moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

5 najważniejszych rzeczy do rozważenia przy zakupie pralki

Środa, 6 listopada 2019
  • 5 najważniejszych rzeczy do rozważenia przy zakupie pralki

Pralka to jeden z najbardziej potrzebnych w domu sprzętów. Bez niej trudno byłoby utrzymać w czystości ubrania, bieliznę, ręczniki, pościel czy firanki. Kupując tego typu urządzenie pod uwagę trzeba wziąć kilka ważnych kwestii. Jakich? Wszystkie zostały opisane poniżej.

Rodzaje pralek
Pralki możemy zaklasyfikować do dwóch grup: automatyczne oraz wirnikowe. Obecnie na rynku dostępne są głównie pierwsze z wymienionych, gdyż są wyposażone w wiele nowoczesnych technologii. Modele wirnikowe nie są już tak popularne, ale czasami mogą okazać się bardzo dobrym wyborem. Ponieważ nie wymagają one podłączenia do sieci wodociągowej można ich używać w domkach letniskowych, na działkach czy kempingu. Niemniej jednak to automatyczne sprzęty są uznawane za bardziej komfortowe w użytkowaniu. Aby przekonać się, które urządzenie jest godne uwagi warto zajrzeć na stronę najlepszerankingi.pl. Jest tutaj zestawienie prezentujące pralki chętnie wybierane przez kupujących, które są chwalone za łatwą obsługę, praktyczność oraz efektywne działanie.
Jest też inny podział pralek wyróżniający modele ładowane od przodu i od góry. To, na który się zdecydujemy, uzależnione jest głównie od indywidualnych preferencji. Warto też rozważyć, czy ma to być urządzenie wolnostojące, czy może przystosowane do zabudowy (można je zamaskować, tak aby nie wpływało negatywnie na wystrój pomieszczenia).

Pojemność
Jeżeli nie chcemy żałować podjętej decyzji, koniecznie trzeba sprawdzić, jaka jest pojemność pralki. Od niej zależy ilość ubrań, które możemy wyprać. Co prawda kupowanie bardzo dużego urządzenia nie jest dobrym rozwiązaniem w przypadku osób mieszkających samotnie czy par, ale lepiej unikać modeli o zbyt małej pojemności. Obecnie najczęściej kupowane są pralki z wsadem od 5 do 7 kg.

Liczba dostępnych programów
Każda pralka automatyczna ma do wyboru kilka lub nawet kilkanaście programów przeznaczonych do prania konkretnych rodzajów materiałów w określonej temperaturze. Za podstawowe uznaje się m.in. programy: bawełna (40 st. C lub 60 st. C), syntetyki (do prania poliestru, wiskozy, poliamidu), dodatkowe płukanie czy pranie wstępne. Sprzęt powinien też mieć osobny tryb do odpompowania wody z bębna, który pozwala na zrezygnowanie z cyklu wirowania prania.
Nowoczesne pralki nierzadko wyposażone są w dodatkowe programy, np. pranie ubrań sportowych czy ubranek dziecięcych, koszule, delikatne, pranie ręczne, firanki i zasłony lub tryb szybki. Choć nie są one niezbędne, z pewnością przydadzą się w pewnych sytuacjach.

Głośność pracy
Co prawda pralki kojarzą się z dużym hałasem, ale nie zawsze musi tak być. W sklepach można znaleźć stosunkowo cicho działające modele, które nie przeszkadzają podczas wykonywania codziennych czynności czy relaksu. Przeważnie podczas prania sprzęt emituje hałas na poziomie 50 dB (lub nieco większym), a w czasie wirowania podwyższa się do 70 - 80 dB.

Przydatne funkcje
Pralki oferowane przez renomowanych producentów często mają dodatkowe funkcje. Jedną z nich jest Add Wash, czyli możliwość wrzucenia ubrań do bębna, nawet po rozpoczęciu prania (służą do tego dodatkowe drzwiczki). Ciekawa jest też opcja opóźnienia startu pracy, za sprawą której możemy sami ustawić, o której urządzenie się włączy. Warto wspomnieć również o funkcji ważenia. Dzięki niej pralka waży wsad i na tej podstawie dobiera właściwy czas oraz ilość wody do prania.

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
6 powodów, dla których warto robić zakupy przez internet Aktualnie praktycznie każdy może cieszyć się całkowicie nieograniczonym dostępem do Internetu. W związku... Piątek, 22 maja 2020
Współpraca Wasze Radio FM i portalu Moje-Gniezno.pl We współczesnym świecie podawanie ważnych informacji szybko i bez zbędnej zwłoki to jeden z wyznaczników... Sobota, 22 lutego 2020
Nowy sklep RTV/AGD w Gnieźnie Szykujesz się na święta i chcesz zaoszczędzić na zakupach? Będzie ku temu okazja! W czwartek 5 grudnia... Sobota, 30 listopada 2019
Pochowali kobietę w złym grobie, po czym po prostu przenieśli trumnę! Rodzina wygrała sprawę w Sądzie 8 marca 2018 roku odbył się pogrzeb Kazimiery Nowak. Chociaż miejsce pochówku zostało precyzyjnie wyznaczone,... Czwartek, 29 sierpnia 2019