X
Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Sto metrów historii - Franciszkańska. Interaktywne Muzeum Gniezna na ulicach

Czwartek, 26 grudnia 2019
  • Sto metrów historii - Franciszkańska. Interaktywne Muzeum Gniezna na ulicach

100 metrów historii to cykl oprowadzań przewodnickich przygotowany przez Interaktywne Muzeum Gniezna. Po gnieźnieńskich uliczkach wypełnionych historią oprowadza Jarosław (Mikołajczyk) - "Muzealnik Detektyw" edukator muzealny z Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Tym razem uczestnicy poznali kilka opowieści z ulicy Franciszkańskiej. Ten spacer w piątek 19 grudnia był także początkiem wspólnych warsztatów MPPP i młodzieży z III Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie.

Grupa młodych ludzi roboczo przyjęła nazwę “Uliczne muzeum z III Liceum”, nie będzie grupą rekonstruktorów, to raczej ma być uteatralnianie fragmentów historii opowiadanych przez przewodnika w gwarze.

Tym razem przewodnik zabrał spod budynku Sądu, pokaźną grupę uczestników na krótki spacer, mimo tego nie zabrakło atrakcji. Po krótkim wprowadzeniu w historię budowli w stylu arkadowym. Z racji na to, że jednym z głośniejszych procesów, jaki miał miejsce w tym sądzie, był niewątpliwie ten dotyczący Dzieci Wrzesińskich, uczniowie III LO imienia Jana III Sobieskiego improwizowali krótką scenkę strajku z 1901 r. Był żołnierz pruski w mundurze 49 regimentu, nauczyciel i trójka strajkujących dziewcząt, które nie chciały mówić pacierza po niemiecku. Pojawiła się też fotograf nawiązująca do pracującej opodal przy Tumskiej 5 - Ludwiki Mąke, wcielająca się w jej role dziewczyna pracowała zabytkowym aparatem Voigtländer Bessa wyprodukowanym w 1929 roku, czyli niespełna 12 lat po zamknięciu Atelier gnieźnieńskiej fotografki.

Z elementu poważnego prowadzący przeszedł do historii z lat 80. XX wieku, przypominając, że to na tej ulicy kręcono sceny do serialu „Ballada o Januszku”. Tutaj wielu kolegów przewodnika za ogolenie głowy na łyso zarobiło pokaźne pieniądze jako statyści.

Przy Franciszkańskiej, nie mogło zabraknąć stałej opowieści przewodnika gwarowego o gnieźnieńskiej “św. rodzinie”, czyli błogosławionej Jolancie, jej siostrze św. Kindze mężu Jolanty Bolesławie Pobożnym i nieistniejącym już klasztorze Klarysek. W samym klasztorze zwiedzający weszli do krypty grobowej Bolesława Pobożnego, która miała być też kryptą Przemysła II. Tutaj na gości czekało skryptorium - młodzież III LO pokazała pisanie gęsim piórem i inkaustem, na papierze czerpanym. Było to nawiązanie do postaci Królika skryby, który stoi opodal klasztoru. Pojawiła się także opowieść o gnieźnieńskim mistyku, poecie i wizjonerze Sławomirze Kuczkowskim. Który ostatnie swoje spektakle realizował właśnie w podziemiach franciszkańskich. Uczniowie Sobieskiego przeczytali kilka wierszy zmarłego 10 lat temu poety, a Jakub Gawron z Teatru w Depozycie pokazał ikonę z ostatniego spektaklu Teatru Wizji i Medytacji Czerwona Główka, którego Kuczkowski był liderem oraz fragmenty scenografii Komory.

Na zakończenie spotkania jedna z dziewcząt zagrała kolędę. To było pierwsze wspólne działanie Muzeum i III Liceum w ramach 100 metrów historii. Niezwykle ciekawie zapowiada się kolejne, na ulicy Rzeźnickiej, o którym będziemy informować wkrótce.
 
tekst: MPPP
foto: Wiktoria Manowiecka

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Już w piątek wmurowanie aktu erekcyjnego w Dziekanowicach 21 lutego z udziałem Marszałka Województwa Wielkopolskiego pana Marka Woźniaka i ks. abp. Wojciecha... Wtorek, 18 lutego 2020
W czwartek, w I LO poleje się krew 20 lutego w godzinach 9.00 do ok. 14.00 w czytelni I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego... Wtorek, 18 lutego 2020
Oddali prawie 19 litrów krwi! W niedzielę, w Mnichowie odbyła się IV akcja honorowego krwiodawstwa w Gminie Gniezno. Udało się zebrać... Poniedziałek, 17 lutego 2020
Gnieźnieńskie Rozpoczęcie Sezonu Motocyklowego 2020 już 5 kwietnia 5 kwietnia o godz. 12.00 Rynku odbędzie się Gnieźnieńskie Rozpoczęcie Sezonu Motocyklowego 2020. Organizatorzy... Piątek, 7 lutego 2020