X
Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Najlepsze miejsca do spędzania wolnego czasu w okolicach Gniezna

Środa, 21 sierpnia 2019
  • Najlepsze miejsca do spędzania wolnego czasu w okolicach Gniezna

Gniezno to miasto w środkowo-zachodniej Polsce, około 50 kilometrów na wschód od Poznania, zamieszkałe przez około 70 000 mieszkańców. Jedno z głównych miast dynastii Piastów, zostało wymienione w źródłach z X wieku, być może także w Dagome Iudex, jako stolica Polski Piastowskiej. Rzymskokatolicki arcybiskup gnieźnieński jest prymasem Polski, co czyni go stolicą kościelną kraju.

Od 1999 r. należy do województwa wielkopolskiego i jest siedzibą administracyjną powiatu gnieźnieńskiego. Jeśli jesteś tutaj po raz pierwszy i masz już dość restauracji, sklepów i smartfona z grami i Kasyno.Online, oto lista najlepszych miejsc do spędzania wolnego czasu w okolicach Gniezna.

Bazylika prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Bazylika Katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Wojciecha jest jednym z najważniejszych zabytków regionu w którym pochowany jest św. Wojciech oraz kościół koronacyjny dla wielu polskich królów. Wśród nich są pierwsze polskie koronacje w historii: Bolesław Chrobry (odważny) i Mieszko II, oba w 1025 r.; i Bolesław Śmiały w 1076 r.
Zbudowany w X wieku, przebudowę przeprowadzono w drugiej połowie XI wieku, zapewniając trzynawową romańską kamienną bazylikę z dwiema wieżami. Kościół miał dwa pożary, w 1600 i 1700 roku. Wieże zostały uzupełnione barokowymi dachami. Ta katedra zdecydowanie jest warta obejrzenia.

Zabytkowa stacja kolejowa

Nie musisz być obserwatorem pociągów, aby cieszyć się ich widowiskiem. Jest to garść starych budynków kolejowych, lokomotyw i kilka innych drobiazgów, prowadzonych przez entuzjastycznych wolontariuszy na absolutnym sznurku. Przewodnik oprowadza grupy, wyjaśniając wszystko (zwykle tylko po polsku, zabierz kogoś do przetłumaczenia, jeśli możesz) i demonstrując kilka rzeczy, które nadal działają. Nic nie zostało odnowione, miejsce się rozpada i to naprawdę dodaje uroku. To tak, jakbyś wspiął się na ogrodzenie lub na opuszczony plac manewrowy. Polecamy to miejsce jeśli lubisz pociągi lub opuszczone miejsca.

Nasza zagroda alpaki i przyjaciele
Czy lubisz spędzać czas ze zwierzętami? Czy kochasz alpaki i psy? Czy chcesz odpocząć, podczas gdy Twoje dziecko bawi się ze zwierzętami na świeżym powietrzu? Nasza Zagroda Alpaki Gniezno to miejsce dla Ciebie! Znajduje się w pobliżu katedry, więc nie można pominąć tego miejsca podczas wizyty w Gnieźnie. Jest otwarty dla gości przez cały rok.

Trakt Królewski w Gnieźnie
Trakt Królewski to piesza trasa prowadząca między brązowymi rzeźbami królów, królików i legend, nawiązująca do najważniejszych momentów w historii Gniezna. Trakt biegnie wzdłuż najciekawszych zabytków i miejsc pierwszej polskiej stolicy. Zwiedzanie można uzupełnić informacjami zawartymi w oficjalnym przewodniku papierowym lub aplikacji mobilnej „Chase the Rabbit!”.

Sanktuarium Pocieszenia Matki Bożej Gnieźnieńskiej

Ten wspaniały wczesnogotycki kościół kontrastuje z barokowymi wnętrzami, w tym z imponującym ołtarzem. Biała fasada kościoła jest widoczna po lewej stronie, gdy wracasz na rynek z katedry. Kościół został założony w 1259 r. Przez króla Bolesława Zakonnego i stał się domem franciszkanów, którzy osiedlili się w Gnieźnie.
Ołtarz główny zawiera legendarny obraz Matki Boskiej Gnieźnieńskiej znanej z cudów. W kaplicy znajduje się artefakt w kształcie małego kościoła, w którym znajdują się relikwie błogosławionej Jolanty, czczonej w tym kościele. Ważnym ołtarzem dla wielu ludzi jest ołtarz, w którym modlił się św. Maksymilian Kolbe (Maksymilian Kolbe oddał życie zamiast innego człowieka w obozie koncentracyjnym Auschwitz). Oryginalna stuła księdza św. Maksymiliana przedstawiona jest nad ołtarzem w szklanej ramie. Maksymilian Kolbe został kanonizowany w 1982 r. przez papieża Jana Pawła II.

Muzeum Archidiecezjalne w Gnieźnie
Znajdziesz tu złote i srebrne artefakty religijne używane podczas mszy w katedrze i innych kościołach gnieźnieńskich. W innych salach znajdują się wystawy rzeźby sakralnej, szaty kościelne, eksponaty pochówku w stylu barokowym oraz wystawy osobistych przedmiotów polskiego kardynała Wyszyńskiego i papieża Jana Pawła II. Muzeum znany jest z relikwii świętego Wojciecha, cennego artefaktu w kształcie ramienia. Relikt ofiarował Bolesław Chrobry cesarz Otton III w 1000 r.
Następnym punktem zainteresowania jest kopia portalu gnieźnieńskiego, który możesz sprawdzić w swoim czasie, jeśli jesteś zainteresowany szczegółami lub opuściłeś zwiedzanie katedry. Ten bezcenny przykład architektury rzymskiej warto zobaczyć dwa razy!
 

Napisz komentarz

Komentarze(2)

  • 22.08.2019 09:29  Odpowiedz na komentarz

    Czyli, katotreking. Naprawdę nie ma nic ciekawszego?

  • 21.08.2019 16:03  Odpowiedz na komentarz

    pANIE REDAKTORZE - PAN ZA KSIĘDZA IDZIE ŻE KOŚCIOŁY UWAŻA ZA NAJLEPSZE MIEJSCA NA SPĘDZENIE WOLNEGO CZASU? nAJLEPIEJ W GNIEŹNIE SPĘDZA SIĘ CZAS NA RYNKU, W PARKU KOŚCIUSZKI LUB NA WENECJI ALBO ŁAZIENKACH. jEST JESZCZE ZAGRODA "KOZY I PRZYJACIELE" NA KAWIARACH.

PODOBNE TEMATY
Michał Ogrodowicz już nie jest dyrektorem szpitala! Publikujemy Oświadczenie Zarządu Powiatu W dniu dzisiejszym Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego rozwiązał umowę o pracę z Michałem Ogrodowiczem -... Piątek, 28 lutego 2020
Poseł Dolata przeciwko szpitalowi? Dlaczego parlamentarzysta nie poparł zmiany do budżetu? Posłanka Paulina Hennig-Kloska odniosła się do swoich poprawek do budżetu państwa, które zostały odrzucone.... Środa, 26 lutego 2020
Azbestoza - skąd się bierze i czym grozi? Starostwo Powiatowe w Gnieźnie po raz kolejny rusza z akcją usuwania azbesty (eternitu). Dlaczego wymiana... Środa, 26 lutego 2020
Koronawirus w Gnieźnie? Czy szpital jest przygotowany na koronawirusa? Podczas dzisiejszej konferencji prasowej zastępca dyrektora gnieźnieńskiego ZOZ-u, Mateusz Hen, wypowiedział... Środa, 26 lutego 2020