Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Co dzieje się na gnieźnieńskiej ginekologii? Czy lekarze wymuszają podwyżki i chcą rozbić oddział?

Środa, 30 października 2019
  • Co dzieje się na gnieźnieńskiej ginekologii? Czy lekarze wymuszają podwyżki i chcą rozbić oddział?

Gnieźnieńska ginekologia od lat boryka się z problemem niedoboru młodych lekarzy. Teraz, kiedy pojawiła się szansa na zmianę tego, "starzy" lekarze stają oporem. Dlaczego?

Od 15 lat jedynym pełnoetatowym pracownikiem oddziału gnieźnieńskiej ginekologii był lek. Jakub Ernst. Niestety w tym roku po raz szósty nie zdał egzaminu specjalizacyjnego z ginekologii. We wrześniu złożył wypowiedzenie. Najmłodszym z obecnie pracujących na oddziale ginekologów jest lek. Zbigniew Walkiewicz, który ma 55 lat. Pozostali są już w wieku emerytalnym. W ostatnim czasie udało się pozyskać lek. Dariusza Lewickiego. Ten wykwalifikowany 49-letni lekarz ukończył Wojskową Akademię Medyczną w Łodzi i w latach 2007 - 2014 był Szefem Służby Zdrowia Marynarki Wojennej. Niedawno przeprowadził się do Gniezna i rozpoczął pracę w szpitalu. Każdy nowy człowiek wnosi coś nowego do zespołu - mówi Mateusz Hen, z-ca dyrektora ds. medycznych gnieźnieńskiego ZOZ-u. Lekarz Dariusz Lewicki ma bardzo dobre kwalifikacje, był Szefem Służby Zdrowia Marynarki Wojennej. Tymczasem spotkaliśmy się z całkowitym brakiem akceptacji nowego specjalisty na oddziale. To jest wręcz nie do pomyślenia. Co istotne, nie możemy doprosić się dotychczasowym ginekologom, i to już od pół roku, o trzymanie się pracy w systemie i prowadzenie dokumentacji. To są ich obowiązki, z których się nie wywiązują, tak samo jak kształcenie swoich następców, czego również nie robią.

Jak wspomniał z-ca dyrektora ZOZ-u, Mateusz Hen, nowy ginekolog przeżywa wręcz piekło na oddziale. Starsi lekarze wyganiają go z dyżurki, źle się odnoszą, stosują formy zbliżone do mobbingu. Dlaczego? Umowa lek. Dariusza Lewickiego opiewa na kwotę o 20 zł wyższą za godzinę pracy od umów starszych ginekologów. Nie powinno wydawać się to dziwne chociażby ze względu na kwalifikacje specjalisty. Tym samym 9 pozostałych lekarzy złożyło pismo do dyrekcji szpitala, w którym domagają się podwyżki wynagrodzenia o 33%. Generuje to koszt około 650 tysięcy złotych rocznie. Na to gnieźnieńskiego szpitala nie stać. Lekarze zagrozili, że jeżeli nie otrzymają wnioskowanej podwyżki, odejdą ze szpitala. Z jednej strony otwiera to furtkę dla młodych ginekologów, z drugiej może spowodować „ewakuację” oddziału, czyli przeniesienie wszystkich pacjentów do innych szpitali.

Gnieźnieński szpital jest jedną z nielicznych powiatowych placówek w Polsce, które utrzymują podwójny ciąg dyżurowy na ginekologii. Jeżeli lekarze zaczną się zwalniać, to także jest zagrożone.

Wszystkie oddziały gnieźnieńskiego szpitala, oprócz ginekologii, kształcą młodych lekarzy. Z jednej strony „stara” kadra podkreśla, że jest zżyta z placówką, dba o jej funkcjonowanie, z drugiej natomiast stawia dyrekcję „pod ścianą”, próbując wymóc podwyżkę, której budżet ZOZ-u nie jest w stanie udźwignąć, a dodatkowo nie dba o swoich następców. To tak czy inaczej doprowadzi w końcu do pozostawienia oddziału bez lekarzy. Za wizerunek szpitala i oddziałów odpowiada dyrekcja, ale buduje go kadra. Często mieszkańcy bardziej znają poszczególnych lekarzy niż włodarzy ZOZ-u i to właśnie o ginekologach krążą już opinie, z których wynika, że mogą doprowadzić do rozpadu oddziału w szpitalu.

Warto jeszcze podkreślić, że w styczniu 2018 roku poprzednia dyrekcja zatrudniła ginekologa lek. Krzysztofa Katulskiego, którego wynagrodzenie wynosiło ponad 200% stawki pozostałych lekarzy. Wówczas nie budziło to takich kontrowersji jak obecnie.
 
tekst: Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(29)

  • 04.11.2019 17:26  Odpowiedz na komentarz

    miałąm wykonywany zabieg w szpitalu przez dr Ernsta Lecha .jESTEM BARDZO ZADOWOLONA ZARÓWNO ZE SPOSOBU W JAKI ZABIEG ZOSTAŁ WYKONANY ,JAK I SPOSOBU WYJASNIENIA NA CZYM POLEGA ZABIEG ITD. zOSTAŁAM ZAOPIEKOWANA TAKŻE PO ZABIEGU ,NIE POZOSTAWIONO MNIE RÓWNIEŻ PÓŻNIEJ I PO KILKU DNIACH KONTROLNIE MIAŁAM SIĘ ZGŁOSIĆ DO BADANIA . nIE ZNAM POZOSTAŁYCH LEKARZY ,LECZ NIE WIDZĘ POWODU BY NIE WYSTAWIC LAURKI OSOBIE KTÓRA NA NIĄ ZASŁUGUJE . dZIĘKUJĘ

  • 03.11.2019 18:59  Odpowiedz na komentarz

    Jeżeli wiecie o mobbingu to wymaga to krok?w prawnych. Każdy pracownik, kt?ry nie wywiązuje się z obowiązk?w ponosi konsekwencje w innych zakładach pracy. Jakiś wyjątek? Może wystarczu konkurs na lekarzy.rozpisać.

  • 02.11.2019 21:49  Odpowiedz na komentarz

    Niech ten nowy lekarz nie da się tym starym, lepiej wyksztalcony to mu sie nalezy lepsza kasa!! GNIEŹNIEŃSCY GINEKOLODZY TO KLIKA nie chcą dopuścić młodych, gnieźnieński szpital to dno, urodziłam 2 dzieci i GNIEZNo nie wchodziło w grę, współczuję tym kobietom które Muszą RODZIĆ w tym szpitalu.

    04.11.2019 16:53

    We wrześni też już nie BĘDĄ pracować za darmo - nie słyszała pani? więc droga wolna do poznańskich specjalistów ...A młodych ? jak sobie pani wykształci dzieci to może będa takie głupie żeby się z pretensjonalnym społeczeństwem użerać w prowincjonalnym oddziale położniczym ..ale nikt z młodych tu nie przyjdzie a nielicznym którzy CHCĄ tu pracować to nie lekarze nie pozwalają a kto inny (ale to wyjdzie w postępowaniu przez sądem i w prokuraturze). Ja nie grymaszę na lekarzy w gnieznie bo miałam styczność z NHS em brytyjskim... i nigdy wiecej.

  • Darek to jezdzi na chałtury na hel gdzie przez 72 godziny pracuje społecznie na sor-Ze . PiEjemy z zachwytu , ze taki arTysta zawital z rzadowej lecznicy do biednego powiatoweGo szpitala .

    02.11.2019 20:18

    Proszę czytać ze zrozumieniem i sprawdzić definicję chałtury...

  • ... swego nie znacie? Cieszcie się Panie, że takiego specjalistę macie w powiatowym, a nie tylko w leczniczych rządowych praktykujących ... Jeszcze laurki nosić Mu będziecie. Co do reszty szanowanych Doktorów to - bez komentarza. Witaj w domu Darku.

  • 01.11.2019 17:46  Odpowiedz na komentarz

    Brawo ginekolodzy walczcie z tą kiepska dyrekcja wezma kredyt i dadzą rade. PISTORIUS zwalniał teraz zwolnią się ginekolodzy nich myśli jak na święta latać grafik. Za to dyrekcja dostaje kase

  • 01.11.2019 15:22  Odpowiedz na komentarz

    W szpitalu była i jest patologia nic sie z tym nie da zrobic. Chyba ze cod NASTĄPI. lekarze, DYREKCJA, pielęgniarki musza zmienic swoje nastawienie do PACJENTÓw.

  • 01.11.2019 07:57  Odpowiedz na komentarz

    Ordynator życzy pacjentce żeby jak najszybciej poroniła to coś bo i tak się nie urodzi żywe a potem pozbywa się z oddziału bo to problem, to jak może pracować reszta pod takimi wladzami

  • 01.11.2019 00:35  Odpowiedz na komentarz

    A na cholerę tam lekarze. Rząd obiecał sprowadzenie konowałów z Ukrainy. Nasi posłowie powiedzieli, chcą wyjechać niech jadą. A durnie znowu ich wybrali. Czyli macie co chcecie. haha

  • 31.10.2019 17:49  Odpowiedz na komentarz

    Panie Hen -spakuj manele i pędź stąd tak daleko jak sięga wzrok. Czy ktoś pamięta aferę z dyrektorką domu dziecka? Za kilka lat synuś stanie u bram prokuratura jak mama. A nasi dobrzy lekarze niech walczą o uczciwość w zasadach traktowania pracownika.

  • FUnkcjonowanie gnieznienskiej ginekologi to jest jakas patologia . Sposob w jaki lekarze odnoszą się do pacjentek i w jaki sposob ?wykonują? swoje obowiązki jest wrecz kary gode. Zmiany kadrowe są konieczne. Tylko napŁyw nowych specjalistów może coŚ tu zmienić.

  • 31.10.2019 13:50  Odpowiedz na komentarz

    No to ile zarabia lekarz na godzinę, skoro podwyżka o 20 pln wyniesie całkowicie ponad 600 tyś rocznie?
    jeden z nielicznych zawodów gdzie ciągle brak kadry. niech lekarz zacznie przyjmować więcej niż 6 numerków na dyżur, to będzie w końcu normalnie, jak w innych krajach europy.
    Ale po co? skończyły by się prywatne łóżka w państwowych szpitalach .

  • Ach strata żadna... Ostatnio byl plebiscyt na porodowki RODZIĆ po ludzku i na 32 miejsca w wielkopolsce gniezno zajęło miejsce 30 hmmm moze czas wymienić całą kadrę to może coś sie zmieni ....

  • Jakie kwalifikacje tłumacza podwyzke. Jest specjalista jak Pozostali, bo chyba nie to że byl szefem sluzby zdrowia marynarki wojennej, bo to nie podnosi kwalifikacji i jest bez znaczenia w szpitalu powiatowym. Czym w takim razie podyktowana podwyżka?

  • Szkoda, że polityka, wzajemne animozje, oskarżenia decydują o naszej służbie zdrowia. należy wiele rzeczy udoskonalać a nie rzucać sobie kłody pod nogi. dyrekcja i lekarze są odpowiedzialni za nasze leczenie i zdrowie.

  • 31.10.2019 08:06  Odpowiedz na komentarz

    Pan bukowski mocno przeholował. myslę że sprawa o ochronę dóbr osobistych osób wymienionych w " artykule" jest nieuchronna i z przesądzonym rezultatem. wygląda na to że dał się wkręcic osobie z wyrokami na koncie, która jak tonący uchwyciła się brzytwy. co prawda komornik będzie miał kłopot z egzekucją odszkodowań w tym przypadku ale juz w drugim to będzie latwiejsze . pozdrawiam. T.G.

  • 31.10.2019 07:07  Odpowiedz na komentarz

    Przykład idzie z góry więc cóż powiedzieć i wymagać klika goni klika i klika zarządza klika i jeszcze klika zatrudnia na lepszych warunkach swoją zewnętrzną klike znajomości ręką rękę myje i głęboko maja pacjentów glowy w chmurach i mizerne wykształcenie brak słów wszystkichbbym wyrzuciła na zbity pysk za ich zachowanie podejście do pracy I pacjenta niech się DLKSZTALCA bo błędy medyczne ich zjedzą MAFIA

  • 31.10.2019 00:26  Odpowiedz na komentarz

    Prymitywny typ bedacy drem zozu nie wie co to rodo . Pachnie procesem

  • Panie bukowski niech Pan nie uzupelnia na biezaco co hEn mowi . Wstyd to co pan pisze , ZarzUty o znieslawienie dotycza tez pana . Wstyd

  • Chyba w koncu miarka sie przebrala . Skoro Hen wiDzial co robila Poprzednia dyrekcja to teraz dziwi sie , ze jest raban , ze zatrudnil kumpla za stawke 50 % wyzsza od pozostalych . Bezczelny typ nie wie co to rodo .

  • 30.10.2019 23:58  Odpowiedz na komentarz

    Jak Na poprzedniej dyrekcji chirurdzy wymuszali podwyżki i zmiane zatrudnienia na kontrakt zadaniowy to redakcja stawala w ich obronie ! A teraz kiedy rzadzi jedyna sluszna partia to w przypadku ginekologow jest to Dzialanie ok ? Jestescie obłudni !

  • Jesli kraza opinie , ze odejscie ginekologow moze doprowadzic do odejscia pacjentek to chyba nie sa tacy zli . A wlodarze zoz-u ? KryminalistA i pijak hen to ta wizytowka?

  • 30.10.2019 23:52  Odpowiedz na komentarz

    Biedny nowy doktor , dOBRze , ze ma takiego protektora jak dr hEn.

  • 30.10.2019 23:41  Odpowiedz na komentarz

    Ten mlody narybek oddzialu ginekologii ma prawie 50 lat i jego jedyna zasluga to to, ze Jest kumplem hena

  • Dr Lewicki jest specjalisTA od 4 lat . Najmlodszy Z pozostalych od ponad 20 . Bezczelne klamstwa dra hena . Jesli bedzie miaŁ swöj prywatny szpital niech placi kumplowi ile chce . Jesli zatrudnia kumpla w placówce nfz i i placi mu o 50. % wiecej niz starszym Lekarzom to bezczelnosc i chamstwo .
    Ordynator nie moze doprosic sie od dyrekcji szpitala pIsma , ktore umozliwi rozpoczecie specjalizacji lekarce , ktora na to czeka. Bezczelnosc ,chamstwo ,prywata

  • 30.10.2019 22:45  Odpowiedz na komentarz

    Niecj odchodza w dupach im sie powywracalo tam co 2 by nie zdal na nowo egzaminów

  • Bardzo dobrze, niech stara kadra odejdzie, moze w końcu bedzie to normalnie funkcjonujący oddzial, bo TO.co teraz wyprawia sie na ginekologii wola o pomstę do nieba. Niesety ale w moim przypadku lekarzy zgubiła rutyna, moze nowi,mlodzi lekarze beda z prawdziwego powołania

PODOBNE TEMATY
Ginekolodzy bez podwyżek? Zarząd Powiatu nie ma zamiaru się ugiąć Sytuacja na gnieźnieńskiej ginekologii nadal jest bardzo napięta. Lekarze, z których większość jest... Środa, 6 listopada 2019
Ruszają zapisy wolontariuszy WOŚP! Zapisy wolontariuszy WOŚP odbędą się w dniach 13, 14 i 15 tego listopada od godz. 15.00 do 18.00 w Medyku... Środa, 6 listopada 2019
Ginekolodzy złożyli wypowiedzenia! Czy to próba szantażu na dyrekcji? "W związku z niespełnieniem warunków płacowych wypowiadam umowę na pełnienie dyżurów lekarskich oraz... Piątek, 1 listopada 2019
OSP Żydowo dostało nowy samochód ratowniczo-gaśniczy W piątek przed remizą jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Żydowie (gmina Czerniejewo) odbyło się... Poniedziałek, 28 października 2019