X
Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Obchody Święta Niepodległości

Czwartek, 7 listopada 2019
  • Obchody Święta Niepodległości

Wydarzenia, które miały miejsce przed 101. laty zapisały się na kartach naszej historii jako mające ogromny wpływ na kształtowanie się naszej państwowości. Mimo, iż dla nas, Wielkopolan, to 28 grudnia jest szczególnym przyczynkiem do wspominania dziejów naszej małej ojczyzny, ze względu na rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, to zachęcamy wszystkich, do wspólnego i radosnego obchodzenia przypadającego już za kilka dni Święta Niepodległości.

Jak co roku, 11 listopada będziemy wspominać tych, którzy oddali swoje życie za wolność naszego kraju podczas Mszy św., oraz tuż po niej, w trakcie oficjalnych uroczystości na placu Prymasa Mikołaja Trąby.

Obchodzone w roku ubiegłym stulecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości przyczyniło się do zapoczątkowania wielu nowych inicjatyw. Cześć spośród nich pragniemy kontynuować. W ramach wydarzeń towarzyszących rozstrzygnięta zostanie druga edycja konkursu „Zostań Herosem Niepodległości", w którym udział biorą gnieźnieńskie przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych. Zachęcamy także wszystkich do wykonania samodzielnie elementu garderoby popularnego w tamtych czasach, czyli muchy. Jej forma, kształt, kolor mogą być dowolne. Podpowiadamy także, aby z takim symbolem elegancji pojawić się w trakcie zbliżających się obchodów. Tych, którzy przygotują je wcześniej zapraszamy do wykonania zdjęć z muchami i umieszczenia ich w socialmediach, dołączając tym samym do akcji #przywdziejmuche (taki właśnie opis prosimy umieszczać przy zdjęciach).

Od pięciu lat w Gnieźnie odbywa się także Bieg Niepodległości, którego tegoroczna edycja wraca na pierwotną trasę. Zapraszamy wszystkich do kibicowania sportowcom i pojawienia się na trasie biegu w celu dopingowania biegaczy.

O godzinie 12:00 chcemy wspólnie z Państwem wziąć udział w ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do Hymnu", w ramach której zaśpiewamy nasz hymn na placu Prymasa Mikołaja Trąby, po czym przejdziemy razem na Rynek, gdzie wysłuchamy koncertu chóru Metrum, a po nim razem z muzykami wspólnie będziemy śpiewać pieśni patriotyczne. W tym miejscu odbędzie się także wręczenie nagród we wspomniany konkursie.

Podobnie jak przed rokiem, na Rynek zawita jarmark, w ramach którego będzie można zakupić tradycyjne rogale świętomarcińskie i nie tylko. Zapraszamy!
 

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Pod Gnieznem powstaje Osiedle Natura! Ceny domów zaczynają się od 269 tys. zł! Większość z nas marzy o zamieszkaniu w miejscu, gdzie króluje cisza i spokój, w oddali słychać śpiew... Sobota, 29 lutego 2020
Wypadek na skrzyżowaniu w Kiszkowie W sobotę o godz. 17.50 służby ratunkowe otrzymały zgłoszenie o wypadku na skrzyżowaniu w Kiszkowie.... Sobota, 22 lutego 2020
Obywatelskie zatrzymanie w centrum Gniezna! Nastolatek ukradł kobiecie torebkę Dzisiaj ok. godz. 18.00 w centrum Gniezna doszło do obywatelskiego zatrzymania złodzieja torebki. Nastolatek... Sobota, 22 lutego 2020
Próba samobójcza w centrum Gniezna! Mężczyzna chciał skoczyć z 3 piętra Dzisiaj ok. godz. 20.45 służby ratunkowe zostały powiadomione o próbie samobójczej w kamienicy przy... Sobota, 22 lutego 2020