moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Sportowe wakacje w Niechanowie

Środa, 10 sierpnia 2011
  • Sportowe wakacje w Niechanowie

Celem wypoczynku było wyposażenie uczestników obozu w wiadomości i nawyki niezbędne do realizacji zadań sportowych w dyscyplinie sportu w unihokeja, kształtowanie świadomej troski o własny rozwój i zdrowie, nawiązywanie przyjaźni, nauka przebywania w grupie, respektowania norm społecznych.

W obozie sportowym „Sportowe Wakacje 2011” wzięło udział 45 dzieci z rodzin wielodzietnych w wieku od 8 do 14 lat, z miejscowości: Pobiedziska, Kostrzyn, Gostyń, Września i Gniezno. Nabór na obóz prowadzony był przez OPS-y. Obóz odbył się w dniach od 26 lipca do 6 sierpnia. Organizatorem obozu było Stowarzyszenie Młodych Wielkopolan w Poznaniu. Obóz był dofinansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz OPS Pobiedziska, Kostrzyn, Gostyń, MOPS Gniezno. Na ten cel swoje darowizny rzeczowe i finansowe przekazali: Bank Spółdzielczy w Gnieźnie, URBIS Gniezno, Trepko Sp. z o.o., Pol-Auto Gniezno, firma PRI-REAL BUD oraz Zakłady Mięsne Sokołów. Dzieci zakwaterowane były w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Niechanowie. Komendantem obozu była Arleta Bekas, dziećmi opiekowali się wychowawcy: Andrzej Filary - nauczyciel wychowania fizycznego, Barbara Łużna oraz Sandra Parcheta. Opiekę medyczną sprawowała Janina Majchrzak. Podczas wypoczynku czuwano nad bezpieczeństwem i przestrzeganiem zasad „fair-play” w rywalizacji sportowej. Zapoznano z regulaminami kąpieli wodnej, wycieczek pieszych i autokarowych oraz zachowywania się w pomieszczeniu. W ramach dobrej współpracy między kadrą, a uczestnikami obozu został sporządzony kontrakt obozu. Aby wszystkie decyzje były dobrze podejmowane została wybrana Rada Obozu. W ramach poszczególnych bloków tematycznych młodzież i dzieci brały udział w następujących zajęciach:

Sportowo-rekreacyjnych

Codzienny rozruch poranny, gry i zabawy na boisku oraz we wodzie, nauka gry w unihokeja (nauka elementów gry w unihokeja: indywidualne poruszanie się zawodnika z kijem po boisku w ataku i w obronie, podania piłki kijem w miejscu, z zatrzymania, w biegu, rzut wolny, rzut karny, sytuacyjny), kąpiel wodna i słoneczna nad jeziorami: Niedzięgiel, Powidzkim, wyjazd na basen do Gniezna. Regionalna spartakiada sportowo-rekreacyjna „Sport - Uśmiech - Zabawa 2011”, której celem była: organizacja bezpiecznego i atrakcyjnego wypoczynku dzieciom z rodzin o niskim statusie materialnym, wyrabianie nawyku aktywnego wypoczynku poprzez udział w zorganizowanych zajęciach sportowo-rekreacyjnych, tworzenie i popularyzacja różnych form współzawodnictwa indywidualnego i zespołowego.

Krajoznawczo-turystycznych

Wycieczka po okolicy Niechanowa połączona z podchodami, wyjazd do Gniezna na uroczystości upamiętniające Koronację Bolesława Chrobrego oraz na widowisko „Dawno, dawno temu”, pokaz rycerstwa konnego, przepłynięcie repliką łodzi z X wieku, wyjazd do „Zaurolandii” - Parku Dinozaurów w Rogowie. Wizyta w 33. Bazie Wojsk Lotniczych w Powidzu. Zwiedzanie portu lotniczego, oglądanie samolotów, obserwowanie pracy przy samolotach, uczestniczenie w stratowaniu i lądowaniu samolotów oraz pokazu skoczków ze Skrzydła Taktycznego, działającego przy 33. Bazie Lotniczej.

Kulturalno-oświatowych

Nauka piosenek, pomysł na okrzyk, nazwę oraz piosenkę promującą każdą grupę, wybór „Rady Obozu” w demokratycznych wyborach, gry i zabawy rytmiczne przy muzyce, tęczowa dyskoteka - połączona z wyborem „miss” i „mistera” obozu, magiczny „mini playback show”. Zajęcia plastyczne, sportowe oraz muzyczne. Zorganizowanie „pidżama party”. Dzieci i młodzież wzięła udział w mszy świętej.

Podczas trwania obozu dzieci wzięły udział w dwóch edukacyjnych imprezach:

Pikniku ekologicznym „Z ekologią za pan brat”, którego celem było: prezentacja plemion ekologicznych (okrzyk, hasło) oraz nazwy wioski ekologicznej, zapoznanie się z mapą ekologicznej wioski, omówienie, prezentacja świąt/obrzędów ekologicznych obchodzonych w plemieniu, pokaz mody plemiennej wraz z omówieniem, zagadki ekologiczne plemion dla pozostałych uczestników, prezentacja reklamy o tematyce ekologicznej; Pikniku europejsko-sportowym w Wiekowie, na którym dzieci poszerzyły swoją wiedzę na temat Europy, rozwiązywały zadania dotyczące krajów znajdujących się w Unii Europejskiej, integrowały się poprzez wspólny taniec, jakim był Polonez. Brały udział w zabawach przy muzyce. Wzięły udział w ognisku. Atrakcją pikniku były zamki dmuchane, z których dzieci chętnie korzystały.

Zajęcia integracyjne i z zachowaniem bezpieczeństwa:

Jesteśmy gospodarzami obozu - oddanie władzy obozowiczom, pogadanka przeprowadzona przez pielęgniarkę na temat zdrowego stylu życia, pogadanka z ratownikiem na temat zachowywania się podczas kąpieli słonecznej i wodnej, zajęcia w grupach przygotowujące program do prezentacji. Na obozie organizowany był konkurs czystości pt. „Najlepsza magiczna miotła”. Nagrodzono również tych, którzy podczas zmagań sportowych wykazali postawę „fair play” oraz obozowiczów, którzy służyli chęcią bezinteresownej pomocy.
Podczas całego pobytu wszyscy uczestnicy mieli zapewniona opiekę medyczną i na bieżąco przypominane zasady BHP i BRD oraz regulaminy obowiązujące na obozie. Pamiętano również o obowiązkach związanych z dyżurami porządkowymi wychowawców w placówce i obejściu. Każdego dnia dziecko otrzymywało 3 główne posiłki: śniadanie, obiad, kolację wraz z podwieczorkiem. Dzieci otrzymywały również dodatkowo kanapki oraz prowiant na wycieczki i wodę do picia.
Pobyt w Niechanowie był dobrze zorganizowany i udany. Czas został w pełni wykorzystany, a plan zrealizowany. Dało się zauważyć i zaobserwować zadowolenie z pobytu na obozie, integrację, nawiązanie nowych, cennych znajomości, zachwyt z atrakcji, z których mogli korzystać. Impreza podsumowująca pobyt dzieci w Niechanowie odbyła się 5 sierpnia. Spotkano się wówczas z organizatorami oraz sponsorami wypoczynku dzieci. Podczas podsumowania uczestnicy otrzymali z rąk posła Tadeusza Tomaszewskiego pamiątki przygotowane na koniec obozu, którymi były kije do unihokeja oraz piłeczka i rozegrali mecz uczestnicy obozu kontra goście.
Obóz był doskonałą okazją do sprawdzenia bieżącej formy uczestników obozu i zaplanowania cyklu zajęć w unihokeja. Uczestnicy obozu odnieśli sukces sportowy opanowując zasady gry w unihokeja. Należy podkreślić, że obóz miał nie tylko charakter sportowy, ale także wychowawczy kładąc nacisk na odpowiednie zachowanie, organizację pracy, zasady „fair play”. Rozwijał ekspresję spostrzeżeń, przeżyć i uczuć w różnych formach działalności twórczych. Wśród uczestników była widoczna radość z tego rodzaju wypoczynku.
kierownik
Arleta Bekas

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Znamy 13 nowych radnych Gminy Niechanowo! Wybory odbędą się tylko w dwóch okręgach! Poznaliśmy radnych oraz kandydatów na radnych Gminy Niechanowo. Przypomnijmy, że dotychczasowa rada... Wtorek, 26 maja 2020
Kolejne inwestycje w Gminie Niechanowo Mimo stanu epidemii Gmina Niechanowo cały czas prowadzi zaplanowane inwestycje. W ostatnim czasie udało... Sobota, 23 maja 2020
Czesław Krzywdziński pełnieniącym funkcję Rady Gminy Niechanowo Z dniem 22 maja 2020 r. Premier Mateusz Morawiecki wyznaczył Czesława Kazimierza Krzywdzińskiego do... Sobota, 23 maja 2020
16-latek pobity przez grupę mężczyzn! Sportowiec musiał przerwać treningi We wtorek, 28 kwietnia, ok. godz. 17.00 na ul. Zamiejskiej w Gnieźnie doszło do pobicia 16-letniego... Wtorek, 5 maja 2020