moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Źródła smogu w Polsce. Skąd się bierze smog i jak go usuwać z domu?

Środa, 23 października 2019
  • Źródła smogu w Polsce. Skąd się bierze smog i jak go usuwać z domu?

Wdychanie szkodliwego smogu szkodzi codziennemu samopoczuciu, wywołując osłabienie, rozdrażnienie, bezsenność, powoduje też długofalowe skutki. Nawet jeśli nie masz alergii, a nowotwór płuc wydaje Ci się tylko nierealnym koszmarem, może się to zmienić w ciągu kilku lat. Smog przyczynia się do chorób płuc, układu krążenia, przyspiesza starzenie się układu nerwowego. Skąd się bierze patogenny smog i jak walczyć z nim we własnym mieszkaniu, do którego przedostaje średnio 30% zewnętrznych zanieczyszczeń?

Jakie są główne źródła smogu w Polsce?
Głównym źródłem smogu w Polsce jest niska emisja, czyli zanieczyszczenia emitowane przez kominy na wysokości do 40 m. Niska emisja jest odpowiedzialna za 80% smogu w Polsce, a dokładnie:
  • 44,6% całkowitego pyłu zawieszonego,
  • 52% pyłu zawieszonego PM10,
  • 87% benzoapirenu,
  • 59% tlenku węgla.

Niska emisja jest związana z sezonem grzewczym. Już pod koniec września rosną stężenia pyłów zawieszonych w powietrzu i osiągają apogeum w środku zimy. Przyczyną niskiej emisji jest nieprawidłowe rozpalanie i palenie niewłaściwym paliwem w piecach czy kotłach - wykorzystywanie odpadów, niskiej jakości paliwa (taniego miału), podpalanie mokrego drewna. Problemem jest też używanie tzw. kopciuchów, czyli kotłów niespełniających standardów emisyjnych.

Kolejnym źródłem smogu w Polsce jest transport drogowy. W zależności od lokalizacji odpowiada za m.in. wysokie stężenia dwutlenku azotu i PM10. Powietrze zanieczyszczają nie tylko spaliny (szkodliwymi liderami są pojazdy z silnikiem Diesla), ale też emisja wtórna, czyli ponowne wznoszenie się pyłów zalegających na nawierzchniach. Ponadto do smogu przyczynia się eksploatacja opon, układów hamulcowych, sprzęgieł - w trakcie zużywania tych i innych elementów pojazdów są uwalniane niewielkie ilości metali.

No i oczywiście przemysł. Chociaż w porównaniu do niskiej emisji generuje mniej pyłu PM10 i benzoapirenu, zakłady przemysłowe wykorzystujące procesy spalania produkują ok. 20% pyłu PM2,5 i emitują dwutlenek siarki.

Jakie szkodliwe substancje składają się na smog?
Media alarmują głównie o przekroczeniach norm stężeń pyłów zawieszonych w powietrzu - PM10 i PM2,5. To groźne substancje, które przyczyniają się do chorób płuc, układu krążenia, oddziałują negatywnie na układ nerwowy. Cząsteczki PM10 przenikają do płuc, natomiast drobniejszy pył PM2,5 przedostaje się do krwiobiegu.

O pyłach zawieszonych mówi się najwięcej, więc między nimi a smogiem stawia się znak równości. To uproszczenie, bo pyły zawieszone PM10 i PM2,5 to jedne z wielu składników smogu, będące mieszaniną różnych cząsteczek, w tym metali ciężkich, benzoapirenu i innych WWA, czyli rakotwórczych wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych. Trudno Ci uwierzyć, aby cząsteczki w powietrzu mogły powodować nowotwory? W publikacji naukowej Wpływ czynników środowiskowych na rozwój raka pęcherza moczowego z 2015 roku podano, że wśród osób zamieszkujących tereny do 5 km od instalacji spalających węgiel (np. elektrowni) odnotowano zwiększoną śmiertelność na raka pęcherza.

Smog zawiera również tlenki azotu i tlenki siarki, podrażniające układ oddechowy szczególnie u astmatyków. Dwutlenek azotu działa drażniąco również na spojówki, zwiększa podatność na infekcje u osób z obniżoną odpornością, powoduje duszności, przewlekły kaszel. Wdychanie dwutlenku siarki ma podobne negatywne konsekwencje: zwiększa ryzyko zachorowania na zapalenie płuc i oskrzeli, przyczynia się do arytmii, duszności, powstawania ognisk zapalnych w organizmie.

Jak usuwać smog z mieszkania?
Badania AGH i Krakowskiego Alarmu Smogowego z 2017 roku pokazały, że średnie dobowe stężenie pyłu PM10 w krakowskim lokalu jest o ok. 50% niższe w porównaniu do stężenia na zewnątrz. Jeśli na dworze stężenie PM10 dobija do 300 μg/m3, trudno mówić o czystym powietrzu w domu... Najskuteczniejszym sposobem na czyste powietrze w mieszkaniu są oczyszczacze powietrza, które mają odpowiedni zestaw filtrów antysmogowych:
  • filtrem wstępnym - zbiera największe zanieczyszczenia, np. psią i kocią sierść oraz kurz. Nie pozwala im na dotarcie do pozostałych dwóch filtrów, wydłużając ich żywotność;
  • filtrem HEPA - eliminuje groźne pyły zawieszone PM10, PM2,5 i PM1, kancerogenny benzoapiren, alergeny, wirusy, bakterie. W zależności od klasy filtry HEPA mają od 95% skuteczności (HEPA E11) do 99,95% skuteczności (HEPA H13);
  • filtrem węglowym - wyłapuje zanieczyszczenia gazowe, np. dwutlenek azotu, dwutlenek siarki, a także niweluje brzydkie zapachy i pochłania dym papierosowy.

Ten zestaw filtrów antysmogowych nie tylko oczyszcza powietrze ze smogu, ale także poprawia komfort życia alergików i astmatyków dzięki usuwaniu alergenów i drażniących zapachów. W wyborze oczyszczacza powietrza z najlepszymi filtrami pomoże Ci ranking oczyszczaczy powietrza na wybierzoczyszczacz.pl. Twórcy rankingu precyzyjnie obliczyli, na jakiej maksymalnej powierzchni sprawdza się dany model i porównali wyniki z danymi deklarowanymi przez producentów.

Dzięki rankingowi możesz w jednym miejscu porównać takie parametry, jak wydajność oczyszczania powietrza, rodzaje filtrów, głośność pracy czy pobór mocy. Filtracja powietrza w mieszkaniu daje najlepsze efekty, jeśli na jedno najczęściej używane pomieszczenie (np. sypialnię lub pokój dzienny) przypada jeden oczyszczacz. Ewentualnie możesz przenosić urządzenie z pokoju dziennego do sypialni. W dużych przestrzeniach sprawdzi się oczyszczacz powietrza Klarta Stor, a w sypialniach i pokojach o powierzchni do 40 m2 - Klarta Forste 3. Porównanie ich możliwości znajdziesz tutaj: https://wybierzoczyszczacz.pl/oczyszczacze-powietrza/klarta/.
 

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Apel Rady Miasta Gniezna w sprawie bezpieczeństwa na drogach My, Radni Rady Miasta Gniezna, zwracamy się z apelem do Marszałka Województwa Wielkopolskiego o podjęcie... Piątek, 29 maja 2020
Dodatkowe środki miejskie na kulturę w internecie W związku z epidemią koronawirusa od wielu tygodni odwoływane są imprezy kulturalne na terenie całej... Piątek, 29 maja 2020
Ponowne uruchomienie opłat w strefie płatnego parkowania Od 25 maja rusza ponownie pobór opłat w strefie płatnego parkowania. Dotyczy to również miejskich parkingów,... Piątek, 22 maja 2020
Działka przy ul. Grunwaldzkiej ponownie na sprzedaż Miasto Gniezno ponownie wystawiło na sprzedaż działkę przy ul. Grunwaldzkiej 20. Do niedawna, na czas... Czwartek, 21 maja 2020