moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Gnieźnieńska aplikacja w akceleratorze Warsaw Booster'19 organizowanym przez Miasto Stołeczne Warszawę

Czwartek, 17 października 2019
  • Gnieźnieńska aplikacja w akceleratorze Warsaw Booster'19 organizowanym przez Miasto Stołeczne Warszawę

O tym jak uprościć comiesięczne płacenie za rachunki i w jaki sposób miasta mogą być bardziej smart rozmawiamy z Rafałem Pierścińskim z Gniezna, jednym z twórców NiceTown, nowej apki miejskiej.

Aplikacja NiceTown została zakwalifikowana do drugiego etapu miejskiego programu akceleracyjnego WARSAW Booster’19. Jego celem jest wsparcie młodych firm technologicznych w nawiązywaniu relacji z władzami miasta i przedsiębiorstwami działającymi w Warszawie. Uczestnikom pomogą także eksperci z zakresu rozwoju biznesu, inwestycji i prawa.

Czytelników natomiast zachęcamy do głosowania na gnieźnieński projekt. Link poniżej:
https://www.interankiety.pl/i/JWdb1o0M

Zanim zapytam Cię o akcelerator, opowiedz proszę o aplikacji, którą stworzyliście. W jaki sposób ma ona ułatwić życie mieszkańcom?
Dzięki aplikacji NiceTown mieszkańcy mogą dostawać komunikaty i wiadomości od lokalnych instytucji. Wiadomości z Urzędu Miasta, wydarzenia, informacje o przerwach w dostawie wody, prądu lub gazu czy terminy wywozu śmieci oraz wiele innych. Co ważne, mieszkaniec sam wybiera, o czym chce być informowany. Podaje ulicę, przy której mieszka, po to, aby informacje o awariach, zbiórkach odpadów czy przypomnienia o wystawieniu śmieci dotyczyły jego miejsca zamieszkania. Aplikacja ma ułatwiać życie, a nie zasypywać nieistotnymi wiadomościami. Dodatkowo, w tej samej aplikacji, mieszkaniec może otrzymywać wszystkie swoje faktury np. za prąd, gaz, wodę, telefon, internet, a nawet przedszkole. Aplikacja wygodnie, bez ręcznego przepisywania danych, przygotuje płatność i przypomni o terminach zapłaty. Użytkownik może również opłacić rachunki na kilka sposobów, w tym wybrać opcję automatycznej płatności.

Wiele osób ma problem z terminowym płaceniem za rachunki. Czy pomysł powstał z realnej potrzeby twórców?
Zgadłeś! Często zapominaliśmy o terminowym opłacaniu swoich rachunków zarówno domowych jak i firmowych. Zdarzało się nawet, że wezwania nam umykały i z tego powodu, odcinano nam prąd. Spóźnienia nie wynikały ze złej woli czy braku środków, tylko po prostu nie pamiętaliśmy o terminach płatności. Jak się okazuje, z taką sytuacją boryka się nawet 40% Polaków. Jesteśmy zabiegani, to domena dzisiejszych czasów - mamy studia, pracę, dzieci, dom i milion spraw na głowie.

A skąd pomysł na połączenie lokalnych wiadomości i płatności w tej samej aplikacji?
Właśnie z zabiegania. Dla nas najwygodniejsza sytuacja jest wtedy, gdy informacje o płatnościach są połączone np. z wiadomościami o awariach i ciekawych wydarzeniach. Użytkownicy nie chcą mieć już zainstalowanych na telefonie kilkunastu aplikacji. To one plus zbyt duża ilość informacji np. z Facebooka powoduje, że naprawdę istotne wydarzenia mogą zostać niezauważone. Jedna kompleksowa apka sprawi, że poza terminowym uregulowaniem rachunków i przygotowaniem się na brak wody lub prądu, nikomu nie będą umykały koncerty i eventy, które są organizowane w mieście. Przyjemne z pożytecznym!

W dzisiejszych czasach co chwilę pojawiają się nowe aplikacje. Czy to pierwsza apka stworzona przez Was?
Jest to nasza druga autorska aplikacja. Pierwszą był NicePay - aplikacja do regulowania comiesięcznych opłat. Wszystkie jej rozwiązania są zawarte w aplikacji NiceTown, o której rozmawiamy. Poza tym jesteśmy firmą, która pisze dedykowane programy i aplikacje mobilne dla firm. Zrobiliśmy już ich kilka dla naszych klientów.

Skąd pomysł na zgłoszenie się do Warszawskiego akceleratora?
Warszawa zaprasza innowacyjne firmy do wzięcia udziału w projekcie Warsawa booster’19. Nasza aplikacja idealnie wpisuje się w rozwiązania miejskie, a sama Warszawa jest miastem, które wspiera startupy i poszukuje innowacyjnych rozwiązań. Dzięki udziałowi w programie mamy dostęp do szkoleń, kontakt z wykwalifikowanymi doradcami i z potencjalnymi parterami. Poza tym, zakwalifikowanie się do drugiego etapu jest dla nas bardzo motywujące, bo pokazuje,
że nasz produkt ma potencjał!

Z którymi z samorządami prowadzicie rozmowy dotyczące wprowadzenia aplikacji w życie?

Rozmawiamy z wieloma miastami i gminami. Mamy już podpisaną umowę z Gminą Powidz i do końca października mieszkańcy Powidza będą mogli otrzymywać komunikaty od gminy i innych instytucji. Dosyć daleko mamy również posunięte rozmowy w Suchym Lesie, Gminie Piszczac czy w Zawierciu. Mamy nadzieję, że tamtejsi mieszkańcy już niedługo będą mogli wygodnie korzystać z NiceTown.
 
Czy proponowaliście wprowadzenie tej aplikacji także na terenie Miasta Gniezna? Jeżeli tak, to jaki był efekt?
Nasze rozwiązanie zaproponowaliśmy w pierwszej kolejności właśnie w Gnieźnie. To był naturalny kierunek - tutaj mieszkamy, jesteśmy bardzo związani z naszym miastem i utożsamiamy się z nim. Wystawiamy się na targach, uczestniczymy w konferencjach i chcielibyśmy z dumą pokazywać Gniezno jako miasto innowacyjne.
 
Czy macie pomysły na kolejne aplikacje? Możecie uchylić rąbka tajemnicy?
Oczywiście! Ale najpierw chcielibyśmy wdrożyć nasze obecne aplikacje i zbudować stabilne marki. Mamy całe mnóstwo pomysłów a technologie, którymi możemy się dziś posługiwać są naprawdę niesamowite. Najprawdopodobniej w grudniu, będziemy mogli pokazać nasze rozwiązanie, które opiera się na sztucznej inteligencji przetwarzania obrazu.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców i okolic do wsparcia naszej aplikacji w głosowaniu: https://www.interankiety.pl/i/JWdb1o0M

Dziękuję za rozmowę!
 
tekst: Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(1)

  • 22.10.2019 18:34  Odpowiedz na komentarz

    prezydentowi Miasta Gniezna chłopacy zaproponowali aplikację w pierwszej kolejności. I co ? i chłopacy nie dostali z magistratu nawet krótkiej odpowiedzi. a mała Gmina Powidz, od razu się zdecydowała na wsparcie młodych informatyków i na próby techniczne nowocześniej aplikacji. Brawo!

PODOBNE TEMATY
Zbiórka nakrętek dla Lenki 16 lipca w godz. 10.00 - 18.00, w barze Mniam Mniam przy centrum handlowym MAX ul. Sobieskiego w Gnieźnie... Poniedziałek, 13 lipca 2020
13-letnia Justyna walczy z rakiem! Za pomoc dziękuje samodzielnie wykonanymi bransoletkami Jesteśmy rodzicami trzynastoletniej Justyny, która zmaga się z chorobą nowotworową. Mieszkamy w Gnieźnie.... Poniedziałek, 13 lipca 2020
Zbierają na wózek dla Julki! Przygotowali atrakcyjną licytację! Już naprawdę niewiele brakuje aby rodzice Julki mogli zakupić specjalistyczny wózek dla małej księżniczki,... Niedziela, 5 lipca 2020
"Od zależności ku samodzielności" Projekt realizowany jest przy wsparciu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Kierowany... Wtorek, 16 czerwca 2020