moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Zerowy PIT dla młodych - kto może skorzystać z ulgi i na jakich zasadach?

Poniedziałek, 21 października 2019
  • Zerowy PIT dla młodych - kto może skorzystać z ulgi i na jakich zasadach?

Ministerstwo Finansów wprowadza kolejne ułatwienia dla podatników. Tym razem pochyliło się nad osobami, które dopiero zaczynają swoją drogę zawodową. Komu przysługuje nowy program o zachęcającej nazwie "Bez PIT dla młodych" i jakie zasady obowiązują?

Czym jest ulga Bez PIT dla młodych?
Jest to nowy projekt Ministerstwa Finansów, który wszedł w życie 1 sierpnia 2019 roku. Od tego momentu wszystkim osobom fizycznym, które nie ukończyły 26. roku życia przysługuje zerowy podatek dochodowy. Szacuje się, iż z programu korzysta aż 2 mln młodych pracowników. Obowiązują jednak pewne zasady i ograniczenia, z których treścią warto się zapoznać.

Ramy programu dla młodych pracowników
Należy podkreślić, iż program dotyczy osób, które są zatrudnione z tytułu umowy o pracę, spółdzielczego stosunku pracy, stosunku służbowego, stosunku pracy nakładczej oraz umów zlecenia zawartych z przedsiębiorstwem. Młody podatnik może mieć kilka takich umów, jednak obowiązuje go roczny limit. Wszystkie przychody ze swojej pracy, które nie przekraczają  85 528 zł w ciągu roku podatkowego są całkowicie zwolnione z podatku dochodowego. Nadwyżki od tej kwoty będą już opodatkowane tak, jak u innych podatników. Rok 2019 jest jednak wyjątkowym okresem obliczania limitu. W związku z tym, iż program zaczął obowiązywać w trakcie trwania roku podatkowego limit zwolnienia wynosi 5/12 podanej kwoty, czyli 35 636,67 zł.

Co tu się na prawdę liczy?
Limit osiąganych przychodów do kwota brutto, którą młody pracownik uzyskuje. Nie mają więc znaczenia ulgi podatkowe czy koszty uzyskania przychodów. Najprościej więc będzie zsumować wynagrodzenia brutto ze swoich umów o pracę lub zlecenie, by dowiedzieć się czy nie przekraczamy podanych wcześniej limitów.

Nie zapominajmy, że w programie nie mogą wziąć udział osoby, które osiągają przychody z tytułu
  • studenckich umów stażowych,
  • umów o praktyki absolwenckie,
  • zasiłków dla bezrobotnych,
  • świadczeń na innych podstawach (np. stypendium).

Co ciekawe, przychody uzyskane z pracy poza granicami Polski również będą wliczane do wspomnianej ulgi. Więcej o zerowym PIT dla młodych przeczytasz na stronie PITax.pl.

Dodatkowe informacje
W przypadku, gdy młody pracownik chce od razu w 2019 roku zobaczyć wyższą pensję netto na koncie, musi złożyć pracodawcy stosowne oświadczenie. Właściciel przedsiębiorstwa ma obowiązek zerowania podatku tylko, gdy jego podwładny powiadomi go pismem, iż jego dochody w całości korzystają ze zwolnienia. Jeżeli pracownik nie dotrzyma powyższej formalności, otrzyma pieniądze z ulgi jako zwrot podatku po złożeniu rocznego zeznania podatkowego za 2019 rok. Od 2020 roku składanie oświadczenia nie będzie już konieczne, a pracodawca automatycznie będzie musiał zastosować zerowy podatek dochodowy dla pracowników, którzy nie ukończyli 26. roku życia. Należy tylko kontrolować, czy nasze przychody w ciągu roku nie przekraczają limitu 85 528 zł. Wówczas należy powiadomić pracodawcę, iż od kolejnej pensji powinien naliczyć nam standardowy podatek dochodowy.

Należy pamiętać, iż powyższa ulga dotyczy tylko i wyłącznie podatku dochodowego. Nie zwalnia ona młodych pracowników z opłat do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy Narodowego Funduszu Zdrowia.
 

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu potwierdził zasadność kryterium szczepionkowego Na mocy przyjętej w grudniu 2019 roku uchwały Rady Miasta Gniezna, jednym z kryteriów, na podstawie... Poniedziałek, 29 czerwca 2020
Marek Gotowała nowym dyrektorem szpitala w Żninie Marek Gotowała, radny Rady Powiatu Gnieźnieńskiego, został wybrany na nowego Prezesa Pałuckiego Centrum... Niedziela, 14 czerwca 2020
Lalka "Coronavirus" na kamienicy przy ul. Krzywe Koło Nieco przerażająca lalka z napisem "Jestem Coronavirus, pozamykam was w domach" pojawiła się na dachu... Czwartek, 11 czerwca 2020
Wielkopolska Izba Gospodarcza wsparła "Dziekankę" Wielkopolska Izba Gospodarcza uruchomiła kolejną już pomoc dla Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i... Niedziela, 7 czerwca 2020