moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Poseł Dolata chce usunięcia terminów "przed naszą erą" i "naszej ery"

Wtorek, 13 sierpnia 2019
 • Poseł Dolata chce usunięcia terminów

Poseł Zbigniew Dolata złożył interpelację do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie usunięcia terminów "przed naszą erą" (p.n.e.) i "naszej ery" (n.e.). Miałyby one zostać zastąpione stwierdzeniami "przed Chrystusem" i "po Chrystusie" lub "Anno Domini". Dlaczego?

Usunięcie terminów „przed naszą erą” i „naszej ery” miałoby odbyć się w ramach dekomunizacji. Jak pisze z swojej interpelacji poseł Zbigniew Dolata:
„Niestety dekomunizacja nie objęła niezwykle istotnej kwestii stosowania terminów „przed naszą erą” (p.n.e.) i „naszej ery” (n.e.). Ich wprowadzenie w czasach PRL było ważnym z punktu widzenia komunistów elementem sowietyzacji Polski. (...)Usunięcie z przestrzeni publicznej terminów "przed Chrystusem" i "po Chrystusie" lub "Anno Domini" związanych z chrześcijańskimi źródłami naszej kultury i używanych we wszystkich krajach cywilizacji Zachodu miało służyć realizowanej na wzór sowiecki ateizacji Polski”.

Pełna treść interpelacji posła Zbigniewa Dolaty:
 

tekst: Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(22)

 • 16.08.2019 11:56  Odpowiedz na komentarz

  Panie Pośle, są ważniejsze sprawy. Przykładowo kodziarstwo zaczyna się odzywać, liberałowie się rozbestwiają, Schetyna myśli, że jest nie wiadomo kim. Oni wszyscy chodzą na wolności i nikt ich nie aresztował jeszcze. Właśnie tym trzeba się zająć, usunąć liberałów od wpływów na kraj, bo tylko szkodzą, a najlepszą metodą na to jest po prostu wsadzenie ich do więzień. Balcerowicza też za kratki, bo jego propaganda ekonomiczna to wodę z mózgu robi, zresztą facet zaszkodził mocno i musi ponieść karę.

  18.08.2019 15:15

  @Amadeusz>napisałeś piękny komentarz jak Prawdziwy Polak lecz niestety ten patriotyczny apel kierujesz do pseudo-posła z ANTYPOLSKIEGO RZĄDU!!! Dla nich jesteśmy gojami potrzebnymi tylko do głosowań i płacenia podatków!!! Dlatego 13.X. konieczne jest głosowanie na opluwaną i blokowaną w mediach KONFEDERACJĘ-po to aby była chociaż garstka takich posłów jak Winnicki czy Robert Majka z Przemyśla i mówili nam Polakom co tam kombinują zdrajcy Polski,bo z TVPiS nic nie dowiemy się a internet już też blokują !!! Polecam na YouTube: wRealu24,Media Narodowe czy CEPowisle Rafała Mosakowskiego.

 • 16.08.2019 10:06  Odpowiedz na komentarz

  Jest pan posłem za nasze pieniądze, i o tym musi pan pamiętać ! Zawsze ! Zajmij się człowieku brakiem leków w aptekach. KOLEJKami do lekarzy, drożyzna w sklepach , menelstwem, które opanowało Gniezno, bo są chyba pod ochroną .
  To co PiS teraz wyprawia przechodzi ludzkie pojęcie.
  Chorzy i niepełnosprawni chcą pana widzieć na ulicach, na spotkaniach w szpitalach. Tak zwyczajnie wszędzie, jak KAŻDego OBYWATELa.
  Panie pośle zapomniał pan, że modlitwa i ...PRACA daje wyniki, sama modlitwa nie pomoże.

  18.08.2019 10:45

  @MONIKA>pięknie piszesz tylko,że szczególnie do polityków ma zastosowanie stare polskie przysłowie: PLUJESZ IM W OCZY A ONI MÓWIĄ,ŻE TO DESZCZ PADA. Czego można było spodziewać się po politykach z SLD,PO czy PSL BYŁO ŁATWE DO rozszyfrowania,bo nie dało się ukryć ich bolszewickich korzeni. Natomiast ci judasze z PiS perfidnie oszukali cały Naród Polski gdyż udawali patriotów,katolików,praworządnych,prawdziwych Polaków troszczących się o demografię Polski itp. A teraz maski opadły i zobaczyliśmy wyjątkowo perfidną i koszerną mafię polityczną,która prowadzi Polskę do TAJNEGO OSTATNIEGO ROZBIORU!

 • Bardzo dobra inicjatywa

 • 16.08.2019 07:23  Odpowiedz na komentarz

  Jeblem Co za typ :):) on tak naprawde ?

 • 15.08.2019 21:51  Odpowiedz na komentarz

  JUDASZ ZA SZYLDEM PiS i jeszcze teraz za szyldem CHRYSTUSA-to jest już szczyt PADLINIARSTWA!!! Chyba Prezes zlecił mu tak: Zbynio>jako historyk zrób coś aby AFERA SKOK WOŁOMIN na ok 10 miliardów zł oraz ta podkarpacka cuchnąca spermą tzw lodo-kuchcińska były W CZASACH PRZED NASZĄ ERĄ / DLA WIERZĄCYCH PRZED NARODZENIEM CHRYSTUSA !!! Obdarowani kasą uwierzą i będzie ich większość więc wygramy wybory a ci co nie uwierzą NIECH NAM ZROBIĄ OBRZEZANEGO LODA.Takiej to Wolnej Polski doczekaliśmy się Polacy po odsunięciu od władzy mafii PO/PSL! Skoro Polska tonie,to jakim cudem Gniezno miałoby pływać???

 • 14.08.2019 20:34  Odpowiedz na komentarz

  Slowa ktore chce pan zmienic , slowa ktore jak pan tWierdzi wprowadzili komunisci jest nieprawda. Otoz Owe symbole Historyczne zostaly wprowadzone na przelomie 16/17 wieku naSzej ery takZe albo jest pan klasycznym glupkiem albo pisowski komunista ktory zna hIstorie ale klamie jak kazdy pisowiec

 • 14.08.2019 17:38  Odpowiedz na komentarz

  gwiazda jednego dnia na pudelku... to jest kariera

 • 14.08.2019 12:35  Odpowiedz na komentarz

  Poseł Dolata to pirat drogowy.Jak ktoś taki może uważać się za gorliwego katolika?

 • 14.08.2019 12:17  Odpowiedz na komentarz

  A może tak Pan zajmie się zarobkami polaków bo o tych siedzących w domach już zadbaliście

 • 14.08.2019 09:15  Odpowiedz na komentarz

  Ktoś nie potrafi rozróżniać spraw , które rzeczywiście są ważne dla ludzi i którymi należny się najpierw zająć w sejmie panie pośle !! " Bzdety" zostawmy sobie na koniec !

 • A co z niewierzącymi? Mamy zostać przy starej terminologii czy Musimy zacząć wierzyć w chrystusa?

  14.08.2019 17:23

  Jak co to z niewierzącymi? Zaczną wierzyć i po problemie. Wystarczy wprowadzić kary grzywny czy więzienia za ateizm to zaraz wielu uwierzy.

 • 14.08.2019 00:12  Odpowiedz na komentarz

  Kocham Wasze komentarze ! są o wiele więcej dorzeczne, niż pomysły chorej głowy pana d. !

 • 13.08.2019 22:43  Odpowiedz na komentarz

  Ty Dolata jesli chceSz zaczac cos zmieNiac to prosze zacznij oD zmIany lekarza bo ewidentnIe chlopie gosc Cie moooocno oszukuje

 • 13.08.2019 22:39  Odpowiedz na komentarz

  Bardzo dobry pomysł! dzięki temu nam - mieszkańcom gniezna - będzie żyło się lepiej. oby więcej takich inicjatyw wspaniałomyślnego pana posła.

 • 13.08.2019 21:15  Odpowiedz na komentarz

  Czy ty czlowieku jestes normalny !!! Moze bys zeChcial zus obnizyc ???

 • 13.08.2019 21:03  Odpowiedz na komentarz

  Kto się kółkiem urodził ten na wiosnę nie zakwitnie

 • 13.08.2019 20:21  Odpowiedz na komentarz

  I tacy ludzie decydują o naszym kraju. Masakra. Wstyd. Zero samokrytyki.po prostu wiocha.

 • 13.08.2019 18:52  Odpowiedz na komentarz

  Niech Dolata zajmie się leczeniem , może kilku starszych osób tak dla idei, zwyczajnie z empatia i bEZPŁATNIE ???
  N.e i p.n.e NIEch zostawi w spokoju. Ma człowiek problem z zablysnieciem w sejmie ?

 • 13.08.2019 17:33  Odpowiedz na komentarz

  Jak sie jezdzi 127 km/h po terenie zabudowanym to rozne rzeczh ZWIĄZANE z chrystusem przychodzĄ do glowy

  I kto za to zaplci?

PODOBNE TEMATY
Największe plusy fotowoltaiki W zawrotnym tempie rośnie liczba montowanych instalacji fotowoltaicznych na budynkach jednorodzinnych.... Środa, 20 maja 2020
Gnieźnieński deweloper stawia na innowacyjność. Co wyróżnia Nowe Winiary? Nowe Winiary to osiedle, które powstaje przy ul. Północnej w Gnieźnie. Po raz pierwszy budynki wielorodzinne... Środa, 20 maja 2020
Hubert potrzebuje leku ostatniej szansy Hubert Bartz pochodzi z Gniezna. Jego życie wypełniało wiele pasji. Teraz ma tylko jeden cel i marzenie... Niedziela, 3 maja 2020
Osiedle Winiary z lotu ptaka Mamy dla Was ponad 20 zdjęć Osiedla Winiary w Gnieźnie wykonanych z drona. Mamy nadzieję, że nieco inne... Piątek, 10 kwietnia 2020