moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Protestowali pod biurem odchodzącego senatora przeciwko ustawie zakazującej seksedukacji

Poniedziałek, 21 października 2019
 • Protestowali pod biurem odchodzącego senatora przeciwko ustawie zakazującej seksedukacji

W piątek pod biurem odchodzącego z parlamentu senatora Roberta Gawła odbył się protest przeciwko wprowadzeniu ustawy zakazującej seksedukacji w szkołach. Na małej demonstracji pojawili się reprezentacji partii Razem, Lewicy oraz Koalicji Obywatelskiej, a także mieszkańcy, głównie młodzież Pierwszej Stolicy.

Seksedukacja jest potrzebna dlatego, że jest to wiedza o ciele człowieka, o chorobach przenoszonych drogą płciową, o tym jak tworzyć zdrowe relacje, jak zapobiegać ciąży - mówi Kamila Kasprzak-Bartkowiak, organizatorka protestu. To jest wiedza, która powinna być dostępna w szkołach. Po części zapewne jest na lekcjach biologii, jak i również powinna być na wychowaniu do życia w rodzinie. Te lekcje wyglądają bardzo różnie, o tym mówi sama młodzież choćby dla Stowarzyszenia Ponton, które ma seksedukatorów, czyli wolontariuszy, którzy prowadzą zajęcia, opowiadają o ciele człowieka, relacjach, związkach intymnych, przemocy seksualnej.

Głos w sprawie ustawy zakazującej seksedukacji w szkołach zabrała również posłanka Paulina Hennig-Kloska. Ta ustawa nie ma nic wspólnego ze zdrowym rozsądkiem - mówi Paulina Hennig-Kloska. Miejsce wybierali organizatorzy. Rynek zazwyczaj jest miejscem, gdzie mieszkańcy wyrażają swój sprzeciw wobec różnych względów. Obawiamy się jednoznacznie, że ta ustawa jeszcze w tej kadencji może faktycznie trafić do Senatu. Znamy „pendolino PiS-owskie”, które nie raz powodowało, że ustawa w jeden dzień przeszła Sejm i Senat i nikt nie wiedział tak naprawdę gdy PiS pchał tą ustawę do sejmowej komisji, jaki będzie dalszy jej los. Dzisiaj faktycznie ustawa jest w komisji sejmowej, została poparta przez posłów Prawa i Sprawiedliwości z hasłem, że pewne zapisy jeszcze w niej trzeba zaostrzyć. Niektórzy posłowie uważali, żeby zakazać zupełnie edukacji seksualnej do 18 roku życia. Co to oznacza? PiS chce skazać młodzież na to, by nie uczyła się z profesjonalnej wiedzy, tylko żeby uczyła się o swoim rozwoju, ciele, zainteresowaniach z przekazów kolegów, nieletnich, z internetu, czyli w sposób kompletnie nieprofesjonalny. (...) Edukacja seksualna to także uczenie najmłodszych kiedy kończy się zabawa, a rozpoczyna coś niebezpiecznego dla nich, kiedy granice są przekraczane. Skąd małe dziecko ma wiedzieć kiedy zaczyna się coś niebezpiecznego dla jego ciała, zdrowia psychicznego czy fizycznego? Musimy mniej więcej w profesjonalny sposób małe dzieci tego nauczyć.
 
tekst: Andrzej Bukowski
foto: Rafał Mikuła, Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(11)

 • 23.10.2019 08:06  Odpowiedz na komentarz

  Przeciez dzieci i tak duzo wiedza o seksie z internetu trzeba usiadz z dzieckiem i mu wytlumaczyc Na jego wiek i myslenie

 • Tak na tym portalu jest cenzura bo mój komentarz nie został dodany i to nie po raz pierwszy A pan redaktor ma poglądy zupełnie inne niż większość ludzi. A i narodowość pisząc swój komentarz właśnie wylał słowa nienawiści, które tak lewica stara się prawicy narzucić. Ale dobrze, że moje poglądy są skrajnie prawicowe więc bójcie się bo konfederacja rośnie w siłę i wkrótce zapanuje w naszym kraju porządek.

 • 22.10.2019 22:32  Odpowiedz na komentarz

  Nie wierzę w kompetencje ludzi, którzy mają zajmować się sex-edukacją, dlatego nie zgadzam się na nią, nie będzie nam byle kto dzieci deprawował, to musi być podane w bardzo subtelny sposób nie obciążający psychikę dziecka. Chcecie robić sex-edukację z marszu bez merytorycznego przygotowania. Taki program oparty powinien być na wieloletnich badaniach, przystosowany do danego dziecka, bo każde dziecko jest inne i w różnym wieku osiąga dojrzałość. Proszę nie eksperymentować na dzieciach, na ich wrażliwości i emocjach, bo można zrobić im krzywdę.

 • 22.10.2019 13:56  Odpowiedz na komentarz

  Sprawdzam ,bo jak czeSto można zauważyć nie podaje pan do wiadomości wszystkich komentarzy. Segregacja jest nie. że są niecenzuralne, ale nie bardzo przychylne pana poglądom. Przykre to bardzo, że już mamy cenzurę. Jak inaczej to nazwać.? CZAS skończyć z czytaniem tego portalu lIpa !

  22.10.2019 19:11

  Śmieszna KOBIETO - więc jaki cudem ukazał się tutaj ten twój komentarz ??? Ty chyba sprawdzasz ten portal po trzeźwemu a prawdziwe komentarze piszesz po pijanemu ??? A niestety ten portal ma zamontowany czujnik i wyczuwa ile promili ma piszący. Wniosek prosty: WYPIŁAŚ/EŚ NIE SIADAJ ZA KIEROWNICĘ I NIE PISZ KOMENTARZY !!!

 • 21.10.2019 19:14  Odpowiedz na komentarz

  W rzeczonej ustawie nie ma ani słowa o edukacji seksualnej. Ludzie nie czytają takich rzeczy a wy wykorzystujecie to robiąc im wodę z mózgu. Szukać, czytać, DOWIadywac się na własną rękę. Nie wierzyć mediom!

 • 21.10.2019 13:09  Odpowiedz na komentarz

  KAROL, jeżeli mylisz akty seksualne z edukacją seksualną, to myślę, że Tobie taka edukacja też by się przydała ;)

 • 21.10.2019 11:28  Odpowiedz na komentarz

  Jesli ktos uważa, że nalezy poszerzyć delikatnie zakres przedmiotu "wychowanie w rodzinie" o jeszcze dodoatkowe informacje dla naszych dzieci to proszę zaproponować o jakie tematy ?

 • 21.10.2019 09:01  Odpowiedz na komentarz

  Sprawy seksualne nie dla dzieci. One mają się uczyć i być dziećmi. W szkołach są lekcje biologii gdzie jest przekazywana właściwa wiedza. Na akty seksualne czas przyjdzie gdy będą ludźmi dorosłymi, a nie kiedy są dziećmi. Dzieci mają się zachowywać jak dzieci, a nie być poddawane demoralizacji z każdej strony, jak nie wulgarna muzyka to teraz edukacja seksualna. Czas skończyć z tymi eksperymentami na dzieciach, bo to tylko wyrządza im krzywdę.

  22.10.2019 10:50

  Adamek, coś się nie podoba? Prawdopodobnie jesteś dzieckiem, które myśli o cielesnych rozrywkach i krytyka się tobie nie podoba. Wracaj do nauki, a nie zakazane rozrywki tobie w głowie. Biologii się ucz pilnie, tam się dowiesz wszystkiego co trzeba, łącznie z wiedzą o dojrzewaniu i tym jak się ono objawia.

  21.10.2019 12:55

  Weź się człowieku nie ośmieszaj

PODOBNE TEMATY
Nowe banery na wjeździe do Gniezna Na wjeździe do Gniezna od strony Poznania systematycznie pojawiają się antypisowskie banery. Tym razem... Poniedziałek, 6 lipca 2020
Koalicja Obywatelska podsumowała zbieranie podpisów pod kandydaturą Rafała Trzaskowskiego W poniedziałkowej konferencji prasowej podsumowującej zbiórkę podpisów pod kandydaturą Rafała Trzaskowskiego... Poniedziałek, 8 czerwca 2020
Miasto Gniezno z dofinansowaniami na nowy miejski żłobek Miasto Gniezno otrzymało dwa dofinansowania na tworzenie miejsc w nowopowstającym żłobku miejskim. Całość... Wtorek, 2 czerwca 2020
21,7 tys. firm zakończyło działalność! Poand 1 mln zawiesiło funkcjonowanie! Prawie 11 tysięcy firm zakończyło działalność, a niespełna 63 tys. zawiesiło działalność w okresie od... Czwartek, 28 maja 2020