naszych praktycznych porad.

Mieszkanie - wydatek, ale i cenna inwestycja
Zakup mieszkania to nie tylko wydatek, ale przede wszystkim inwestycja w przyszłość - nie ma znaczenia, czy kupujemy je dla siebie, czy jako typowy lokal pod wynajem. W tej roli świetnie sprawdzają się m.in. mieszkania na sprzedaż w Warszawie lub miastach turystycznych jak Gdańsk. Z tego też powodu dobrym wyborem jest takie, które nie straci na wartości, a raczej na niej zyska. Jak dobrze wybrać i kupić mieszkanie, by nie przepłacić?

Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego?

Zastanawiając się nad zakupem mieszkania, przede wszystkim trzeba określić, czy interesuje nas lokal z rynku pierwotnego, czy wtórnego. Od tego zależy jego stan techniczny oraz cena. Wybrane mieszkania z rynku wtórnego mogą wymagać jedynie odświeżenia, ale w większości trzeba przeprowadzić poważne prace remontowe, które mogą kosztować nawet ok. 30-50 tysięcy złotych. Wtedy koszt zakupu i remontu może przekroczyć cenę mieszkania deweloperskiego. Jednak zakup na rynku pierwotnym to dodatkowe koszty związane z wykończeniem.

Lokalizacja - centrum czy obrzeża miasta?
Położenie inwestycji to jeden z najważniejszych czynników determinujących cenę lokali. Jedni wolą lub decydują się ze względów finansowych na wybór lokalu z dala od centrum - jak mieszkania na Bemowie, Białołęce czy w Wilanowie - inni szukają mieszkań w samym sercu miasta.

Warto dokładnie sprawdzić lokalizację, ale też jej otoczenie - m.in. dojazd do centrum, szkoły i przedszkola w pobliżu, stopień rozbudowy sieci dróg, dostępność miejsc parkingowych (również dla gości), infrastruktura handlowo-usługowa, oświetlenie, bezpieczeństwo oraz zieleń.

Warto też sprawdzić na planie zagospodarowania przestrzennego, jakie zmiany mogą nastąpić w najbliższej przyszłości - m.in. budowa nowoczesnego biurowca tuż obok, zmiana organizacji ruchu itd. Przez niektóre zmiany mieszkanie straci na atrakcyjności, a zatem także na wartości.

Na co zwrócić uwagę podczas wizyty w mieszkaniu?

Jeśli mamy szansę obejrzeć lokal, warto skorzystać z tej możliwości - bez emocji i pośpiechu. Najważniejszy jest jego stan techniczny, metraż, wielkość pomieszczeń, rozkład, położenie od którego zależy stopień i godziny nasłonecznienia, wygłuszenie ścian, a także sprawdzić, czy należy do niego balkon, loggia lub ogródek.

Warto też spróbować negocjować z deweloperem czy osobą sprzedającą mieszkanie. Często można w ten sposób otrzymać nieco lepszą cenę albo kupić taniej miejsce garażowe lub komórkę lokatorska czy boks komórkowy. Ostateczna cena jest zwykle niższa o około 10 proc. niż wywoławcza. Często nie warto godzić się od razu na zaproponowaną przez sprzedającego wstępnie cenę, gdyż można zaoszczędzić część pieniędzy potrzebną na urządzenie mieszkania.
 

Napisz komentarz

Komentarze(1)

PODOBNE TEMATY
Wypadek na skrzyżowaniu w Kiszkowie W sobotę o godz. 17.50 służby ratunkowe otrzymały zgłoszenie o wypadku na skrzyżowaniu w Kiszkowie.... Sobota, 22 lutego 2020
Obywatelskie zatrzymanie w centrum Gniezna! Nastolatek ukradł kobiecie torebkę Dzisiaj ok. godz. 18.00 w centrum Gniezna doszło do obywatelskiego zatrzymania złodzieja torebki. Nastolatek... Sobota, 22 lutego 2020
Próba samobójcza w centrum Gniezna! Mężczyzna chciał skoczyć z 3 piętra Dzisiaj ok. godz. 20.45 służby ratunkowe zostały powiadomione o próbie samobójczej w kamienicy przy... Sobota, 22 lutego 2020
Nagroda za pomoc w ujęciu wandali! Prezydent Gniezna Tomasz Budasz wyznaczył nagrodę 4 tysięcy złotych za pomoc w ujęciu sprawców wandalizmu,... Sobota, 22 lutego 2020