moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Konsul Republiki Francji w parafii w Gościeszynie

Środa, 17 sierpnia 2011
  • Konsul Republiki Francji w parafii w Gościeszynie

15 sierpnia w parafii Nawiedzenia NMP w Gościeszynie gościł Konsul Honorowy Republiki Francji-Profesor Tomasz Schramm. Jego wizyta miała związek z poświęceniem krzyża na grobie napoleońskiego, francuskiego żołnierza.

Konsul wraz z asystentką uczestniczyli we mszy św. o godzinie 11.00. Poświęcony krzyż, któremu towarzyszył kondukt samochodów, został przewieziony do pobliskiego Lasu Królewskiego (teren leśnictwa Długi Bród), gdzie znajduje się mogiła żołnierza, który zginął w 1812. Grobem tym do dzisiaj opiekują się ludzie. Konsul powiedział, że pomimo różnych historycznych ocen panowania Napoleona, Polacy szczególnie odnosili się do tego czasu, ponieważ Napoleon dał Polakom nadzieję w czasie, gdy nie istniało państwo polskie. Ksiądz proboszcz Henryk Sawiński zwrócił uwagę, że ten grób przez prawie dwieście lat porusza ludzkie sumienia. Podkreślano także rolę tego tragicznego, żołnierskiego  wydarzenia  dla kształtowania się pamięci. Nad mogiłą odśpiewano „Mazurka Dąbrowskiego”. Szczególnie w tych okolicznościach zabrzmiały słowa: „dał nam przykład Bonaparte...”. Odmówiono także modlitwę za zmarłych. Uroczystości odbywały się przy powiewających flagach Republiki Francji  oraz Rzeczypospolitej Polskiej. W parafialnych uroczystościach brali udział mieszkańcy parafii, ludzie przyjezdni oraz leśniczy. Uroczystości zostały przygotowane przez Barbarę Michalewicz, Zbigniewa Karasiewicza oraz Krzysztofa Zalaszewskiego. W przyszłym roku minie dwieście lat od śmierci wspomnianego żołnierza. Uczestnicy wyrazili nadzieję, że może uda się przygotować podobne uroczystości.

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
"Francois" w Gościeszynie Dwa francuskie akcenty miały miejsce 30 września w Gościeszynie. W samo południe odsłonięto i poświęcono... Wtorek, 2 października 2012