Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Szlaki rowerowe ponownie dostępne po nawałnicy

Poniedziałek, 22 lipca 2019
  • Szlaki rowerowe ponownie dostępne po nawałnicy

Szlaki rowerowe Powiatu Gniezno ponownie są dostępne dla pasjonatów dwóch kółek. Zakończono prace mające na celu odnowienie trzech z pięciu szlaków rowerowych. Przywrócono im pełną przejezdność, odnowiono oznakowanie, a także wycięto krzewy w miejscach zasłaniających kierunkowskazy.

Letnia pora sprzyja odnowieniu szlaków rowerowych, które mocno ucierpiały w wyniku nawałnicy w dniu 11 sierpnia 2017 roku. Z powodu silnych zniszczeń w lasach trzy z pięciu szlaków rowerowych nie były przez okres blisko dwóch lat przejezdne. Dopiero w tym roku Lasy Państwowe zezwoliły na przeprowadzenie koniecznych prac renowacyjnych. Szlaki żółty, szary i zielony ponownie zapraszają na swoje trasy, choć pewne fragmenty mogą zaskakiwać - po gęstej ilości drzew nie ma śladu. Warto zaznaczyć, że aktualnie trwają również prace nad wyznaczeniem szóstej trasy - szlaku czarnego prowadzącego w kierunku do Niechanowa.

Przypomnijmy, powiatowy system szlaków rowerowych to pięć tras, o łącznej długości ok. 286 km. Wytyczone od podstaw i profesjonalnie oznakowane trasy prowadzą przez najbardziej urokliwe i bogate w walory kulturowe i krajoznawcze tereny. Trasy różnią się długością i stopniem trudności, stąd przed wyjazdem na szlak warto przejrzeć mapki, z którymi można zapoznać się na stronie www.tupowstalapolska.pl. Ze strony można również pobrać ślady GPS wyznaczające trasy przebiegu szlaków.

Cały system szlaków rowerowych Powiatu Gnieźnieńskiego oparty jest na pięciu dużych pętlach startujących i kończących w jednym miejscu. Wszystkie szlaki rozpoczynają swój bieg na Rynku w Gnieźnie i dalej rozchodzą się gwiaździście.

Co ciekawe, cztery pętle podzielone zostały szlakiem łącznikowym w taki sposób aby umożliwić rowerzystom wybranie dwóch wariantów - dłuższego i krótszego. W związku z tym, zostały one też odpowiednio oznakowane.

Oprócz kolorowego prostokąta informującego na jakim szlaku rowerzysta się aktualnie znajduje, oznakowanie zostało autorsko uzupełnione o symbol cyfry „1” i „2”. „1” oznacza główną pętlę szlaku, tą dłuższą, natomiast „2” łącznik lub inaczej mówiąc, krótszą wersje szlaku. „2” spotykamy już na trasie i wtedy możemy zdecydować czy mamy jeszcze siłę i chęci, by jechać dalej „1”, czy może skracając dystans wybieramy wariant z „2”.

W sumie przez teren Powiatu Gnieźnieńskiego przebiega ok. 286 km szlaków rowerowych, z czego główne pętle to:
  • szlak czerwony o długości: 47,6 km
  • szlak niebieski o długości: 65 km,
  • szlak żółty o długości: 49 km,
  • szlak zielony o długości: 45,2 km,
  • szlak szary o długości: 58,9 km.

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
79-letnia kobieta potrzebowała pomocy! Do akcji ruszyli strażacy i ratownicy medyczni W poniedziałek ok. godz. 10.00 służby ratunkowe otrzymały zgłoszenie, z którego wynikało, że w mieszkaniu,... Wtorek, 28 stycznia 2020
Bronił świetlicy "Dzieci z Chmur" a sam znęcał się nad rodziną? Sąd i Prokuratura prowadzą postępowania Kuba M., który pod koniec ubiegłego roku występował jako przewodniczący Rady Rodziców Świetlicy "Dzieci... Poniedziałek, 27 stycznia 2020
Nowe przepisy wzbudziły niepokój importerów aut używanych Nowe przepisy dotyczące rejestracji pojazdu sprowadzonego z krajów UE oraz zbycia i nabycia pojazdu... Wtorek, 14 stycznia 2020
Informacja Turystyczna w Gnieźnie ze wsparciem z powiatu Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego po raz kolejny przyznał Organizacji Turystycznej Szlak Piastowski dotację... Wtorek, 14 stycznia 2020