Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Premiera książki "Krzysztof Kolumb - historia niezwykła" Adama Góralskiego

Piątek, 13 grudnia 2019
  • Premiera książki

Zaskakujący pośmiertny debiut emigranta z Kresów do Ameryki Południowej. Adam Góralski stawia w napisanej prawie 30 lat temu książce ?Krzysztof Kolumb - historia niezwykła? tezę, że słynny żeglarz miał polsko-żydowskie korzenie. Jego odnalezione niedawno dzieło w nietypowy sposób łączy w sobie cechy publikacji historycznej z literacką prozą, jest po części opowieścią, a po części gawędą, którą dobrze się czyta.

Książka Góralskiego odbiega od kanonu literatury poświęconej wielkim odkryciom geograficznym. Autor nie powtarza encyklopedycznych wiadomości o Kolumbie. Przenosi uwagę z powszechnie znanych dokonań wielkiego podróżnika na jego motywację do działania, problemy i sprawy osobiste. Skupia uwagę na zagadkowych zachowaniach odkrywcy Ameryki oraz fałszowaniu jego życiorysu. Przedstawia w epicki sposób średniowieczne realia nie stroniąc przy tym od ich brutalności. „Krzysztof Kolumb - historia niezwykła” zawiera przy tym ogromny zasób interesujących informacji.

Co ciekawe, Góralski nigdy nie zobaczył swojego dzieła, które było ukoronowaniem jego wielkiej życiowej pasji w poznawaniu tajemniczej przeszłości Kolumba. Z powodu choroby stracił bowiem wzrok i całą książkę podyktował. Do tego w języku hiszpańskim, gdyż większą część życia spędził w Wenezueli i Hiszpanii. Podeszły wiek i pogarszający się stan zdrowia nie pozwoliły Adamowi Góralskiemu zabiegać o publikację swojego dzieła. Maszynopis tej intrygującej książki przez wiele lat po śmierci emigranta leżał w szufladzie jego domu na Wyspach Kanaryjskich.

To, że ukazuje się teraz to skutek starań wielkopolskiego dziennikarza i pisarza, Krzysztofa M. Kaźmierczaka. Przed laty zetknął się on z historią Góralskiego, a niedawno dowiedział od jego rodziny o książce, której wydanie było życiowym, niespełnionym marzeniem emigranta.

Premiera książki Adama Góralskiego odbędzie się 16 grudnia 2019 roku (w poniedziałek) o godz. 18.00 w Bibliotece Raczyńskich - w Galerii Atanazego (wejście od Al. Marcinkowskiego 23). W spotkaniu weźmie udział jedna z córek autora publikacji, p. Sabina Goralski-Filonov z Hiszpanii, a poprowadzi je Krzysztof M. Kaźmierczak.

O autorze:
Adam Góralski (1912-2005) był doktorem chemii, absolwentem Politechniki Lwowskiej. Podczas II wojny światowej pracował przymusowo w Niemczech i trafił do obozu w Dachau. W 1947 roku emigrował do Ameryki Południowej. Przez całe życie działał na rzecz Polonii. Był miłośnikiem historii i popularyzatorem esperanto, jednego z dziewięciu języków, które biegle znał. W latach 60. stracił wzrok. Dotąd nie wydaną książkę „Krzysztof Kolumb - historia niezwykła” napisał w latach 1985-1990.

 „Krzysztof Kolumb - historia niezwykła”, Adam Góralski
stron: 450, format: A5

 
tekst: Informacja prasowa

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Historyczne tematy klubu "Trzy kwadranse z książką" Tak jakoś się składa, że wśród książkowych poleceń klubu "Trzy kwadranse z książką" dominuje powieść... Niedziela, 16 lutego 2020
Winiary otwierają czytelnicze dyskusje I ruszyły! Czytelnicze dyskusje "za mostem" miały właśnie swoją premierę. "Espresso z książką na Winiarach"... Piątek, 24 stycznia 2020
Klub "Espresso z książką na Winiarach" A teraz lektura spowita aromatem kawy. Mamy przyjemność ogłosić, że przy Bibliotece powstaje piąty klub... Piątek, 10 stycznia 2020
Gnieźnianka ilustratorką włoskiej książki Kilka dni temu została opublikowana książka "La storia del sogno del piccolo Paulu che ha cambiato i... Piątek, 10 stycznia 2020